Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială ,,Constantin Blănaru” Cornu Luncii, Suceava


Data: 14.09.2022
Profesor: Ciuc Monica Elena
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Clasa: a VI-a
Unitatea de învățare: Biblioteca și pasiunea lecturii
Titlul lecției: Biblioteca – Ana Blandiana
Tipul lecției: mixtă – actualizarea vechilor cunoștințe, predare de noi cunoștințe
Competențe generale:
1. Participarea la interacțiuni verbale în diverse situații de comunicare prin receptarea și producerea textului oral.
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri.
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri.
4. Utilizarea corectă, adecvată și eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise.
5. Exprimarea identității lingvistice și culturale proprii în context național și internațional.

Competențe specifice

1.2 Prezentarea unor informații, idei și puncte de vedere, oferind detalii semnificative și exemple relevante, în fața unui public cunoscut,
adoptând comportamente paraverbale și nonverbale adecvate.
1.3 Adecvarea comunicării nonverbale și paraverbale la o situație dată, evidențiind ideile și atitudinile, în situațiile de comunicare față-în față sau
mediată.

1.4 Participarea la interacțiuni verbale simple cu mai mulți interlocutori, având în vedere cantitatea și relevanța informației transmise și primite.

2.2 Compararea diferitelor puncte de vedere exprimate pe marginea unor texte diverse.

2.3 Prezentarea unor răspunsuri personale, creative și critice pe marginea unor texte diverse.

3.2 Redactarea, individual și/sau în echipă, a unor texte diverse, care urmează a fi prezentate în fața colegilor.

4.1 Folosirea structurilor morfosintactice ale limbii române standard pentru înțelegerea și exprimarea clară și precisă a intențiilor comunicative
complexe.

4.2 Exprimarea clară a intenției comunicative prin corelarea achizițiilor lexicale și semantice cu cele sintactice și morfologice din limba română
standard.

Obiective operaționale

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:


O1 – să definească câmpul lexical al unui cuvânt;
O2 – să definească cuvântul-cheie;
O3 – să realizeze câmpul lexical au unui cuvânt dat;
O4 – să precizeze cuvântul-cheie dintr-un paragraf;
O5 – să definească conceptul de strategii de comprehensiune;
O6 – să identifice emoțiile, sentimentele și atitudinile exprimate de poezia „În bibliotecă”, de Ana Blandiana;
O7 – să scrie o scrisoare în care să explice șoricelului motivele pentru care trebuie să părăsească biblioteca;
Resurse educaționale

- capacităţile receptive normale ale elevilor de clasa a VI-a ;


- timp: 45 de minute.
Strategii didactice

Metode și procedee: conversația, explicația, expunerea, argumentarea, exercițiul, problematizarea, demonstrația, observația, lectura expresivă,
brainstorming.

Mijloace de învățământ: Caietul elevului, caietele elevilor, tablă, cretă, laptop, videoproiector, manualul digital, manualele elevilor.

Forme de organizare: activitate frontală, individuală și în perechi, în echipe.

Forme de evaluare: orală (întărirea răspunsurilor, autoevaluare),evaluare prin notare.

Bibliografie

1. Pamfil, Alina, Limba și literatura română în gimnaziu:structuri didactice deschise, Pitești, Editura Paralela 45, 2009.
2. Mihaela Daniela Cîrstea, Viorica Avram, Ileana Sanda, Alexandra Dragomirescu, Manual de limba și literatura română, Editura Didactică și
Pedagogică, București, 2018
3. Programa școlară pentru disciplina limba și literatura română, clasele a V-a – a VIII-a, Bucureşti, 2017;
4. Dicționarul explicativ al limbii române, Academia Română, Institutul Lingvistic „Iorgu Iordan”, 1998, Editura Univers Enciclopedic.
SCENARIUL DIDACTIC

Secvențe O. Conținuturi Activități de învățare Strategii didactice Evaluare


didactice O. vizate Forme de Resurse Resurse
organizar procedurale materiale
e
I.Evocarea

