Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Şef de catedră: ________________ /Ostapovici Olga/


Data:
Profesor: Guţu Svetlana
Disciplina: Dezvoltare personală
Specialitatea: Turism
Anul: II
Grupa: 28
Subiectul lecţiei: Problemele ecologice și siguranță personală. Probleme/calamități ecologice și riscuri
pentru persoană. Perceperea situațiilor de risc ecologic. Comportament adecvat securității personale.
Responsabilități și implicare socială
Durata: 45 minute
Unitatea de competenţă: Sistematizarea și prezentarea informațiilor privind situația ecologică, traficul de
ființe umane, abordându-le ca probleme cu risc major personal.
Obiective operaţionale:
Informative:
O1 – Să identifice componentele naturale și pe cele create de om care alcătuiesc mediul înconjurător;
O2 – Să denumească acțiunile care conduc la poluare și consecințele acestora;
Formative:
O3 – Să prezinte și să caracterizeze aspecte legate de poluarea mediului și starea ecologică a localității;
O4 – Să argumenteze necesitatea actiunilor cu caracter ecologic;
Afective:
O6 – Să conștientizeze impactul omului asupra mediului natural.

Surse biblografice:
https://ceda.md/wp-content/uploads/2018/03/cl_XII_modulul-dezvoltarea-personala-si-proiectarea-
carierei.pdf

Motto:

„Preţuieste-mă si iubeşte-mă, omule, fiindcă toate frumusetţle


mele, pădurile, văile si izvoarele, cărările şi crestele, piscurile cu
toate vieţuitoarele şi florile ţi le dăruiesc, să te bucuri de ele, să devii
mai puternic, mai generos, mai bun!”

COLEGIUL „MIHAI EMINESCU” DIN SOROCA


PROIECT DIDACTIC

operaționale
Obiectivele
N
r. Etapele Activitatea profesorului Evaluar
d/ lecției (metodele, mijloacele didactice și formele de organizare reflectate) ea
o

Salutarea elevilor.
Verificarea frecvenței. Orală
O6 Pregătirea materialelor necesare pentru lecție.
Propun spre reflecție două afirmații, elevii își aleg una (la alegere) și timp Problemat
de 2-3 minute expun opinii reflexive. izarea
Evocarea
7 minute
1 O1  „Nu Pământul aparţine omului, ci omul aparţine Pământului!"
O2 Sieux Seattle.
 ,,Pământul e singurul loc în care se poate crea Paradisul!,,
Octavian Paler
Se fac aprecieri

O1 Profesorul – diriginte prezinta subiectul legendei ,,Omul stăpânul lumii’’


Omul, stăpânul lumii “Cu mult timp în urmă, vieţuitoarele au hotărât
să-şi aleagă un împărat. Adunate în apele mării, au zis: -Cine va ajunge
primul în vârful cel înalt al munţilor, acela va fi stăpânul nostru! La Orală
răsăritul soarelui, vieţuitoarele au pornit spre muntele din depărtare. Multe
au rămas însă în apele mării: scoici, meduze, căluţi de mare, peşti mai
mari sau mai mici.. Altele au reuşit să iasă pe uscat: raci, crabi, broaşte,
şerpi. Mai harnici, şoarecii şi şopârlele au ajuns în câmpii. Căprioarele,
O6 lupii, mistreţii şi vulpile au ajuns în zona dealurilor. Puternicii urşi, râşii Expuner
cei iuţi, au ajuns la poalele munţilor şi acolo au rămas. Numai OMUL a e
O2 reuşit să ajungă în vârful munţilor, devenind stăpânul lumii.”

