Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Ifrim Liliana


Disciplina : Istorie
Unitatea de invatare: Preistoria umanitatii
Subiectul lectiei: Omul preistoric
Tipul lectiei: predare-invatare-evaluare
Clasa: a V-a

Competente specifice:
1.1. Utilizarea termenilor specifici cronologiei, Preistoriei si epocii antice, in diferite situatii de comunicare scrisa sau orala;
3.2. Stabilirea, pe baza surselor istorice, a elementelor evoluţiei grupurilor umane şi civilizaţiei omeneşti;

Obiectiv general al lectiei: sa inteleaga aparitia si evolutia omului in Preistorie;

Obiective operationale: elevii:


Cognitive: O1 ● opereaza corect cu termenii: Preistorie, Darwinism, hominizi, primate, "revolutie neolitica", troc,
O2 ● definesc epoca preistorica;
O3 ● compara teoria evolutionista cu cea creationista despre aparitia omului;
O4 ● descrie modul de viata si ocupatiile omului primitiv in epoca de piatra si epoca metalelor;
Formative: O5 ● dezvolta o gândire logică și să acumuleze elemente de cultură generala;
Strategii didactice:
● Metode si procedee didactice: - conversatia euristica, expunerea, explicatia, organizatorul grafic
● Mijloace de invatamant: - caietul de notite, table si creta, manual (text)
● Forme de organizare a activitatii didactice: - activitate frontala
- activitate individuala

● Bibliografie: - Liuba Gheorghita, Sorin Oane, Istorie. Manualul pentru clasa a V-a, Ed. Teora, Bucuresti, 2000;
- Valentin Balutoiu, Constantin Vlad, Istorie. Manual pentru clasa a V-a, Ed. All, Bucuresti, 2005;
- Ştefan Păun, Didactica istoriei, Editura Corint, Bucureşti, 2007.

● Resurse: Oficiale: - Programa şcolară pentru disciplina istorie, clasa a V-a


- Planificarea calendaristică
Temporale: - nr de ore:1
- durata: 50 min.

Organizarea spatiului de instruire :


● Locul de desfasurare - sala de clasa;
● Clasa – omogena cu potential intelectual normal;
Scenariul didactic

Momentele Elemente de Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii Forma


lectiei continut didactice de
evaluare
Momentul - consemnează absenţele; - răspund cerinţelor profesorului; -conversatia
organizatoric - organizează clasa si creează un climat
(1') cooperant.
Actualizarea Omul si -verifica cunostintele anterioare, adresand -raspund la intrebarile profesorului -conversatia -evaluare
cunostintelor mediul. elevilor urmatoarele intrebari: euristica predictiva
( 6' ) Mari ▪ care sunt relatiile dintre om si mediul
civilizatii ale inconjurator?
istoriei. ▪ care sunt elementele care definesc cuvilizatia
unui popor?
▪ care a fost rolul factorului geografic in aparitia
primelor civilizatii ale omenirii?
▪ localizati pe harta marile civilizatii ale istoriei
-verifica tema pentru acasa.
Captarea - anunta titlul lectiei: Omul in Preistorie - noteaza titlul lectiei in caiet -expunerea
- anunta obiectivele lectiei - sunt atenti la explicatiile profesorului
atentiei (1')
Insusirea a Epoca -explica elevilor ca Preistoria este cea mai - sunt atenti la explicatiile profesorului -expunerea -obs. sist.
Preistorica indelungata perioada din trecutul omenirii. Ea - noteaza in caiete ce este epoca preistorica -tabla si
noi
(O2) cuprinde intervalul de timp de la aparitia omului creta
cunostinte si pana la inventarea scrisului. -caietul de
notite
(36') Aparitia
▪ Teoria evolutionista: In anul 1859 insa, -sunt atenti la explicatiile profesorului
omului englezul Charles Darwin publica o teorie asupra -expunerea
evolutiei speciilor si includea omul in aceiasi
(O3)
clasa cu maimutele. S-a ajuns astfel sa se
considere ca omul face parte din ordinul biologic -privesc imagini despre evolutia speciei umane
al primatelor, alaturi de maimute, de care s-a -manualul
desprins la un moment dat in mod surprinzator si -analiza
a cunoscut o evolutie unica, ce a dus la formarea imaginilor
omului modern.
▪ Teoria creationista:
-Biserica insa sustine teoria conform careia lumea - sunt atenti la explicatiile profesorului -expunerea
a fost creata de Dumnezeu. Singura dovada a
acestei teorii este Biblia.
-solicita elevilor sa descrie modul in care explica -elevii citesc textul: "Domnul Dumnezeu a facut pe om
aparitia omului religia, pe baza unui text din din tarana pamantului, i-a suflat in nari suflare de -text
Biblie. viata si omul s-a facut astfel un suflet viu…Domnul -manual -arg.
Dumnezeu a zis : <Nu este bine ca omul sa fie singur; opiniei
am sa-I fac un ajutor potrivit pentru el>…Atunci
Domnul Dumnezeu a trimis un somn adanc peste om,
si omul a adormit; Domnul Dumnezeu a luat una din
coastele lui si a inchis carnea la locul ei. Din coast ape
care o luase din om, Domnul dumnezeu a facut o
femeie si adus-o la om".
(Biblia, Geneza)

-noteaza in caiete schema de mai jos: -organizator


Originea omului grafic
-caietul de -obs. sist.
Teoria evolutionista Teoria creationista
notite
Charles Darwin Biblia -tabla si
creta
Omul s-a desprins Omul a fost creat
din maimuta de Dumnezeu