Momentul Se consemnează Frontal Conversația Catalogul


organizatoric prezența elevilor.
1 min Se asigură un
climat optim
pentru
desfășurarea
lecției.
Verificarea Verificarea temei Exercițiile din Caietul Frontal Conversația Caietul Aprecieri verbale
temei pentru acasă. elevului. Individual Expunerea elevului
4 min
Captarea O3 Câmpul lexical Exerciții de asociere. Frontal Brainstorming Tabla În centrul tablei este
atenției scris cuvântul
4 min Individual Conversația Manualul bibliotecă, iar elevii
digital sunt invitați să noteze
Explicația cuvintele care le vin
DEX în minte atunci când
Argumentarea îl aud.
Biblioteca Exerciții de argumentare. Cu ce sens crezi că
este folosit cuvântul
bibliotecă în titlul
textului În bibliotecă?
Radu este un elev
pasionat de lectură.
Colegii îi spun că este
un șoarece de
bibliotecă și au
dreptate. Consultă
DEX-ul și află care
sunt sensurile
cuvântului șoarece.
Anunțarea Se comunică titlul Frontal Expunerea Tabla și Se notează data și
titlului și a şi obiectivele Conversația caietele titlul pe tablă, iar
obiectivelor lecţiei pe înţelesul elevilor. elevii le consemnează
propuse elevilor. în caiete.
1 min

II.Realizarea
Sensului
Actualizarea O1 Definirea Exerciții de realizare a Frontal Conversația Manualele Identifică cuvântul-
cunoștințelor câmpului lexical câmpului lexical. Individual Explicația elevilor cheie din următoarele
3 min versuri.
O2 Definirea Exerciții de identificare a Manualul
cuvântului-cheie cuvântului-cheie. digital.
Dirijarea O6 1.În bibliotecă – Exerciții de lectură Frontal Conversația Manual Citește cu atenție
învățării și Ana Blandiana expresivă. Individual Explicația digital textul În bibliotecă –
obținerea Observația Ana Blandiana!
performanței O4 2.Indicarea Exerciții de ascultare activă. Exercițiul Caietele
15 min cuvintelor-cheie elevilor Ascultă cu atenție
Exerciții de argumentare. lectura textului În
O5 3.Strategii de bibliotecă – Ana
comprehensiune Definirea strategiilor de Blandiana!
comprehensiune.
Asigurarea O5 Prezentarea Exerciții de argumentare. Frontal Conversația Manualul Dați exemple de
feed-back- rezolvărilor de Pe grupe Expunerea digital modalități prin care
ului fiecare grupă Exercițiul putem facilita
9 min Observația Caietele înțelegerea textului
Argumentarea elevilor lecturat!
III.Reflecția

Asigurarea O7 Aprofundarea Redactarea unei scrisori. Frontal Exercițiul Manualul Completează


retenției textului lecturat. Pe echipe Conversația digital scrisoarea adresată
5 min Expunerea Șoarecelui în care să-i
Caietele explici motivele
elevilor pentru care trebuie să
părăsească biblioteca
IV. Extensia

Asigurarea Evaluarea Frontal Conversația


transferului activității se face Individual
3 min oral (aprecieri
verbale) și în scris
(note).
Imaginați-vă o
Indicarea temei Explicarea modului de Frontal Explicația Manual continuare a textului
pentru acasă (o realizare a temei pentru Individual dat, explicând astfel
posibilă continuare acasă. dispariția Șoarecelui
a textului studiat). din bibliotecă.
SCHEMA TABLEI

În bibliotecă

Ana Blandiana

Cuvintele-cheie sunt cuvintele care au o mare importanță într-un paragraf.

Câmpul lexical cuprinde totalitatea cuvintelor care se referă la acel domeniu din natură sau din societate și care au
trăsături de sens comune.

Strategiile de comprehensiune se referă la mijloacele pe care le putem folosi pentru a ne asigura că am înțeles textul, spre
exemplu: împărtășirea impresiilor de lectură, utilizarea dicționarului pentru înțelegerea cuvintelor, anticiparea continuării textului,
stabilirea unei relații logice între idei.

O strategie care ne ajută să înțelegem mai bine textul este aceea de a integra informațiile noi în universul nostru afecti,
raportându-le la emoții pe care le-am simțit la rândul nostru.

Opera literară este un text ficțional care transmite cititorului idei, dar mai ales sentimente și emoții

S-ar putea să vă placă și