Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

 Gimnaziul ,,Maria Biesu ,,


 - Clasa a VII-a
 Profesor – Uncu Elena
 Disciplina – Limba română
 Subiectul lecţiei – Împrumuturile.Neologismele
 Tipul lecţiei – dobândire de noi cunoştinţe, formare de priceperi şi deprinderi
 Scopul – dezvoltarea capacităţii elevilor de a aplica, în practica exprimării orale şi
scrise, cunoştinţele de vocabular, consolidarea deprinderilor de scriere şi
pronunţare corectă ;
 Durata – 45 minute

2.Obiective operaţionale :

La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili

 O1- să identifice în text şi să motiveze prezenţa neologismelor pe baza


cunostinţelor însuşite ;
 O2- să explice şi să utilizeze neologismele în contextele adecvate ;
 O3- să evite greşelile din pronunţarea unor neologisme;
 O4- să utilizeze neologismele în relaţiile de sinonimie / antonimie;
 O5- să conştientizeze rolul neologismelor în limba română actuală.

3.Obiective formativ-educative

 O6 - să dezvolte atenţia concentrată şi spiritul de observaţie ;


 O7 - să dezvolte gândirea şi curajul ;
 O8 - să formeze deprinderile de comunicare orală şi scrisă ;
 O9 - să formeze deprinderi de lucru cu fişe, exerciţii, date specifice temei studiate.
 O10- să cultive sentimentul de dragoste faţă de limba română.

Desfășurarea activității
Evenimentele Activitatea Activitatea Durata
instruirii profesorului elevilor
Captarea -cere elevilor să pregătească -pregătesc cele necesare 2’
atenţiei materialele pentru ora de limba lecţiei
elevilor română
-stabileşte un climat favorabil
derulării activităţii de învăţare
Reactualiza- -verifică tema pentru acasă -individual,prin 5’
rea sondaj,elevii vor citi tema
cunoştinţelor
anterioare
Enunţarea -enunţă titlul şi obiectivele lecţiei 3’
titlului şi a pe care le notează pe tablă :
obiectivelor Împrumuturile.Neologismele
lecţiei
Prezentarea - profesorul cere elevilor să îşi -elevii îşi reamintesc că 7’
sarcinilor de reamintească noţiunea de împrumuturile si neolo-
lucru şi diri- împrumuturi / neologisme. gismele reprezintă mijlocul
jarea invăţării extern de îmbogăţire a vo-
cabularului.

- profesorul scrie pe tablă o serie - elevii scriu pe caiete seria


de cuvinte, cerând elevilor să de cuvinte
facă distincţia între împru-
muturile mai vechi şi
împrumuturile lexicale neolo-
gice:brazdă (slava veche, secolul
VII),
oraş ( maghiară, după secolul X),
halva ( turcă, secolul XV),
acurateţe ( italiană, secolul XIX),
abilitate ( franceză, secolul XX).

- profesorul precizează că dintre -elevii notează pe caiete


aceste cuvinte împrumutate din schema realizată pe tablă
alte limbi, cele intrate în limba
română începând cu a doua
jumătate a secolului al XVIII-lea
poartă numele de neologisme sau
împrumuturi lexicale neologice.
De asemenea, profesorul preci-
zează că aceste împrumuturi noi
s-au realizat din:
- limba franceză ( monument,
poezie, sergent, bazin, candidat, 13’
serviciu, teatru, etc)
- limba italiană ( operă, duet,
partitură, spaghete)
- limba rusă ( steag, combinat,
procuratură)
- limba germană ( chelner, chiflă,
sortiment)
-limba latină ( fabulă, literă,
conflict, pictură, tezaur, glorie)
-limba engleză ( derbi, computer,
corner, radar, miting, jazz,
ofsaid).

- atrage atenţia elevilor că sunt - elevii notează


neologisme cuvintele recent
intrate în limbă, dar şi o serie de
cuvinte formate în interiorul
limbii române prin combinarea a
două sau mai multe elemente
formative, dintre care cel putin
unul este neologism (nefavora-
bil < ne – prefix + favorabil –
neologism).

- profesorul precizează că - elevii notează pe caiete


tendinţa actuală a limbii române
este de a asimila cuvinte în
special din limba engleză , iar pe
baza exemplelor stabileşte
diferenţieri între neologisme :

a) neolgisme care şi–au păstrat


forma din limba de origine
(show, week-end, bridge)
b) neologisme adaptate fonetic
(miting < meeting, sandviş <
sandwich).

- profesorul cere elevilor să -elevii rezolvă cerinţa şi


găsească sinonimele neologice identifică importanţa neo-
pentru cuvintele: adâncime, logismelor în modernizarea
cutremur, amănunţit, a bănui, a lexicului,îmbogaţirea voca-
cere, iar apoi, pe baza exerciţiilor bularului ca şi în dez-
realizate, să identifice rolul şi voltarea sinonimiei lexicale
importanţa neologismelor într-o prin formarea unor dublete
limbă. sinonimice cu rol în
nuanţarea limbajului.

Obţinerea - exerciţiile de consolidare - elevii notează concluziile 7’


performanţe- permit profesorului să formuleze
lor şi asigura- concluzia că neologismele au un
rea feed- rol deosebit în dezvoltarea
back-ului vocabularului limbii române,
fondul lexical neolgic al limbii
fiind extrem de bogat, conţinând
în prezent peste 40.000 de
neologisme.
Evaluarea - profesorul împarte elevilor fişe - elevii rezolvă individual 10’
performanţe- de evaluare exerciţiile de evaluare
lor
Asigurarea - profesorul anunţă tema pentru - elevii notează tema 3’
retenţiei şi a acasă : redactarea unei com-
transferului puneri de 15-20 rânduri în care
să se regăsească cel puţin 5
neologisme cu formă modificată
şi 5 neologisme care şi-au păstrat
forma din limba de origine.

S-ar putea să vă placă și