Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Disciplina: Matematica
Data : 7 decembrie
Clasa : V-a
Tema : Noţiune de fracţie
Tipul lecţiei: de dobândire a cunoştinţelor
Timp : 45 min.

Subcompetenţe: 3.1, 3.2

Obiective:
O1. Să citească corect o fracţie.
O2. Să scrie corect o fracţie.
O3. Să cunoască părţile componente ale fracţiei.
O4. Să determine după desen partea fracţionară colorată.

Tehnologii didactice:

1. forme: frontal , individual, pe variante.


2. metode: conversaţia, problematizarea, lucrul cu manualul, lucrul
individual, exerciţiul, lucrul cu fişă, observaţia, lucrul pe variante,
explicaţia.

Mijloace :
Manual de matematică pentru cl. V. I. Achiri; O. Şpuntenco

1
Scenariul lecţie
Etapele Activitatea profesorului Activitatea Metode
lecţiei elevului
Evocarea Salutul. Propun problema: am un măr şi Elevii dau
doresc să-l împart în mod egal la 4 copii, răspunsuri
cum procedez? Cum scriu matematic cît Răspund Problemati
i-am dat fiecărui copil? 1din 4 zarea
Deci tema de astăzi este: Noţiune de Noteză tema
fracţie. în caiete
Cum credeţi fracţiile au apărut ieri sau
azi? Desigur au apărut foarte demult încă
cu 1000 de ani î.n Hristos egiptenii
utilizau fracţiile, dar cu numărătorul
1.pentru scrierea lor foloseau aşa numitele conversaţia
hieroglife ale „gurii” (arăt fişa 1 cu Ascultă
hieroglife). Nici grecii nu au rămas în
urmă, ei utilizau pentru scrierea fracţiilor
anumite semne speciale(arăt fişa 2 cu
semne).
Fracţiile se întălnesc nu numai la
matematică spre exemplu la muzică
ritmurile muzicale sunt fondate pe baza
fracţiilor simple(arăt fişa 3). La fizică
pentru a afla viteza.
Deci astăzi vom vorbi despre fracţii, la
sfîrşitul lecţiei trebuie să ştiţi:
Să citiţi crect o fracţie
Să scrieţi corect o fracţie
Să cunoaşteţi părţile componenta ale unei
fracţii
Să determinaţi după desen partea
fracţionară colorată.
Propun să facă cunoştinţă cu textul din Un elv Lucrul cu
Realiza- manual. citeşte manualul
rea Descoperă
sensului părţile
componente
ale fracţiei
5 Determină
La tablă este scrisă 8
cum se
numeşte 5 şi
8
2
Propun un şir de fracţii să le citească
corect şi să numească numărătorul şi Elevii citesc
1 7 8 25 3 21 9 2
numitorul: 2 , 24 , 12 , 36 , 7 , 11 , 10 , 3 .
Realizare Propun elevilor activitatea practică pe
a sensului variante.
V1. Construiţi un pătrat cu latura de 1 cm.
1 Elevii Lucru pe
Coloraţi 4 . lucreză variante,
3 individual lucrul
V2.În desen este reprezentat 7 dintr-o individual
figură . Reconstruieşte figura.

Verific trecând pe la fiecare. Elevii îşi problemati


Propun o problemă: cum pot să împart 3 expun zarea
mere la 4 prieteni în mod egal? părerea
Explicaţie: împărţim fiecare măr în 4 părţi
egale, apoi fiecăruia îi vareveni câte 3 explicaţia
3 Elvii observaţia
părţi deci 3:4¿ 4 , faceţi concluzi ce
observă
operaţie semnifică linia de fracţie?
problemati
Cum se va scrie sub formă de fracţie :
Elevii dau zarea
2:3, 4:3, 5:1, 18:2, 5:0, cere din expresiile
răspuns 5:0
date nu poate fi scrisă ca fracţie, de ce?
Reflecţia Propun ex.3 p.90 calcul oral. Elevii dau
răspunsuri Lucru pe
Pe variante ex.8 V1.a,b,c,d,e; V2.f,g,h,i,j variante
Verific frontal.
Ex.22 se explică şi se rezolvă pe rânduri Elevii Lucru
R1-a, R2-b, R3-c rezolvă individual
Pentru efectuarea bilanţului propun o
dictare matematică adică citesc un şir de
fracţii în mai multe moduri elevii le scriu
în caiete apoi le popun câte o fişă. Lucru cu
fişe
Notez elevii.
Tema de acasă se scrie pe tablă:
ex.6,23,24,25 p.93.
La revedere o zi bună.

3
Fişa Nr.1 Fişa Nr.2
4 1
Colorează 12 colorează 4

Fişa Nr.3
Scrie ca fracţie partea colorată

4
Sistemul egiptean
1
4

1
10

1
14

1
2

Sistemul grec

γ- 1
3

5
σ- 1
2

ω- 2
3

Fracţiile şi ritmurile muzicale


1
1
2

1
4

6
1
8

1
16

1
32

1
64

S-ar putea să vă placă și