Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Profesor:
Data:
Unitatea de învăţământ: Şcoala
Clasa: a VII-a
Disciplina: Religie ortodoxă
Aria curriculară: om şi societate
Unitatea de învăţare: „Credinţa creştină”
Titlul lecţiei: „Crearea lumii”
Tipul lecţiei: comunicare / însuşire de noi cunoştinţe
Scopul lecţiei: - dezvoltarea orizontului de cunoaştere al elevilor despre crearea lumii, prin aprofundarea unor texte din Sfânta
Scriptură care fac referire la crearea lumii şi la Creatorul ei.
Competenţe vizate:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
C1 – să precizeze specificul şi lucrarea îngerilor şi răi;
C2 – să prezinte cronologia zilelor creaţiei văzute pe baza textului scripturistic Fac. 1:1 – 27;
C3 – să descrie, pe baza textelor scripturistice oferite de profesor şi Simbolul credinţei, concepţia creştină cu privire la originea
lumii;
C4 – să interpreteze corect, în lumina Sfintei Tradiţii, versetele scripturistice referitoare la modul creării lumii de Dumnezeu;
C5 – să explice sintagma chipul şi asemănarea lui Dumnezeu în om.

1
Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observarea dirijată, exerciţiul, lectura expresivă.
2. Mijloace de învăţământ: Biblia, planşa Crearea lumii, icoane cu Sfinţii Îngeri, fişa de lucru.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală şi activitate pe grupe.

Resurse:
1. Oficiale:
- Programa şcolară pentru disciplina Religie ortodoxă, clasa a VII-a;
- Planificarea calendaristică orientativă pentru disciplina Religie ortodoxă, clasa a VII-a;
- Planificarea unităţii de învăţare „Credinţa creştină” pentru disciplina Religie ortodoxă, clasa a VII-a.
2. Temporale:
- număr de lecţii: 2
- durata: 50’ x 2
3. Bibliografice:
1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1982;
2. Cucoş, Constantin, Educaţie religioasă, Editura „Polirom”, Iaşi, 1999;
3. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Editura „Polirom”, Iaşi,
1998;
4. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea”, Alba – Iulia, 2000;
5. Todoran, Pr. Prof. Dr. Isidor, Zăgrean, Arhid. Prof. Dr. Ioan, Teologia Dogmatică, Manual pentru Seminariile teologice, Editura
I.B.M.B.O.R., Bucureşti, 1991;
6. Rose, Serafim, Cartea Facerii, Cartea lumii şi omul începuturilor, Editura „Sophia”, Bucureşti, 2001.

2
Desfăşurarea lecţiei:
Nr. Etapele Metode Mijloace Forme
crt. lecţiei Comp. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor şi de de Evaluare
procedee învăţământ organizare
1. Momentul 2’  Salutul  Salutul
organizatoric  Rugăciunea  Rugăciunea Activitate
 Notarea absenţelor  Pregătirea pentru frontală
 Pregătirea pentru începerea începerea lecţiei
lecţiei
2. Verificarea 10’  Profesorul solicită elevii să  Elevii răspund la
cunoştinţelor răspundă la următoarele întrebări: întrebări:
însuşite - Ce este Sfânta Scriptură? - Este o colecţie de cărţi Conversaţia
sfinte, scrise de unii
oameni aleşi de Dumnezeu
într-un interval de Activitate Aprecieri
aproximativ 1500 de ani frontală verbale
(de la Moise, anul 1400,
până la anul 100 d. Hr.),
sub inspiraţia Sfântului
Duh.
- Câte părţi are Sfânta Scriptură? - Două: Vechiul Testament
şi Noul Testament.
- Câte cărţi are Vechiul - Vechiul Testament are 39
Testament? Dar Noul Testament? de cărţi canonice şi 14
necanonice, dar bune de
citit; iar Noul Testament Conversaţia
are 27 de cărţi canonice.
- Ce cuprind cele două - Vechiul Testament
Testamente? cuprinde revelaţia divină
de la facerea lumii până la
venirea lui Hristos; Activitate Aprecieri
- Noul Testament cuprinde frontală verbale
viaţa, activitatea şi
învăţătura Mântuitorului
Hristos, precum şi viaţa şi
3
activitatea Sfinţilor
Apostoli.
- Ce este Sfânta Tradiţie? - Totalitatea învăţăturilor
de credinţă ce nu au fost
cuprinse în Sfânta
Scriptură, ci au fost
transmise prin viu grai de
Mântuitorul şi Sfinţii
Apostoli şi păstrate şi Conversaţia Activitate Aprecieri
transmise de Biserică până frontală verbale
în zilele noastre.
- Care dintre ele este mai - Ambele au aceeaşi
valoroasă? valoare deoarece
amândouă cuprind
revelaţia divină.
3. Pregătirea 5’  Profesorul reaminteşte elevilor  Elevii ascultă cu atenţie
elevilor că dintotdeauna omenirea şi-a pus explicaţiile profesorului.
pentru întrebarea: Cum a apărut lumea? Explicaţia
receptarea La această întrebare au fost date
noilor mai multe răspunsuri de oamenii
cunoştinţe de ştiinţă care au formulat şi unele
teorii, contrare învăţăturii biblice.
Sfânta Scriptură nu este o carte de Activitate
ştiinţe naturale, nu foloseşte frontală
termeni ştiinţifici, ea vrea doar să
ne arate că asemenea oricărei
creaţii şi întregul univers are un
creator, care este Dumnezeu. De Explicaţia
aceea în cartea Facerea Moise a
folosit un limbaj potrivit cu
puterea de înţelegere a oamenilor
cărora se adresează. Ţinând cont
de toate acestea nu poate exista o
contradicţie între istoria biblică a
Creaţiei lumii şi cercetările

4
ştiinţifice.

S-ar putea să vă placă și