Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Disciplina:Limba şi literatura română


Clasa:a V-a
Subiectul:Cartea-obiect cultural
Tipul lecţiei:mixtă
Obiective cadru:Dezvoltarea capacităcii de receptare a mesajului oral si scris

Obiective de referinţă:3.5 Să se adapteze la situaţia concretă de lectură


3.6 Să manifeste curiozitate şi interes faţă de activitatea de lectură
1.1Să identifice informaţiile esenţiale dintr-un mesaj oral
Obiective operaţionale:
Cognitive:O1:Să identifice elementele componente ale cărţii;
O2:Să definească noţiunile de: editură, capitol, siglă;
O3:Să descrie interiorul cărţii:titlul, foaia de titlu, pagina, fila , cuprinsul, conţinutul;
O4:Să recunoască importanţa cărţilor şi a lecturii lor;
Afective:O5:Să manifeste curiozitate şi interes faţă de activitatea de lectură;

Strategia didactică:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, problematizarea, autodictarea, dialog
frontal,observarea,
Mijloace didactice: manualul, cărţi din diferite domenii şi cu aspect diferit, tabla, test,
Forme de organizare: activitate frontală şi individuală;
Resurse: capacităţile de învăţare ale elevilor
Bibliografie: Marin Iancu(coord),Limba Română ,manual pentru clasa a V-a,ed. Petrion,B.,2002
C-tin Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală,
ed.Polirom,Is,1996
Alina Pamfil, Limba şi literature română în gimnaziu.Structuri didactice deschise, ed.
Paralela 45, B.,2003
Etapele lecţiei şi Conţinutul lecţiei Strategia didactică Itemi de evaluare
obiectivele
operaţionale Probleme principale Probleme Metode şi Forme de Mijloace
adiacente procedee organizare de
învăţământ
1.Moment Consemnarea prezenţei Dialog frontal Pregătiţi cele necesare
organizatoric elevilor .Asigurarea pentru lecţie
condiţiilor optime pentru
desfăşurarea lecţiei.

2.Actualizarea şi Verificarea temei şi a Text suport Autodictare Individuală Caietele Prezentaţi temele
verificarea lecţiei prin autodictare. elevilor (transcrierea primelor
trei strofe din imnul
cunoştinţelor
“Deşteaptă-te
învăţate anterior ,române!”),apoi prin
autodictare le veti scrie
pe foile pe care vi le
impart.Timp de
lucru:10 minute.
3.Captarea atenţiei Se prezintă elevilor Conversaţia Frontală şi Cărţi Se va cere elevilor
câteva cărţi, de diferite individuală. identificarea
mărimi şi din domenii materialelor prezentate.
diferite.
4.Anunţarea temei şi Cartea –obiect cultural Importanţa Explicaţia Frontală
a obiectivelor păstrării în
condiţii bune a
cărţiilor şi a
achiziţionării
lor.
5.Dirijarea învăţării Se analizează o carte Mănuirea cu Observarea Frontală Cărţi Se numesc părţile
,prezentându-se grijă a cărţilor. Explicaţia componente ale unei
elementele componente. cărţi( copertă, autor
Individuală ,titlu, pagină,foaie de
titlu,foaie, cuprins,
Demonstraţia editură, siglă ,capitol)
cu ajutorul
elevilor.Apelaţi la
Dicţionar dicţionar pentru
cuvintele necunoscute.
Pe grupe Se cere elevilor sa
observe ,pe grupe ,câte
o carte şi un elev din
Se face legătura între grupă să o prezinte în
titlurile cărţilor şi faţa întregii clase.
conţinutul acestora. Frontală şi Ce titlu au cărţile pe
(dicţionare,cărţi de individuală care le-aţi prezentat?
bucate, literatură, Ce fel de cărţi
manuale, cărţi de cunoasteţi?
rugăciuni, etc.) Ce putem alfa din
Importanţa cărţilor şi aceste cărţi?
lecturii lor:cunoaşterea Da-ţi exemple de cărţi
şi educaţia,cartea fiind Conversaţia pe care le-ati citit şi din
elementul esenţial al care aţi învăţat ceva?
studiului.În ea sunt În afara informaţiilor,
cuprinse tainele naturii , sentimente descrise sau
impresiile,gândurile şi trăite de personaje
sentimentele găsim?cum ne ajută
omenirii,de-a lungul dacă citim cartea?
întregii sale evolutii. Manual Vom citi versurile lui
Cartile ne dezvaluiesc Tudor Arghezi,din
lumi imaginare si ne manual pag.6.
ofera posibllitatea de a Ce inteles au versurile?
visa in timp ce le citim. De ce este numita
“carte frumoasa”?
Ce relatie exista intre
“carte- floare” si “carte-
vioara”?
Dati exemple de doua
expresii formate cu
ajutorul cuvantului
“carte”.Ce semnificatie
are expresia “litera cea
sfanta”?

6.Realizarea feed- Aprecierile verbale s-au Individuala Caietele Elevii vor raspunde in
back-ului(evaluarea facut treptat, pe elvilor cateva randuri la
parcursul intregii lectii. intrebarea:”De ce este
formativa)
important sa citim?”

7.Asigurarea Activitate de lucru Explicatia individuala Caietele Elevii vor intocmi o


retentiei si a individuala. elevilor lista cu minim douazeci
de carti din biblioteca
transferului(tema
personala,dupa exemplu
pentru acasa) (anexa1)

S-ar putea să vă placă și