Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECŢIE

Propunător:
Data:
Clasa:
Aria curriculară: Om şi societate.
Disciplina: Religie Ortodoxă
Titlul lecţiei: „Intrarea Domnului în Ierusalim. Floriile”
Tipul lecţiei: însuşire de noi cunoştinţe.
Scopul lecţiei: însuşirea unor noi cunoştinţe despre sărbătoarea Intrarea Domnului în Ierusalim (Floriile);
educarea elevilor în vederea cinstirii evenimentelor din Săptămâna Patimilor;

Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei toţi elevii vor fi capabili:

O1 : să descrie Intrarea Domnului nostru Iisus Hristos în Ierusalim, menţionând timpul, locul şi persoanele prezente;
O2 : să precizeze calitatea în care a fost primit Iisus Hristos în Ierusalim;
O3 : să sesizeze atitudinea smerită a Mântuitorului Iisus Hristos la Intrarea în Ierusalim
O4 : să explice simbolul ramurilor (verzi) sfinţite oferite de preot la slujba de Florii.

Strategia didactică
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, descrierea, argumentarea, expunerea.
2. Mijloace de învăţământ: Manual, fişa de lucru,
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală, activitatea individuală.
Bibliografie:
1. *** Biblia sau Sf. Scriptură, Editura IBMBOR, ediţie jubiliară a Sf. Sinod, Bucureşti, 2001.
2. Evanghelia pentru copii, Tipografia Mănăstirii Neamţ, 2006.
3. Rugăciuni şi poezii pentru copii, Editura Lumină din Lumină, Bucureşti, 2006.
4. Manual Religie, clasa II, Editura Sf. Mina, Iaşi, 2007.
5. Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Şebu, Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2005.
6. Suflet de copil, Ed. Sophia, București, 2012.

1
Scenariul Didactic

Etapele Ob. Timp Metode Mijloace de Forme de


Lecţiei Op. (min.) Activitatea profesorului Activitatea elevului şi învăţământ organizare Evaluarea
procedee
Moment Salutul Salutul
Organizato- 3’ Rostirea rugăciunii Rostirea rugăciunii
ric Pregătirea pentru începerea
Pregătirea pentru începerea lecţiei. lecţiei.

Anunţarea
titlului Profesorul anunţă titlul lecţiei:
lecţiei noi “Intrarea Domnului în Ierusalim” Elevii ascultă cu Activitate
2’ atenţie. Expunerea frontală
Se scrie data şi titlul lecţiei.

Comunica- 20 Profesorul le prezintă elevilor textul Elevii ascultă cu Expunerea Biblia, Activitate
rea lecţiei: atenţie. Conversaţia Evanghelia frontală
noilor Într-o zi de sâmbătă, cu o Explicaţia pentru copii
cunoştinţe săptămână înainte de Paștile evreilor, Argumen-
Iisus se afla cu apostolii Săi în Betania. tarea
Duminică, a doua zi, Iisus ceru
la doi dintre apostolii Săi să-I aducă un
mânz de asin. Călare pe asin, și
înconjurat de apostoli și de mulțime mare
de popor, Iisus a pornit spre Ierusalim.
Poporul din Ierusalim L-a
întâmpinat pe Iisus ca pe un Împărat,
purtând în mâini ramuri de finic și
așternându-și hainele pe unde trecea El.
Sărbătoarea Intrării Domnului în
Ierusalim este prilej de slăvire a lui Iisus
Hristos, ca Împărat al lumii și Dumnezeu
adevărat.

2
Fixarea 10 Profesorul adresează elevilor Elevii răspund la Expunerea Activitate
noilor următoarele întrebări: întrebările profesorului. Conversaţia frontală
cunoştinţe Explicaţia
- De ce oamenii I-au făcut
Mântuitorului Iisus Hristos o primire
măreaţă la venirea Sa în Ierusalim?
- Cum a fost primit Iisus în
Ierusalim?
- Cum a intrat Iisus în Ierusalim? Ca
un rege?
- Ce virtute a Mântuitorului lisus
Hristos este pusă în evidenţă prin
acest comportament al său?

Elevii ascultă cu
Profesorul le citeşte elevilor povestioara atenţie.
“Răsplătirea răului cu bine” .
4 Profesorul le cere elevilor să deseneze Explicaţia Activitate
Precizarea şi imaginea din Fişa de lucru. frontală
explicarea
temei pentru
acasă

Rostirea rugăciunii Rostirea rugăciunii


Încheierea 1’ Salutul Salutul

S-ar putea să vă placă și