Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

I. Date generale:

Profesor: Mureșan Raluca


Data: 09.11.2023
Clasa a IV-a
Disciplina: Religie ortodoxă
Şcoala Gimnazială „Vasile Alecsandri” Baia Mare
Titlul lecției: Ajutorul lui Dumnezeu în situații dificile

Tipul de lecţie: Transmitere și însușire de noi cunoștințe


Durata lecţiei: 50 de minute
Nr. de ore: 1
Competenţe specifice
1.1. Compararea unor opinii cu semnificație religioasă, exprimate în raport cu diferite situații de viață;
1.2. Sintetizarea principalelor îndatoriri ale unui creștin, pe baza valorificării unor situații din viața
cotidiană, a exemplelor unor persoane din Biblie și a unor sfinți;

Obiective operaționale (la sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili):


O1: să identifice cine ne poate ajuta în situații dificile
O2: să dea exemple de situații dificile
O3: să precizeze cum trebuie să se comporte în situații dificile
O4: să înțeleagă când putem cere ajutorul lui Dumnezeu, Maicii Domnului, sfinților și îngerilor

Strategia didactică:
- sistemul metodelor utilizare: conversația, problematizarea
- resurse materiale: textul biblic, manualul pentru clasa a IV-a, editura Didactică și Pedagogică S.A
- forme de organizare: individual, frontal

II. Desfășurarea situațiilor de învățare


Etapele Obiective Strategia
Elemente de conținut
lecţiei operaţionale didactică
Momentul Rostirea rugăciunii de la începutul orei.
organizatoric Organizarea clasei pentru începerea lecției.
Actualizarea O discuție dirijată, prin care elevii spun ce fac când nu pot
cunoştinţelor face singuri un anumit lucru și cer ajutor. - conversaţia

Anunţarea titlului Anunţarea titlului lecţiei noi: Ajutorul lui Dumnezeu în


lecţiei noi şi situații dificile.
prezentarea Prezentarea sintetică a obiectivelor.
obiectivelor
Elevii citesc lecția din manual, de la pagina 28, răspund
întrebărilor porfesorului, apoi notează în caiete următoarele:
O1 În situații dificile ne pot ajuta părinții, profesorii, colegii sau
prietenii, dar cel mai mare ajutor ne e dat de către Dumnezeu.

O2 Exemple de situații dificile: când nu putem face singuri un


Dobândirea noilor lucru, când nu știm ce să alegem sau când suntem în pericol. - explicaţia
cunoştinţe
O3 În situații dificile trebuie să avem: credință, curaj, calm,
voință și încredere că vom reuși cu ajutorul lui Dumnezeu.

O4 Prin rugăciune, putem să cerem ajutorul: lui Dumnezeu,


Maicii Domnului, sfinților și îngerilor.

Aprecierea Aprecierea verbală și notarea elevilor.


rezultatelor elevilor
Ajutați de către profesor, elevii rezolvă exercițiile pe fișa de
Activitatea - exercițiul
lucru (Anexa 1), apoi primesc fișa de colorat cu Sfinții
suplimentară - fișa de colorat
Ioachim și Ana (Anexa 2).
Încheierea Rugăciunea de la sfârșitul orei.

1
FIȘA DE LUCRU (Anexa1)

1. Realizează corespondența între coloana A și coloana B.

A B

1.cer ajutorul celor profesorului a. nu știu să rezolv un exercițiu

2. sun pe cineva drag b. un prieten e bolnav

3. mă rog lui Dumnezeu c. m-am rătăcit

2. Completează spațiile libere cu ceea ce se potrivește: ajută, dificile, Dumnezeu.

a. În situații ........................ cerem ajutorul persoanelor dragi sau cunoscuților.

b. Cel mai mare ajutor îl primim de la ....................................., sfinții și îngerii Lui, dar și de la Maica
Domnului.

c. Dumnezeu ne ........................... dacă ne rugăm Lui.

3. Dă exemplu de o situație în care ai fost ajutat.

2
Anexa 2

S-ar putea să vă placă și