Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 14.12.2018;
UNITATEA DE APLICAŢIE: - ;
CLASA: a IV-a;
PROPUNĂTOARE: Oros Andrada-Denisa;
OBIECTUL: Geografie;
SUBIECTUL: Vecinii și granițele României;
TIPUL LECŢIEI: Predare de noi cunoștințe;

COMPETENȚE GENERALE:
1. Prezentarea realității observabile, cu ajutorul terminologiei generale și specifice;
2. Utilizarea elementelor semnificative din matematică, științele naturii și disciplinele sociale, în
înțelegerea realității înconjurătoare;
3. Relaționarea realității înconjurătoare cu reprezentarea ei cartografică;

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.3. Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute;
2.1. Aplicarea unor elemente și operații matematice minime în înțelegerea unor situații reale
observate;
2.3. Identificarea unor fenomene și procese cu caracter geografic din mediul înconjurător al
orizontului local, al regiunii, țării și continentului;
3.1. Identificarea poziției elementelor reprezentate pe hartă;
3.3. Raportarea corectă a poziției unor elemente pe reprezentările cartografice;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) cognitive:
O1: Să răspundă corect la cel puțin o întrebare din „Roata norocului”;
O2: Să identifice corect cel puțin doi vecini ai României;
O3: Să calculeze corect lungimea a cel puțin o graniță dintre România și o țară vecină;
O4: Să realizeze corect corespondența dintre centimetri măsurați pe hartă între extremitățile
cardinale ale României și kilometri reali;
O5: Să stabilească pentru cel puțin două enunțuri, dacă sunt adevărate sau false;
O6: Să reformuleze textul dat cu propriile cuvinte, păstrând cuvintele evidențiate;
b) afective:
O7: Să participe în mod activ şi eficient în activitatea de rezolvare a sarcinilor;
c) psihomotorii:
O8: Să folosească mijloacele de învăţământ în mod corespunzător;
STRATEGII DIDACTICE:

1.RESURSE PROCEDURALE (Metode și procedee didactice):


 Jocul didactic
 Explicaţia
 Exerciţiul
 Conversația
 Aprecierea verbală

2.RESURSE MATERIALE:
 Roata norocului;
 Harta României (ANEXA 1) – format A1;
 Manualele de geografie (clasa a IV-a);
 Foi cu desenul conturului României;
 Șabloane cu harta României;
 Concoarde tricolore;

3.FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală.

4.RESURSE UMANE: 28 elevi;

5.DURATA LECȚIEI: 50 min. (35 min. Activitate + 15 min. Activități în completare)

FORME ŞI STRATEGII DE EVALUARE:


a) evaluare formativă (aprecieri verbale, autoevaluare)

BIBLIOGRAFIE: Programa școlară pentru disciplina GEOGRAFIE - clasa a IV-a , Anexa nr.
... la ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. .../...2014 MINISTERUL EDUCAŢIEI
NAŢIONALE, București;
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
ETAPELE LECŢIEI/ ACTIVITATEA CADRULUI
OO ACTIVITATEA ELEVILOR
DOZARE TIMP DIDACTIC
1.Momentul organizatoric O8 Asigurarea condițiilor necesare Elevii se pregătesc în mod
desfășurării optime a orei de organizat pentru ora de
GEOGRAFIE (aerisirea clasei), GEOGRAFIE.
cerând elevilor să-și corecteze
poziția în bancă și să păstreze
liniștea.
1. Verificarea cunoștințelor O7 Copii, cine îmi poate spune ce ați Copiii răspund activ la
dobândite anterior învățat ultima dată la ora de întrebările adresate.
GEOGRAFIE?
Și cine știe să îmi spună cum de
numește orașul și regiunea în care
trăim noi?
Bravo!
3.Pregătirea psihologică Pentru a ne da seama ce vom învăța Copiii asculă cu atenție
(captarea atenției) mai departe, vă voi spune două ghicitorile și ridică mâna
O7 ghicitori frumoase: dornici să dea răspunsul la
acestea.
„În formă de peștișor
Sau poate-un buchet de flori,
Este mântră țara mea,
Și se cheamă...”
(România)

