Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE LECIE

DATA: 04.12.2014
UNITATEA DE APLICAIE: Scoala Gimnaziala nr.1 Hidiselul de Sus
CLASA: a IV a
INSTITUTOR/ NVTOR: BALIBAN CARMEN
PROPUNTOR: POPA ZAHARIA ADINA
OBIECTUL: Geografie
SUBIECTUL: Apele curgatoare
UNITATEA DE NVARE: Elemente de geografie a Romaniei
TIPUL LECIEI: Lectia de dobandire a noilor cunostinte
OBIECTIVE CADRU:
2. Relationarea elementelor geografice, pe baza unor surse diferite
3. Utilizarea adecvata a limbajului specific geografiei
OBIECTIVE DE REFERIN:
OR 2.2 sa inregistreze date specifice geografiei, observate sau deja prelucrate
OR 2.3 sa identifice in diferite surse de informare (texte, harti, imagini etc.) caracteristici ale
realitatii inconjuratoare
OR 2.4 sa descopere relatii simple intre diverse elemente din mediul inconjurator, direct sau
percepute imediat (redate in diferite moduri)
OR 3.2 sa descrie in enunturi simple elementele reprezentate pe suporturi cartografice
OBIECTIV FUNDAMENTAL:

Insusirea cunostintelor despre apele curgatoare din Romania

OBIECTIVE OPERAIONALE:
-

OO 1 s defineasc noiunile: izvor, pru, ru, fluviu, afluent, folosind imagini,


scheme;
OO 2 s enumere tipurile de ape curgtoare, folosind informaii obinute prin studiu n natur,
scheme, hri;
OO 3 s reprezinte n plan elemente ale spaiului geografic(pruri, ruri, fluviu), utiliznd
simboluri;
OO 4 s enumere principalele ruri ale Romniei, utiliznd hri
OO 5 s descrie cursul fluviului Dunrea.

METODE I PROCEDEE DIDACTICE:


Explicatia, conversatia, exercitiul, descrierea,expunerea
MIJLOACE DE NVMNT:
Manualul, caietul, harti, tabla, fise
BIBLIOGRAFIE:
A.Albu, I. Surdu,2006,Geografie-Manual pentru clasa a IV-a, ES PRINT98
www.didactic.ro
www.profudegeograa.com

DESFURAREA ACTIVITII
ETAPELE LECIEI/ DOZARE
TIMP

OO

ACTIVITATEA NVTORULUI

Asigur conditiile necesare pt buna


desfasurare a lectiei

1. Moment organizatoric ( 2)

ACTIVITATEA ELEVILOR

Se pregatesc pentru lectie

Le spun elevilor o ghicitoare:


Elevii ghicesc raspunsul: apa

2. Pregatirea psihologica ( 2)
Nu st-n ciur, nici pe perete,
E cel mai bun leac pentru sete
Anunt titlul lectiei si obiectivele
urmarite

Sunt atenti la mine

Le prezint raulrile din Romania si


fluviul Dunarea, formarea acestora,
traseul si locul unde se varsa, intaresc
explicatiile cu ajutorul imaginilor.
De asemenea arat pe harta
principalele rauri, Dunarea si
conversez cu elevii pe aceasta tema
pentru a pune in valoare cunostintele
anterioare ale acestora referitoare la
apele curgatoare. (anexa 2,3,4,5,6,7)

Elevii sunt atenti si comunicativi,


dornici sa isi prezinte cunostintele si sa
participe la procesul de predare

Impart elevilor fisa (anexa 1) si


impreuna cu acestia efectuam oral
exercitiile de pe aceasta.

Elevii rezolva oral exercitiile folosind


notitele din caiete notate anterior.

6.Evaluare/Aprecieri criterii ( 2)

Fac o evaluare orala si per ansamblu a


clasei de elevi.

Elevii asculta

7. Tema pentru acasa.Indicatii pentru


studiul individual ( 3)

Tema pentru acasa: Sa isi insuseasca


cunostintele despre apele curgatoare,
punand accent pe fluviul Dunarea

Elevii isi noteaza tema.

8. Incheierea lectiei

Le multumesc elevilor pentru atentie

Acestia imi ofera un feedback pozitiv

3. Anuntarea subiectului si a
obiectivelor ( 1 )

4. Dobandirea noilor cunostinte


( 30 )

O1
O2
O3
O4

5. Fixarea cunostintelor ( 10 )
O5

S-ar putea să vă placă și