Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Învățător: Vasilieva Tatiana


Clasa: a II-a „B„
Data: 21.10.2022
Disciplina: Proiect tematic
Subiectul lecției: Mijloacle de transort: trenul.
Durata: 45 min.
Tipul lecției: Lecția de predare-învățare.
Obiectivele operaționale:
Cognitive:
O1 – Să identifice subiectul nou pe baza unui filmuțel;
O2 – Să analizeze informația prezentată de învățător ;
O3 – Să identifice părțile componente ale trenului;
Psiho-motorii:
O4 – Să răspundă corect la întrebările pe baza filmulețului analizat ;
O5 – Să aplică cunoștințele obținute în realizarea unui tren din figurile geometrice;
Afective:
O6- Să manifeste interes și creativitate față de desfășurarea lecției de proiect tematic.
Strategii didactice:
Forme de organizare: F1 – frontală; F2- individuală; F3 - în grup.
Metode și tehnici: M1 - conversația; M2 – explicația; M3 – exercițiul; M4 - demostrația; M5 - analiza.
Mijloace didactice: M1-Prezentare power-point, M2-laptop;M3-caiete; M4 – planșe didactice; M5 – fișe de lucru; M6- video.
Strategii de evaluare: E1 – aprecierea verbală; E2 –observarea sistematică; E3 – autoevaluarea.
Bibliografie:
1.Mass-media, internet.
2. Youtube : https://www.youtube.com/watch?v=xIP2iznDFgs&ab_channel=ClopotelulMagic-CantecepentruCopii
3. https://www.youtube.com/watch?v=eDTY7dJAKPU&t=248s&ab_channel=TomtheTowTruck-Rom%C3%A2n%C4%83
Demersul didactic
Nr. Etapele Ob. Timp Activitatea învățătorului Activitatea elevului Metode Forme de Forme de
d/o Oper. și tehnici organizare evaluare
1. Evocarea -Salutul
-Verificarea temei de acasă
- Pentru început aș dori să vă prezint un filmuleț -Are loc verificarea temei pe acasă.
pe baza căruia veți identifica despre ce mijloc de
transport vom vorbi astăzi. E2
https://www.youtube.com/watch? -Elevii analizează filmulețul.
v=xIP2iznDFgs&ab_channel=ClopotelulMagic-
CantecepentruCopii F1
-Cum credeți despre ce vom vorbi astăzi? -Despre trenul.
-Exact! Subiectul lecției de astăzi este: Trenul. M1
De aceea, vreau să vă prezint oaspetele lecției de
astăzi: Conductorul Bob, care ne propune să
5 călătorim împreuna cu trenuțul, dar pentru acesta -Da!
min. trebuie să realizăm unele sarcini. Sunteți gata?

O1

M2

F2 E1
-Astfel, astăzi la lecție vom afla istoria evoluției M3
trenului;
-Vom analiza mai multe tipuri de tren;
-Vom identifica părțile componente ale unui tren;
- Vom confecționa și noi un tren din figurile
geometrice.
2. Realizarea - Deci, prima sarcina: I.Aflați istoria evoluției
sensului trenului!
1.Au apărut în Europa în secolele XVII-XVIII și M1
arătau ca niște cărucioare, în fața cărora erau -Elevii analizează informația
oameni sau cai care trăgeau căruciorul de-a propusă de învățător.
lungul șinelor.
E2
E1
-Elevii fixează informația în caiete.
F1
F1
F1

2.Prima locomotivă cu aburi a fost creată în F2


Anglia în 1804.

O2 10
min.

E2
M2

3.Prima locomotivă electrică - 1838, Robert


Davidson E2
E1

O4
F2
4.Primul tren electric de pasageri a fost prezentat
în 1879 , Berlin.

M1
M2

-Bravo! Continuăm călătoria noastră! Haideți să E2


află ce sarcină ne propune Bob!
II. Ce tipuri de tren cunoașteți? E1
1.Un tren de pasageri este un tren ce include una F1
sau mai multe locomotive, și una sau mai multe M3
vagoane de pasageri.De obicei, trenurile de M1
pasageri au un program fix în care sosesc și
pleacă din gara. M2
Trenurile de pasageri au mai multe clase(I, II și
III) și pot fi bi-nivel(etajate), pentru a transporta
mai multi pasageri, sau, cele mai multe , cu un
singur nivel. E1
F2
Ele pot merge pe distanțe lungi(de cursă lungă)
O2 cât și pe distanțe mai scurte(de cursă scurtă). -Elevii analizează informația
2.Trenuri de mare viteză prezentată de învățător.

10
min.
Trenurile de mare viteză sunt trenurile ce se
deplasează cu viteze mai mari de 200 km\h.
Trenul japonez Shinkansen a intrat în funcțiune M1
din 1964, fiind primul tren de mare viteză.
3.Trenuri regionale
Trenurile regionale sunt trenurile ce fac legătura
între orașe mai apropiate(mediu urban), sau între F2
sate și comune apropiate(mediu rural)

4.Trenuri de marfă
Trenurile de marfă sunt trenurile ce transportă
diferite mărfuri, în vagoane speciale numite
containere.

M4

O3
3.
E1

Reflecția

O5 -Noi ne deplasăm mai departe și următoare M1 F1 E3


sarcină este: III. Identificați părțile componente
ale unui tren!

https://www.youtube.com/watch?
v=eDTY7dJAKPU&t=248s&ab_channel=Tomth
eTowTruck-Rom%C3%A2n%C4%83 M2
5 -Analizați filmulețul și completați fișa de lucru:
min.
Motorul
O6

Vagonul Cabina
10 conducătorului
min.

- IV. Confecționați un tren propriu din figurile


geometrice!
-Lucrăm în grup.

4.

Extinderea
3
min.

-Bravo! Ați lucrat foarte bine la lecția. Și acum


voi cunoașteți multe lucruri despre trenul , de
aceea puteți fi numiți adevărați conducători ai -Are loc autoevaluarea elevilor.
trenului ca și Bob!

Bravo!

-Lecția a luat sfârșit! Sunteți liberi.

Profesor-metodist: ___________________Dubciuc Ludmila Învățător: _____________Iazinschi Valentina


Nota : ____________ Nota: _______________

S-ar putea să vă placă și