Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lectie

Subiectul lecţiei: Viaţa ca un zbucium creator: nuvela „Sania” de Ion Druţă.


Clasa a XII-a

Data:

Durata lecţiei: 45+45 minute

Tipul lecţiei:de predare-învăţare

Competenţe

6.Operaţionalizarea terminologiei ştiinţifice lingvistice şi literare , în limita standartelor de conţinut.

Subcompetenţe

6.1 Aplicarea noţiunilor literare la interpretarea unui text.

6.2 Definirea tipologiei personajelor şi caracterizarea personajului druţian prin diferite procede

7. Analiza textului literar şi nonliterar, în limita standardelor de conţinut.

7.3 Comentarea temelor şi motivelor operei .

Obiectivele operaţionale ale lecţiei


. La finele lecţiei elevii vor fi capabili:
O 1: să demonstreze înţelegerea mesajului nuvelei;

O 2: să reproducă, rezumativ, mesajul nuvelei;

O 3: să raporteze personajele nuvelei la un anumit tip uman, argumentând opţiunea;

O 4:să restabilească drumul parcurs de moş Mihail până la momentul descris în nuvelă.

O 5:să identifice valorile general-umane promovate prin intermediul protagonistului.

Tehnologii didactice:
a) Forme de activitate: frontală; in grup; individuală.

b) Metode şi procedee: conversaţia, citatul, clusteringul, agenda cu notiţe paralele, interogarea multiprocesuală,eseul.

Resurse didactice:
· I. Berg; România: VESTALA, Dicţionar de cuvinte, expresii, citate celebre;

· T. Cartaleanu, A. Grama-Tomiţă, E. Cartaleanu, ediţia I, 2010, Ghidul de implementare a curriculumului modernizat pentru
treapta
liceală;

· T. Cristei, O. Cosovan, T. Cartaleanu, A. Ghicov; Chişinău: Cartdidact, 2010, Manualul de limbă şi literatură
română, clasa a XII-a

· I.
Druţă, nuvela Sania

Materiale didactice
: posterul Agenda cu notiţe duble, posterul Interviul în trei trepte
Mijloace tehnice:
Proiectorul, laptopul, prezentare PPT
Scenariul didactic

Metode şi
procedee,
nr timp OO
Secvenţele tehnici de
lecţiei Activitatea profesorului şi a elevilor lucru

1. http://www.wordle.net/show/wrdl/7942966/
2. Propun elevilor, în baza lecturii nuvelei Sania de Ion Druţă, să
completeze Agenda cu notiţe paralele.
a) Elevii selectează din nuvelă un enunţ, o îmbinare care i-a impresionat, apoi
îşi scriu opinia proprie.

b) Elevii citesc (3-4 elevi), colegii comentează informaţiile audiate. Agenda cu


notiţe
Evocarea 15 min O1 3. Anunţ subiectul lecţiei, obiectivele operaţionale. paralele

5 min. O1 Rezumatul
1.
Realizarea
sensului 18 min. O2 Player audio Interviu în
00:00 trei trepte
00:00
O4 Folosește tastele săgeată sus/jos pentru a mări sau micșora volumul.

http://turbulence.org/soundtransit/mp3/0859.Jai.Tokyo.500_wind_bells.mp3
O5
Cu ce asociaţi acest sunet?

2. Propun elevilor să redea, rezumativ, mesajul


nuvelei Sania inhttp://www.fodey.com/generators/newspaper/snippet.asp
şi sa-l prezinte oral.

2. Propun elevilor să elaboreze un interviu în baza mesajului nuvelei despre


moş Mihail,
evidenţiind:a) valorile general-umane promovate de protagonistul nuvelei;
b)trăsăturile morale ale bătrânului; c)
motivele identificate în nuvelă.
a) Repartizarea elevilor în echipe a câte trei;

b) Intervievarea reciprocă

c) Elaborarea posterelor in http://edu.glogster.com/?ref=com si prezentarea lor.

1. . Propun elevilor să caute, lucrând în echipe, in www.google.com maxime


despre perseverenţa ,în raport cu mesajul nuvelei Sania, apoi să comenteze o
maximă.
2. Pentru a le ajuta, le propun să urmărească câteva imagini cu referire la
Reflecţia 22min. O5 Comentariul
subiectul abordat de pe https://luminagindului.wordpress.com
3. Elevii citesc comentariile elaborate, îşi expun părerile despre lucrările
colegilor.

1. Propun elevilor să elaboreze un articol pentru un ziar, în 10 rînduri, în care să


descrie muzeul în care
sunt toate lucrările lui Moş Mihail meşterite pe parcursul vieţii, pornind de la
întrebarea Ce a făcut moş Mihail până a face sania?
a)elaborareaarticolului;

http://www.readwritethink.org/files/resources/interactives/essaymap/

b)îm grup a cîte trei să elaboreze o broşură în care ar fi incluse articolele ,


utilizând platforma

http://www.readwritethink.org/classroom-resources/student-
O4 interactives/printing-press-30036.html

c)fiecare grup plaseaza broşura pe


Extinderea 15min. O5 Articolul
blogul https://luminagindului.wordpress.com ,
comentând ce a realizat.

Temă Proiect de
Proiect de grup
p/acasă 4min. grup
: elaboraţi un proiect de film în care să prezentaţi panul unei afaceri
individuale,pornind de la mesajul nuvelei. http://bighugelabs.com/poster.php.
Notarea Notez elevii, argumentând fiecare notă.
elevilor 1min.

S-ar putea să vă placă și