Sunteți pe pagina 1din 9

STUDIU DE CAZ: Evoluția drepturilor omului în

epoca modernă .
ACTIVITATE INTEGRATĂ STEM CU TEHNOLOGII DIGITALE
PROIECT DIDACTIC AL LECȚIEI

Propunător: ARBUZNEAC DIANA


profesoară de istorie, grad didactic II,
Gimnaziul Săseni, r. Călărași
 Clasa: VIII-a
 Disciplina de bază: istoria româ nilor și universală
 Discipline înrudite: Educație pentru Socializare Juridică , Matematica, Geografia, Limba și
literatura Româ nă , Educția pentru Societate.
 Tipul proiectului: De cercetare
 Subiectul proiectului: STUDIU DE CAZ: Evoluția drepturilor omului în epoca modernă .
 Unitatea de învățare: Cultura în epoca modernă

Disciplina Competențe specifice Unită ți de competență Descriptori


Educația 1.Recunoașterea 1.1.Formularea, cu cuvinte 7. Exprimă pă rerea că
pentru conceptelor specifice proprii, a elementelor toți cetă țenii trebuie
socializare statului democratic pentru specifice statului de drept tratați în mod egal și
juridică înțelegerea critică a pentru înțelegerea rolului imparțial, conform
legii.
drepturilor, obligațiilor și drepturilor, obligațiunilor
10. Prezintă normele
responsabilită ților și responsabilită ților
de comportament
cetă țenești. cetă țenești în viața tolerant în raport cu
cotidiană . diferiți membri ai
1.2.Sistematizarea comunită ții. 11.
conceptelor specifice Tratează cu respect
statului democratic în opiniile și ideile altor
manifestarea persoane.
obligațiunilor și
responsabilită ților
cetă țenești.
Istoria 1.Utilizarea limbajului 1.1.Descrierea
românilor și istoric în diverse situații de evenimentelor/proceselor
universală învă țare și de viață , istorice din Epoca
respectâ nd cultura Modernă .
comunică rii. 3.3. Utilizarea critică a
3.Analiza critică a informațiilor din diferite
informației din diferite surse istorice în
surse, pornind de la cultura argumentarea opiniei
istorică , manifestâ nd poziția proprii privind
cetă țeanului activ și respectarea drepturilor
responsabil. naturale în societatea
modernă
Obiectivele proiectului:
La sfâ rșitul lecției, elevul va fi capabil să :
O1- să identifice pe harta istorică statele care au adoptat legi cu referire la drepturile
omului;
O2- Să determine cele mai încă lcate drepturi ale omului de parcursul epocii moderne,
analizâ nd sursele istorice;
O3- Să analizeze schimbarea modului de viață al societă ții moderne, după revoluția
industrială ;
O4-Să identifice schimbă rile sociale care au urmat după revoluțiile burgheze din 1848-
1849, completâ nd fișa;
O5- Să aprecieze importanța acordă rii drepturilor și libertă ților oamenilor pentru
societatea modernă .

Activități de învățare (propuse de curriculum):


- formularea concluziilor în baza argumentelor;
- exerciții de sistematizare a ideilor și a dovezilor privind respectarea drepturilor în societate;
- activită ți de culegere a informațiilor/datelor despre problemele sociale.

Strategii didactice:
 Forme de realizare a proiectului: frontal, individual, grup.
 Tehnologia didactică a lecției:
− modelul lecției: celor 5 E
− metode: studiul de caz, discuția ghidată , argumentarea, conversația, demonstrația,
explicația
 mijloace instrucţionale: resurse vizuale: texte, prezentă ri, imagini, laptop, tablă
interactivă , proiector, fișe.
 Evaluarea: evaluare formativă interactivă .
Bibliografie:
Manualul de istoria româ nilor și universală , clasa a VIII-a,
Curriculum la disciplina Educație pentru Socializare Juridică, clasa a VIII-a ediția 2021.
Curriculum la disciplina Istoria româ nilor și universală, gimnaziu, ediția 2019.
https://mecc.gov.md/sites/default/files/ghid_implementare_epsj.pdf
https://ulim.md/sju/nr-1-2-2014/originea-si-evolutia-istorica-a-drepturilor-fundamentale-ale-
omului/
Demers didactic