Epoca -explica elevilor ca, dupa natura uneltelor folosite


pietrei si de oameni, preistoria se imparte in epoca de
epoca piatra (paleolitic si neolitic) si epoca metalelor
metalelor (epoca bronzului si epoca fierului). - sunt atenti la explicatiile profesorului
(O4) Epoca de piatra: -noteaza in caiete graficul de mai jos
-Prima faza a epocii de piatra se numeste -expunerea -obs. sist.
paleolitic (de la cuvintele grecesti paleos-vechi, -explicatia
lithos-piatra). In paleolitic uneltele erau Epoca de piatra
confectionate din piatra cioplita. Daca la inceput Paleolitic Neolitic -organizator
oamenii erau mai ales culegatori, consumand unelte din piatra cioplita unelte din piatra slefuita, grafic
drept hrana fructe salbatice, ierburi si radacini, perforate -caiet de
folosirea uneltelor le-a permis sa devina vanatori notite,
culegator, vanator, agricultura, crescaterea
si pescari. O descoperire importanta a fost focul. -tabla si
pescar animalelor
Focul a permis oamenilor sa se incalzeasca, sa se creta
descopera focul sedentar
apere de animale, sa obtina lumina si sa
imbunatateasca prepararea hranei. Drept adapost locuieste in pesteri, locuinte stabile
erau folosite pesteri, grote sau scorburi. Oamenii scorburi
umblau din loc in loc, erau naomazi, aflandu-se migrator si nomad
in urmarirea animalelor pe care le vanau. ceata de vanatoare,
-a doua faza a epocii de piatra se numeste ginta, tribul
neolitic (gr. neos-nou). Uneltele de piatra incep
sa fie slefuite si perforate. Cel mai mare progres,
care a revolutionat dezvoltarea societatii
omenesti, l-a constituit aparitia agriculturii
(savantii au numit acest eveniment "revolutia
neolitica"). La fel de importanta pentru evolutia
vietii omului preistoric a fost domesticirea
animalelor si cresterea lor. Ajunsi agricultori,
oamenii s-au stabilit in asezari, devenind astfel
sedentari. Organizarea sociala: la inceput au
existat cetele de vanatoare, apoi gintile si
triburile. O ginta era o familie mai mare ce
cuprindea toti urmasii unui stramos comun. Mai
multe ginti la un loc formau tribul. - sunt atenti la explicatiile profesorului
Epoca metalelor: -noteaza in caiete graficul de mai jos
-Pe masura ce omul a desprins un mestesug nou, -expunerea -obs. sist
anume obtinerea metalelor din minereuri- -explicatia
metalurgia, uneltele si armele din piatra au fost
inlocuite cu cele din metal. Cei ce nu aveau la Epoca metalelor
indemana metalele necesare, le cumparau dand in -organizator
schimbul lor grane sau animale. A aparut astfel grafic
comertul sub forma trocului. In cautare de -caiet de
marfuri, oamenii au inceput sa strabata spatii mai notite,
intinse. S-au dezvoltat astfel transporturile, atat unelte si uniuni de -tabla si
cele pe uscat cat si cele pe apa. Odata cu aceste arme din triburi creta
mari prefaceri s-a produs si o crestere a metal
populatiei. Triburile, mereu in cautare de hrana
sau din dorinta de a prada se razboiau intre ele. comertul statele
Din nevoia de a se apara, s-au unit in uniuni de
triburi, conduse de capetenii (regi). Cand
pericolul nu mai exista, uniunile se destramau. transporturile proprietatea privata
Unele dintre ele insa au dainuit, formand statele.
Din prazile de razboi si din tributul cerut de la
alte triburi supuse, unii membri s-au imbogatit.
Bunurile nu mai apartineau tuturor, ci au devenit
proprietate privata.

Realizarea - Prin intrebari frontale, pe baza schemei de la -elevii raspund, fixandu-si principalele repere ale lectiei -conversatia -evaluare
tabla se fixeaza ideile esentiale ale lectiei:
feedbackului sumativa
-ce este preistoria?
(4 ') - care sunt teoriile despre aparitia omului?
- descrieti modul de viata al omuluiin presitorie
Aprecierea - apreciaza activitatea elevilor urmarind -asculta explicatiile profesorului -conversatia
urmatoarele criterii:
elevilor (1') - primesc note in catalog
-ordinea si disciplina elevilor;
-participarea elevilor la lectie;
-frecventa si corectitudinea raspunsurilor;
-daca este cazul se dau note.
Tema pentru -prezinta elevilor tema pentru acasa: -noteza in caiete tema pentru acasa -explicatia
acasa (1')

Schema lectiei
a) Epoca preistorica:
-a inceput o data cu aparitia omului si s-a incheiat o data cu descoperirea scrisului si formarea primelor state
b) Originea omului:
-Teoria evolutionista (Charles Darwin-omul desprins din maimuta)
-Teoria creationista (Biblia-omul a fost creat de Dumnezeu)
c) Epoca pietrei si epoca metalelor:
- Paleolitic: - unelte din piatra cioplita
-ocupatii: cules vanat, pescuit
- descoperirea focului
- locuinte: pesteri, scorburi
- omul: migrator si nomad
-Neolitic: - unelte din piatra slefuita si perforata
- agricultura si cresterea animalelor
- sedentarizare (locuinte stabile)
-Epoca metalelor: - unelte si arme din metal
- comertul (trocul)
- transporturile
- statele
- proprietatea privata

S-ar putea să vă placă și