De ce credeţi că omul a fost singura vieţuitoare care a reuşit sa fie


deasupra celorlalte şi să le domine?
Realizarea Ca stăpân al lumii, omul a încercat să o domine şi să o modifice după
2 sensului propriile nevoi. În unitatea de învăţare care urmează vom discuta despre Notițe
23 minute mediile în care trăiesc organismele vii şi despre importanţa protejării
acestor medii de viaţă. Astăzi vom desfăşura activităţi în urma cărora veţi
dobândi cunoştinţe despre om şi mediul înconjurător.
Scriu titlul pe tablă Problemele ecologice și siguranță personală.
Se sumarizează informația din anexa 1.
Propun spre dezbatere câteva aspecte ale problemei:
 Care este starea ecologică a mediului în care trăim?
 Cine este de vină de situația creată?
 Ce facem noi, ca și colectivitate pentru a preveni dezastrul
ecologic?
 Ce faci tu , personal, pentru a ameliora și îmbunătăți lucrurile?
Se citește anexa 2.
Se discută fiecare ideie, aspect problematizându-se.

COLEGIUL „MIHAI EMINESCU” DIN SOROCA


PROIECT DIDACTIC
O3
Revenind la problema zilei, rog elevii să se grupeze, astfel: Orală
O5
 Grupa detectivilor: va urmări să afle ce se întâmplă cu tot ce
rămâne în mediul înconjurător după ce omul consumă sau foloseşte
Reflecția O4 Scrisă
ceea ce are nevoie pentru a putea trăi.
10 minute
 Grupa cercetătorilor: va elabora concluzii referitoare la ce
3
răspândeşte omul în mediul care îl înconjoară.
 Grupa ecologiştilor: va explica care sunt consecinţele intervenţiei Problem
omului în mediul înconjurător. atizare
 Grupa micilor artişti: ne va transmite mesaje prin intermediul Dezbate
cuvintelor şi al culorilor. ri

Se problematizeaza fiecare interventie în parte.

Extensia O5 Se va redacta o scrisoare, din numele naturii, adresată omenirii în care Aprecie
4
5 minute O6 se va solicita reducerea problemelor ecologice pe Terra. ri
verbale

Anexa 1

Ecologia şi educaţia

Ecologia, ca ştiinţă, s-a dezvoltat foarte mult în ultimul sfert de veac, începând să constituie un
domeniu de interes pentru pături tot mai largi ale populaţiei. Problemele majore care frământă omenirea
în prezent cu privire la alimentaţie, creşterea populaţiilor umane, poluare, criza energetică, productivitatea
ecosistemelor, protecţia şi amenjarea mediului, crearea de sisteme ecologice reprezintă numai o parte din
preocupările contemporane la care ecologia participă activ. Educarea maselor, în special a tinerei
generaţii în vederea însuşirii unei concepţii ecologice unitare a devenit tot mai necesară în prezent datorită
creşterii influenţei omului asupra naturii, prin dezvoltarea vertiginoasă a tehnicii, mecanizarea
agriculturii, utilizarea pesticidelor, evoluţia ascendentă a turismului.

Ca ştiinţă complexă de sinteză, ecologia a apărut şi s-a dezvoltat la interferenţa cu alte ştiinţe
biologice, cât şi „nebiologice” (fizică, chimie, matematică, cibernetică, urbanistică, metereologie,
sociologie). Odată cu mărirea volumului de cunoştinţe, în ecologie a apărut o terminologie nouă şi
proprie, cât şi una preluată din alte domenii ştiinţifice, dar cu implicaţii ecologice esenţiale. Aceasta a
devenit foarte eterogenă şi nu de puţine ori a creat confuzii în utilizarea ei.

Termenul de ecologie (din grecescul oikos care semnifică casă, loc de viaţă şi logos care înseamnă
ştiinţă, vorbire), creat de E. Haeckel în 1866 defineşte „ştiinţa condiţiilor luptei pentru existenţă” 1, în
special relaţiile animalelor cu mediul, urmărind şi modul de comportament al acestora. Ecologia
contemporană studiază şi funcţionalitatea ecosistemelor. Civilizaţia umană are un rol foarte important în
evoluţia acestora pe planeta noastră, dar, din păcate, omul nu este pe deplin conştient de aceste implicaţii.
De la simplu vânător şi culegător, omul a ajuns să se considere stăpân pe resursele planetei pe care le
risipeşte fără să ţină cont de propriul interes al rasei umane. Suntem la începutul unui secol care va trebui
să aducă schimbări esenţiale acestei atitudini, altfel însăşi existenţa noastră va fi pusă sub semnul