Secvențe Ob. timp Tehnologia realizării şi conținuturile Resurse Conexiunea


instrucțio- vizate procedurale inversă
nale
EVOCARE Pregă tirea elevilor pentru o nouă
lecție. lucrul cu harta
Se propune analiza caligramei de mai Participarea
jos și să descopere subiectul lecției, sau activă a elevilor
accesâ nd linkul: Conversația în activită țile
5 https://wordart.com/4elgyqhfjpsa/ propuse
min word-art%209

Își expun
opiniile despre
cee ce
înseamnă
epoca modernă
și drepturile
Exrcițiul omului
Problematiza
Din temele studiate ne putem imagina rea
cum tră iau oamenii în epoca modernă .
Ce credeți că diferă cu modul de viață
din prezent?

Elevii dau posibile ră spunsuri.


Ce le erau încă lcate anumitori categorii
de persoane? DREPTURILE?
Dați să identifică m ce dreptrui le-au
fost încă lcate oamenilor de-a lungul
epocii moderne?
Ce drepturi cunoașteți? Împreună să
completă m un menti: Elevii enumeră
drepturile care
le-au fost
încă lcate
oamenilor.

https://www.menti.com/
alw4w1dewhqp

REALIZARE 5 Prezentarea temei noi. Observarea


A SENSULUI min Modul de viață în epoca modernă . conversatia,
O1 Împreună cu elevii realiză m o exursie exercitiul
imaginară printre statele care au
adoptat documente ce reglementau
drepturile omului.
https://www.pictramap.com/app/
view?p=9228d0

O2 10 Se prezintă principalele informații ale conversatia Elevii notează


min lecției. euristică cele mai
Declarația drepturilor omului și ale importante
cetă țeanului, adoptată în Franța, în informații
anul 1789, reprezintă unul dintre cele
mai importante documente din istorie
privind drepturile și libertă țile
individuale. În conținutul ei pot fi
observate influențe ale Iluminismului
și ale Declarației de independență a
celor 13 colonii engleze din America de
Nord. Potrivit acestui document,
întreaga putere provine de la popor iar
oamenii se nasc și ră mâ n liberi și egali
O3 în drepturi.
Prezentare lecției.
https://prezi.com/view/
Owba7lPJ2FbUxg0QOAV3/

REFLECȚ II 20 Activitate pe centre: Se realizează


min Istoricii: învatarea prin sarcinile
Prezentați la alegere un eveniment descoperire, propuse în
istoric care a fă cut posibil, abolirea tabelul dependență
slcaviei și prin urmare înbună tă țirea analitic, ce domeniu
situației în cee ce privește respectarea problematiza- se discută.
drepturilor omului. rea
O4 Completați tabelul:

Câ nd a avut loc? Unde a izbucnit?

Evenimentul:

Care este cauza? Ce urmă ri a avut? Diagrama


cauză -efect

Sociologii
Analizează cum s-a schimbat modul de
viață al oamenilor după revoluția
industrială . Completeză clusteringul:
ocupații

alimentație
Modul de distracții
viață

locuințe
Prezentarea
produselor
Poeții
realizate.
Elaborează un acrostih, după cum
urmează :
D- dreptare
Se
O5 R- regulă
completează
E-egalitate
acrostihul
P-putere
T- toleranță
R-evoluție
I-independență Clustering
L-legi
E- emancipare
O- oameni
M-modern
U- unitate
L- libertate
U- umanitate
I-integru
Juriștii:
Analizează sursa istorică și prezintă Acrostih
cum era aplicat Codul Penal în Franța
în cazul câ nd cineva încă lca lege.
Sursă: Codul penal a fost elaborat în baza
dreptului roman și a dreptului francez
obișnuit . Încă lcă rile de legi , erau grupate în
dependență de gravitatea lor:
1)crime- cele mai grave încă lcă ri împotriva
statului și a vieții persoanei.
2)delicte – încă lcă rile judecate în instanță
care se pedepseau prin privare de libertate
și amendă .
3)contravenții – încă lcă ri ușoare care
puteau fi sancționate administrativ prin
achitarea amenzii. Pedepsele erau aplicate
în baza codului procesual .Procedura de
judecată era publică și cu prezența
judecă torului și juraților.