„Vorbesc altă limbă toți


Părinți, bunici și nepoți
Lângă țara mea trăiesc
Și …. mi se numesc.”
(vecini)
4.Anunţarea subiectului şi a O7 Ei, dragii mei, așadar vom învăța Copiii receptează mesajul
obiectivelor astăzi despre vecinii Românie, dar primit și sunt curioși de
și despre granițele cu aceștia. Voi subiectul pe care îl vor
știți ce înseamnă o graniță? descoperi. Încearcă să explice
Explic termenul de „graniță” și cu cuvintele proprii ce înțeleg
diferența dintre o graniță terestră și ei prin cuvântul „graniță”.
una naturală.
Azi vom avea mai multe surpize pe Sunt încântați de ceea ce
parcursul lecției, prin care vom urmează să învețe azi la
descoperi vecinii și granițele GEOGRAFIE.
României, vom învăța să măsurăm
distanțele dintre acestea și vom juca
până și un joc.
5. Transmiterea noilor O7 Pentru început, cu ajutorul unei Sunt atenți și receptivi la noile
cunoștințe hărți a României (ANEXA 1), le informații.
voi explica elevilor care sunt
vecinii României în funcție de
punctele cardinale, după care vom
repeta împreună informațiile. Mai
apoi le voi explica extremitățile
cardinale ale României și granițele
cu fiecare țară vecină în parte. De
asemenea, vom repeta împreună
toate informațiile noi.
6.Fixarea cunoștințelor O7 Vom începe să aprofundăm Manifestă interes, entuziasm și
informațiile despre vecinii și sunt activi la lecție în
granițele României cu ajutorul rezolvarea exercițiilor.
O1 „Roții norocului” (care va conține 7
O8 plicuri cu câte o sarcină sau o
întrebare fiecare) și a hărții
O2 României (ANEXA 1). Vor fi
chemați în față câțiva copiiii care
vor învârti de roată și vor rezolva
sarcinile din plicul norocos indicat
de aceasta.
SARCINILE ȘI ÎNTREBĂRILE DIN
ROATA NOROCULUI:
1) Ce reprezintă liniile care
separă România de țările
vecine?
2) Citește legenda hărții și
spune de ce liniile care
separă România de țările
vecine au culori diferite.
3) Cum se numesc apele care
separă România de vecinii
săi?
4) La ce mare are ieșire țara
noastră?
5) Care crezi că sunt
avantajele faptului că țara
noastră are ieșire la mare?
O2 6) Numește țările vecine din
Nordul și Vestul României.
7) Numește țările vecine din
Sudul și Estul României.

După „Roata Norocului”, vom


O3 lucra din manual cât de multe
O4 exerciții (atât frontal cât și
O5 individual), astfel încât să ne
O6 încadrăm în timp, iar la final să ne
rămân timp de un scurt joc
evaluativ.
7. Evaluare/Aprecieri O7 Vom face un joc evaluativ: Elevii sunt entuziasmați de joc
Copiii vor primi șabloane cu harta și dornici să îl câștige.
României și foi cu desenul
conturului hărții României. În
O8 interiorul conturului, fiecare copil
va scrie numele unei țări vecine cu
România. Acestea se amestecă și se
pun cu fața în jos pe catedră. Pe
rând, fiecare extrage câte un
cartonaș, descoperă numele țării
scris pe verso și îl etalează, pe harta
sa, la locul potrivit. Dacă se
întâmplă să extragă încă o dată o
țară deja etalată, spune pas și
așează foaia înapoi cu fața în jos.
Jocul se termină când unul dintre
participanți descoperă toți vecinii
României.
La finalul jocului, toți copiii vor
primi drept răsplată o concoardă
tricoloră.
8. Încheierea lecției Se va face o apreciere globală și Sunt receptivi la mesajul
individuală a activității desfășurate. transmis.
Copiii vor primi temă pentru acasă
exercițiile rămase nerezolvate din
manual după care vor fi lăsați în
pauză.
ANEXA 1

S-ar putea să vă placă și