1
Gabriela NEDELCU (coord.), Educația ecologică și voluntariatul în protecția mediului, Editura Fundației pentru cultură și
educația ecologistă, Cluj-Napoca, 2003, p. 4

COLEGIUL „MIHAI EMINESCU” DIN SOROCA


PROIECT DIDACTIC
întrebării. Pentru a cunoaşte modul de funcţionare al acestui sistem din care facem parte, exte vital ca
omul să fie educat în spiritul respectului pentru tot ceea ce îl înconjoară, pentru ca el să devină conştient
de faptul că nu este stăpânul naturii, ci parte a ei.

Cu toate că practica internaţională în domeniul protecţiei mediului nu are o vechime mai mare cu
mult de 30 de ani, se consideră că o strategie de protecţie la nivel naţional trebuie să aibă o componentă
legislativă, o componentă administrativ-instituţională, componente social-tehnologice, componente
informativ-educaţionale, nefiind neglijat factorul social şi colaborarea internaţională. O deosebită
importanţă pentru succesul activităţii de protecţie a mediului, în prezent şi în perspectivă, o au elementele
de ordin informativ-educativ care să modifice mentalităţi şi obiceiuri contrare unei bune gestionări a
factorilor de mediu. Protecţia mediului înconjurător şi educaţia ecologică sunt două deziderate
inseparabile ale lumii contemporane, protecţia mediului realizată printr-o educaţie de mediu eficientă
fiind măsura conştiinţei şi condiţiei umane ideale, către care aspirăm cu toţii. Fără convingerea şi
participarea tuturor oamenilor la acţiunea de conservare a naturii şi a sănătăţii mediului, nici un efort al
guvernelor şi organizaţiilor internaţionale care funcţionează cu acest scop nu ar avea succes. Educaţia
ecologică a devenit una din strategiile pentru dezvoltare durabilă care se bucură de o largă recunoaştere.
Ea este încorporată ca un capitol distinct în cadrul “Agendei 21” 2 şi se bucură de sprijinul tuturor
factorilor internaţionali, naţionali şi locali.

Educaţia privind mediul este o componentă esenţială a societăţii actuale la nivel global, fiind un
proces care are scopul să îmbunătăţească calitatea vieţii prin asigurarea oamenilor cu instrumentele
necesare pentru a rezolva şi a împiedica problemele de mediu. Aceasta poate ajuta indivizii să câştige
cunoştiinţe, deprinderi, motivaţii, valori şi angajamentul de care au nevoie pentru a utiliza eficient
resursele planetei şi pentru a-şi asuma responsabilitatea în vederea menţinerii calităţii mediului
înconjurător.

Anexa 2

De ce nu acţionăm ? Cine este vinovat pentru POLUARE?


NIMENI ? CINEVA? ORICINE ? TOATA LUMEA ?
« Este ceva important de făcut si toata lumea crede că este treaba
lui CINEVA.
ORICINE ar fi putut să o facă, dar NIMENI n-a făcut-o.
CINEVA s-a supărat din cauza că TOATA LUMEA trebuia să o facă.
TOATA LUMEA credea că ORICINE putea să o facă şi că o va face CINEVA.
Dar NIMENI nu şi-a dat seama că TOATA LUMEA credea că o va face
CINEVA.
În final, TOATĂ LUMEA a dat vina pe CINEVA atunci când NIMENI n-
a făcut ce ORICINE ar fi putut să o facă. »
Schimbarea incepe de la noi!!!

COLEGIUL „MIHAI EMINESCU” DIN SOROCA


PROIECT DIDACTIC

Redactati

o scrisoare, din numele naturii, adresată omenirii

________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________

COLEGIUL „MIHAI EMINESCU” DIN SOROCA

S-ar putea să vă placă și