Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

SCOALA:Gimnaziul de stat Europa, Tg. Mures


DATA: 27.03.2019
CLASA: a-IV-a A
PROPUNATOR: studenta Ritea Ioana-Andreea
MATERIA:Matematica
TEMA LECTIEI: Fractii (diviziuni ale unui intreg; sutime; reprezentari prin desene- exercitii)
TIPUL LECTIEI: Transmitere si insusire de noi cunostinte
UNITATEA DE INVATARE: Fractii cu numitorul mai mic sau egal cu 10 sau cu numitorul egal cu 100
DURATA: 45 de minute.

OBIECTIVE OPERATIONALE
O1-Să citească fracţii ordinare cu ajutorul unor desene date
O2-Să folosească în citirea fracţiilor terminologia corespunzătoare
O3-S ă r e c u n o a s c ă î n t r - u n ş i r d e f r a c ţ i i d a t e p e c e l e c a r e s u n t u n i t ă ţ i fracţionare
O4-să scrie corect fracţii după o cerinţă dată.

STRATEGIA DIDACTICA
Metode de predare-invatare:conversatia,explicatia,exercitiul,demonstratia.
Mijloace de invatare:tabla,marker,caiete,manuale.
Forme de organizare:frontal,individual.
Modalitati de evaluare:orala,autoevaluare.
DESFASURAREA LECTIEI

Nr. crt. Momentele lectiei Continuturi Strategia didactica Evaluare


1. Momentul organizatoric Pregatesc sala de clasa si Metode Mijloace Forma de
materialele necesare organizare
desfasurarii in bune conditii a
lectiei.
2. Anuntarea temei si a obiectivelor Ii informez pe elevi ca azi vom conversatia frontala
aprofunda cateva notiuni
introductive referitoare la fractii,
dupa care vom face exercitii de
recunoastere a acestora.
3. Dirijarea invatarii Voi prezenta definitia fractiei,
partile component ale acesteia
si reprezentarea prin desen a
unei fractii.
Apoi, copiii vor primi cate o fisa
de lucru ,,Exploram si
matematica invatam’’ cu exercitii
pe care le vom rezolva
impreuna.
Exercitiul nr. 1
Priviti imaginile de mai joss i
scrieti fractiile reprezentate in
desene.
Exercitiul nr. 2
Deseneaza si coloreaza
discurile respectand indicatiile
Exercitiul nr. 3
Deseneaza un dreptunghi cu
lungimea de 8 cm si latimea de
4 cm. Coloreaza ¼.Scrie ca
fractie partea ramasa
necolorata.
Exercitiul nr. 4
O bara metalica se taie in 10
parti egale. Ce fractie
reprezinta: o parte,5 parti, 7
parti, 10 parti?
4. Asigurarea retentiei si a Scieti numaratorii urmatoarelor
transferului fractii:4/9,7/3,9/8,2/6,3/10,17/17,
3200/30,70/900.
5. Obtinerea performantei In continuare, elevii vor primi o
fisa unde vor asoci piesele
puzzle-ului cu fractia
corespunzatoare.
6. Aprecieri si recomandari La finalul activitatii, le voi
recomanda elevilor sa efectueze
si acasa exercitiile rezolvate la
clasa sis a inventeze un
exercitiu asemanator. Apoi voi
aprecia verbal implicarea tuturor
elevilor la ora.
7. Incheierea lectiei Lectia se va incheia cu o scurta
recapitulare a notiunii de fractie.

S-ar putea să vă placă și