Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița „Mărțișor”


DATA: 04.03.2020
GRUPA: Mare 2
PROPUNĂTOR: Titu (Radu) Ioana
TEMA ANUALĂ: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA PROIECTULUI: „Un dar pentru mama”
SUBTEMA: „Un ghiocel, un mărțișor”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Științe
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematică
TEMA: Numărul și cifra 7
TIPUL ACTIVITĂȚII: Predare - învățare
FORMA DE REALIZARE: Exerciții cu material individual
SCOPUL: Familiarizarea cu numărul și cifra 7 și integrarea acestuia în șirul numeric, exersarea
calităților și operațiilor gândirii; utilizarea limbajului matematic în forme accesibile copiilor.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: să stabilească locul cifrei 7 în șirul numeric, utilizând tabla magnetică;
O2: să constituie mulțimi de obiecte după un criteriu dat, utilizând obiectele puse la dispoziție;
O3: să raporteze numărul la cantitate și invers, verbalizând corect acțiunea efectuată;
O4: să alcătuiască o mulțime cu 7 elemente;
O5: să numere crescător și descrescător în concentrul 0-7.
STARTEGII DIDACTICE:
a) Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, problematizarea, învățarea prin
descoperire.
b) Mijloace de învățământ: jetoane magnetice, tablă magnetică, fișe de muncă independentă,
creioane colorate.
c) Forme de organizare a activității: frontală, individuală.
d) Resurse: umane: copiii grupei, propunătoarea; temporale: 25-30 de minute.
e) Bibliografie:
Curriculum pentru educație timpurie, 2019, Anexa la Ordinul Ministrului Educației Naționale
nr. 4.694/2.08.2019.
Constantin Petrovici, Mihaela Neagu, Didactica matematicii în grădiniță și învățământul
primar, ediția a II- a, revizuită, Editura PIM., 2006.
Desfășurarea activității
Nr. Eveniment didactic Ob. Conținut științific Strategii Evaluare
Crt. didactice

1. Organizarea activității Se asigură condițiile optime pentru desfășurarea


activității:
-Se aerisește sala de clasă;
-Se pregătesc materialele didactice;
-Plasarea organizată a şcolarilor în spațiul
educaţional amenajat sugestiv.

2. Captarea atenției Voi anunța faptul că Zâna Primăvară a trimis un Observarea


plic cu câteva ghicitori la care răspunsurile sunt comportamentelor
diferite cifre. copiilor
Este simplu de făcut
După unu e trecut
Conversația
Seamănă cu un răţoi
Sigur ştiţi, e cifra ...
(doi) Exercițiul

Câte degete am oare


La o mână sau picioare
Sigur ştie fiecare
Care-i cifra asta oare?
(cinci)

După zero este pusă


Două linii cifra are
Una mică şi-alta mare
Care-i cifra asta oare?
(unu)

Poate fi asemănată
Fără grijă cu o roată
Prima este învăţată
Care-i cifra căutată?
(zero)
3. Anunțarea temei și a Se va anunța titlul lecției :„Numărul și cifra 7” Expunerea
obiectivelor și vor fi enunțate pe înțelesul copiilor
obiectivele urmărite:
-vom învăța să scriem și să recunoaștem cifra 7;
-vom număra crescător și descrescător în
concentrul 0-7.
-vom învăța să creăm mulțimi cu 7 elemente.

4. Reactualizarea Se vor desfășura mai multe exerciții de numărat Exercițiul Aprecieri


cunoștințelor în limitele 0-6. individuale
-Cine dorește să numere crescător de la 0-6? Conversația
-Cine dorește să numere descrescător 6-0? euristică
-Cine dorește să formeze o mulțime cu 3
elemente?
- Dar una cu 4 elemente?

5. Dirijarea activității Algoritmul de formare a numărului 7: Individuală

-formarea unei mulțimi cu 6 elemente;


-adăugarea unui nou element și precizarea
O4 faptului că astfel s-a format o mulțime cu 7
elemente. Conversația Frontală

Urmează diferențierea cantitativă între cele două


mulțimi:
-Câte elemente are în plus mulțimea nou
formată față de cea cu 6 elemente?
O1 -După ce cifră urmează cifra 7?
O5 -2-3 copii vor număra crescător și descrescător
de la 0 la 7, respectiv 7-0, apoi vom crea
O3 mulțimi cu elemente pentru fiecare număr în
parte.

De asemenea, copiii vor fi provocați să realizele


O2 mulțimi ținând cont de anumite criterii: Exercițiul
-1 fruct galben;
-6 cercuri roșii;
-7 legume;
-3 fructe diferite, roșii.
6. Obținerea Se va nominaliza câte un copil pentru a Individuală
performanței îndeplini câteva sarcini de consolidare a ceea ce
s-a desfășurat în cadrul activității: Conversația
-să bată din palme de 5 ori; Frontală
-să sară de 3 ori într-un picior;
-să recunoască câteva cifre afișate pe diferite
jetoane;
-să precizeze câte degete are o mână;

7. Evaluarea activității Se va prezenta copiilor fișa de evaluare a Explicația Individuală


activității și le vor fi precizate sarcinile:
-să completeze cu grupa de elemente cu numărul Exercițiul
corespunzător de elemente pentru cifra afișată în
dreptul acesteia;
-să alcătuiscă, prin încercuire, mulțimi de 7
eleemente.
-să coloreze cifra 7 dintr-un și de cifre diferite.
8. Încheierea activității Se fac aprecieri generale și individuale asupra Conversația Aprecieri colective
comportamentului copiilor în timpul activității, și individuale
dar și cu privire la implicarea acestora.
Se va ieși din grupă în liniște spre baie, în
tranziție: „bat din palme, clap-clap-clap, din
picioare, tra-ta-ta, ne învârtim, ne răsucim și
spre baie ne pornim!”
Anexe:
Fotografie din cadrul susținerii activității matematice

S-ar putea să vă placă și