Jurnaliștii
Imaginați-vă că sunteți jurnaliști care Exercițiul
sunt martorii acestor evenimente.
Redatează un miniarticol despre
drepturile care au fost încă lcate în conversația
epoca modernă .

Matematicienii
Calculează câ ți ani sau câ te secole au
trecut de la începtul revoluției
industriale, adoptarea Declarației
drepturilor, Ră zboiul Civil din SUA...
Prezentarea produselor.
Realizarea unui ebook, pe care vor fi
plasate toate produsele elevilor.
Artiștii
Pornin de la fragmenul de mai jos din
Declarația Omului și Cetă țeanului,
realizează un desen.
Les hommes naissent et demeurent
libres et égaux en droits. Les
distinctions sociales ne peuvent être Se reprezintă
fondées que sur l’utilité commune . prin desen
(elevii studiază l. franceză)
informația
https://read.bookcreator.com/ din sursă
MyDFRHgpRieCdeNTmXEgX2QeYN82/
5iq-me0nSVyYsuTQ4X-WQQ
Bilanțul 5 Evaluarea activității. Se evaluează
lecției min Se proiectează tabelul pe tabla activitatea.
interactivă. Completează
tabelul.

EXTINDERE Tema de casă: discurs Notează în


Ce-aș face eu pentru promovarea caiet/agendă
drepturilor omului, dacă aș fi trăit
în societatea modernă.
Anexa 1

I. DOCUMENTE PREMERGĂTOARE

1. Declaraţia Drepturilor ( Anglia 1689 );

2. Declaraţia de Independenţă ( S.U.A.1776 );

3. Declaraţia Drepturilor Omului şi Cetă ţeanului ( Franţa 1789 ).

II. DECLARAŢIA UNIVERSALĂ A DREPTURILOR OMULUI – 1948

- O.N.U. – 24oct. 1945 – 51 state →192 state în 2012

- 10 dec. 1948 – Adunarea Generală a O.N.U. adoptă Declaraţia

- Conţine 30 de articole – sunt stipulate drepturi şi libertă ţi cetă ţeneşti

III. PRINCIPALELE DREPTURI ALE OMULUI

- Drepturi civile şi politice : dreptul la viaţă , la libertate şi securitate personală , egalitatea în


drepturi , libertatea de exprimare , de opinie , de credinţă , dreptul de a participa la viaţa politică
( drepturi care asigură unei persoane posibilitatea de a se manifesta liber ) .

- Drepturi economice şi sociale : dreptul la muncă , la educaţie , la o viaţă decentă sau la asistenţă
socială .

IV. ALTE DREPTURI ALE OMULUI

După uriașa tragedie produsă de al Doilea Ră zboi Mondial, o parte dintre statele lumii au constituit
Organizația Națiunilor Unite (ONU), unul dintre principalele sale scopuri fiind promovarea și
încurajarea „respectului pentru drepturile omului și libertă țile fundamentale, fără deosebire de rasă ,
sex, limbă sau religie“. Considerâ nd necesară existența unui set de reguli care să stabilească anumite
drepturi și libertă ți universal valabile și recunoscute, astfel încâ t să se evite încă lcarea acestora, așa
cum se întâ mplase în timpul ră zboiului, Adunarea Generală a ONU a adoptat și proclamat Declarația
universală a drepturilor omului la 10 decembrie 1948, devenită astfel Ziua Internațională a
Drepturilor Omului. Cu toate că nu implică aceleași consecințe ca un tratat sau un pact, Declarația a
devenit în timp document de referință pentru statele care doresc respectarea drepturilor omului,
prevederile acesteia fiind incluse și dezvoltate în diferite tratate internaționale ulterioare.
Anexa 2

Produsul final- ebook https://read.bookcreator.com/MyDFRHgpRieCdeNTmXEgX2QeYN82/5iq-


me0nSVyYsuTQ4X-WQQ
Anexa 3

Etapele de realizarea proiectului vor fi pe padletul de mai jos.

Link de acces: https://padlet.com/arbuzneacdiana/xlbucye99cvlc4lr

S-ar putea să vă placă și