Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

Obiectul de studiu: Limba și literatura română


Profesor : Cojocaru Olesea
Clasa: a VI-a B
Data: 22.11.2022
Durată : 45 de minute
Unitatea de învătare: nr.4 ,,Picături de înțelepciune”
Subiectul lecţiei: Parabola Semănătorului – Personaje și virtuți omenești
Unități de competenţe vizate:
Tipul lecţiei: Formarea a priceperilor și deprinderilor
Forma de organizare de bază: frontală
Obiectivele lecţiei:La sfârșitul lecției elevul va putea:
O1 – Să formuleze idei esențiale din parabolele audiate;
O2 – Să identifice indicii de cronotop prezenți în text;
O3 – Să ofere interpretări proprii cu privire la simbolurile care apar în text
O4 - Să manifeste interes și activism la în realizarea sarcinilor propuse
Tehnologii didactice:
a) metode şi procedee: Conversația euristică, problematizarea, interogarea multiprocesuală, lectura analizată, explicația, cadranele.
b) material didactic: textul parabolei biblice
c) forme de organizare: individual, frontal.
Referinţe bibliografice:
Manualul de Limba și literatura română, ed. A III-a acualizată, ed Cartier Educațional, 2020
Curriculum Național la Limba și literatura română, 2019

Secvența Ob. Activitatea profesor elev Metode și Forme de Timp Evaluarea


lecției procedee organizare (de proces)

Evocare O1 Profesorul relatează elevilor parabola ,,Bătrâna și vasul” Problematizarea Frontal 5 min Capacitatea
Care este morala parabolei audiate? Ce ați învățat? de a înțelege
-Că fiecare din noi are un defect al său, dar anume defectele ne fac viața un text la
interesantă. Trebuie să respectăm fiecare persoană așa cum este și să prima
căutăm ce este bun în ea. audiție;
Ce lecții ne poate oferi parabola? Competența
- Acceptarea, integritatea, înțelegerea propriei noastre valori, de a formula
munca, tenacitatea, credința, iertarea, stima de sine. ideile
Concluzie: esențiale.
Parabola ne poate oferi adevărate lecții de viață.
Realizarea O2 Cuvântul ,,parabolă” provine de la verbul grecesc , care înseamnă ,,a 10 Capacitatea
sensului pune alături de”. El descrie ideea de a pune alături două lucruri pentru a Explicația Frontal min de a
le compara. identifica
Parabola biblică nu are menirea doar de a învăța, ci și de a ascunde cuvintele -
adevărul de cei ce nu voiau să-l primească. În biblie, pentru termenul de cheie ale
,,parabolă” se folosește cuvântul ,,pildă” unui text
Profesorul oferă lectura – model a parabolei Semănătorului:
Lectura-model
„Ieşit-a semănătorul să semene sămânţa sa. Şi semănând el, una a
căzut lângă drum şi a fost călcată cu picioarele şi păsările cerului au
mâncat-o. Şi alta a căzut pe piatră, şi, răsărind, s-a uscat, pentru că
nu avea umezeală. Şi alta a căzut între spini şi spinii, crescând cu ea, Identificarea
au înăbuşit-o. Şi alta a căzut pe pământul cel bun şi, crescând, a cuvintelor-cheie
făcut rod însutit. Acestea zicând, striga: Cine are urechi de auzit să
audă.
Lectura 10
1. Cine este acel semănător, cum credeți?
analizată min
2. Care sun elementele de cronotop amintite în text?
3. Ce simbolizează, după părerea voastră: drumul, piatra, spinii și Identificarea
Individual
O3 pământul bun? elementelor
Sămânța = cuvântul lui Dumnezeu de spațiu și
Sămânța de lângă drum= cei care nu aud cuvântul Domnului decodificarea
Cadranele lor prin
Păsările=Diavolul, care ia cuvântul Domnului din inima omului
Sămânța de lângă piatră= aceia care, auzind cuvântul îl primesc cu asociații
Interogarea libere
bucurie, dar aceştia nu au rădăcină; ei cred până la o vreme, iar la vreme multiprocesuală
de încercare se leapădă
Sămânța căzută între spini= cei ce aud cuvântul, dar umblând cu grijile
şi cu bogăţia şi cu plăcerile vieţii, se înăbuşă şi nu rodesc
Semința din pământ bun = cei ce, cu inimă curată şi bună, aud cuvântul,
îl păstrează şi rodesc întru răbdare
Reflecție O4 Voi, ce fel de semințe sunteți? Argumentarea Individual 10 Asocierea
Iar pilda aceasta înseamnă: Sămânţa este cuvântul lui Dumnezeu. Iar simplă min experiențelor
cea de lângă drum sunt cei care aud, apoi vine diavolul şi ia cuvântul de viață și de
din inima lor, ca nu cumva, crezând, să se mântuiască. Iar cea de pe lectură cu
piatră sunt aceia care, auzind cuvântul îl primesc cu bucurie, dar aceştia elementele
nu au rădăcină; ei cred până la o vreme, iar la vreme de încercare se specifice ale
leapădă. Cea căzută între spini sunt cei ce aud cuvântul, dar umblând cu culturii
grijile şi cu bogăţia şi cu plăcerile vieţii, se înăbuşă şi nu rodesc. Iar cea locale și
de pe pământ bun sunt cei ce, cu inimă curată şi bună, aud cuvântul, îl naționale
păstrează şi rodesc întru răbdare.”
Extindere Elaborarea unei liste de 10 virtuți omenești/ sfaturi /învățăminte pe care
le putem prelua din parabola studiată la lecția curentă.

S-ar putea să vă placă și