Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

CLASA:I
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA: Ne miscam, ne plimbam, calatorim
SUBIECTUL LECŢIEI: Fotografii – Litera F mare de mână
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL DE ACTIVITATE: predare – învăţare
DOMENII INTEGRATE: Comunicare în limba română
Matematică și explorarea mediului
Arte vizuale și abilități practice

SCOPURI EDUCAŢIONALE:
 Familiarizarea elevilor cu sunetul f şi cu literele f mic şi F mare de tipar;
 Corelarea literei cu sunetul în procesul citirii;
 Dezvoltarea deprinderii de citire corectă şi conştientă a cuvintelor izolate şi a textului închegat;
 Dezvoltarea spiritului de observaţie şi a gândirii elevilor prin intuirea liberă şi apoi dirijată a ilustraţiei din manual;
 Formarea priceperii şi deprinderii de a scrie litera F mare de mână;
 Formarea unui ritm propriu de lucru şi a unei viteze de scris care să evite greşelile;
 Formarea deprinderii de a sta corect în bancă în timpul scrisului, de a ţine corect stiloul şi caietul în timpul scrisului.
COMPETENŢE SPECIFICE:

Comunicare în limba română


1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunțuri rostite cu claritate;
2.1. Formularea unor enunțuri proprii în diverse situații de comunicare;
2.4. Exprimarea propriilor idei referitoare la contexte familiare, manifestând interes și încredere în sine;
3.1. Citirea unor cuvinte și propoziții scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
4.2.Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână, folosind materiale diverse;
Matematică și explorarea mediului
2.1. Dezvoltarea gândirii și a limbajului matematic, formarea de deprinderi intelectuale şi stimularea capacităților cognitive și practic-utilitare
Arte vizuale și abilități practice
2.2. Exprimarea ideilor și trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii și formei;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

a) cognitive
 Să recunoscă poziţia sunetului f dintr-un cuvânt dat;
 să asocieze sunetul f cu litera F de tipar şi de mână;
 să citească silabe, cuvinte, propoziţii care conţin litera nouă;
 să alcătuiască enunţuri cu ajutorul cuvintelor: Florin, Felicia, Făgăraş;
 să scrie corect litera F de mână, izolat şi în cuvinte, enumerând elementele grafice;
 să copieze, să transcrie sau să scrie după dictare cuvinte şi propoziţii;
 să despartă în silabe cuvintele date şi să alcătuiască propoziţii cu ele.
b) afectiv-atitudinale
 să manifeste interes pentru lecţie
 să participe afectiv la desfăşurarea lecţiei;
c) psiho-motrice
 să păstreze poziţia corectă în bancă pe tot parcursul orei;
CAPACITĂŢI DE GÂNDIRE IMPLICATE:
 cunoașterea (termenilor specifici domeniului Limbă și comunicare - sunet/literă, silabă, cuvânt, propoziție);
 înțelegerea (corespondenței sunet-literă, a modului de despărțire a cuvintelor în silabe);
 clasificarea (cuvintelor după criterii date - număr de silabe, sunet inițial, numele categoriei);
 aplicarea (cunoștințelor prerechizite în situații noi, unele de tip integrat).

DOMENII DE DEZVOLTARE PERSONALĂ VIZATE:


 dezvoltarea limbajului şi a comunicării: dezvoltarea capacităţilor de receptare a mesajelor orale în contexte de comunicare variate şi
exprimarea corectă a mesajelor verbale în diferite situaţii de comunicare;
 dezvoltarea cognitivă: dezvoltarea capacității de a identifica legături, dezvoltarea gândirii logice;
 dezvoltarea psihomotorie: dezvoltarea deprinderilor motrice implicate în timpul jocurilor propuse;
 dezvoltarea socio-emoţională: dezvoltarea competențelor comunicative, creșterea stimei de sine prin implicarea în rezolvarea sarcinilor
individuale și de grup.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
 Tipuri de experiențe de învățare: active și interactive - de exersare, aplicare;
 Metode şi procedee: conversația, explicația, observația,demonstrația, exercițiul, fonetico-analitico-sintetică, cadranele
 Sistemul resurselor curriculare: planul de învățământ, programa școlară, documentele de proiectare curriculară;
 Forme de organizare a activității elevilor: frontală, individuală, pe grupe.
RESURSE:

 Umane: 25 elevi;
 Materiale: calculator – manual digital, tabla, fișe de lucru,
 Spațiale: sala de clasă;
 Temporale: 40 minute + 10 minute activități recreative;

 Bibliografice:
1. Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română(clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a), aprobată prin ordinul
ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
2. Comunicare în limba română - Mirela Mihaescu, Stefan Pacearca, Anita Dulman, Crenguta Alexe, Otilia Brebenel (2014), Manual pentru
clasa I - editura Intuitext, partea a II-a.

EVALUARE:
 Strategii, metode și instrumente de evaluare:observarea sistematică a activității și a comportamentului elevilor, aprecieri verbale,
autoevaluare, evaluare scrisă, expoziție, calificative.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

EVALUARE
STRATEGII DIDACTICE
Nr ETAPELE OB.
CONŢINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV Forme
crt LECŢIEI OP. Metode şi Mijloace de
de
procedee învăţare
org
1. Moment Se stabileşte un climat de ordine și disciplină optim
organizatoric pentru buna desfăşurare a activității.
Pregătirea materialelor și a instrumentelor necesare *conversaţia
activității.
2. Verificarea si Se verifică tema calitativ. manual
reactualizarea
cunoştinţelor Se deschid manualele şi se citeşte lecţia integral, in caiet… *fronta
lanţ si selectiv. l
O.C.2 Conversaţia
Îi voi întreba care a fost ultima literă învăţată. Le
O.C.3
voi cere să dea exemple de cuvinte care contin litera f *indivi
şi le voi cere să despartă în silabe cuvântul fereastra dual
şi să spună câte silabe are.
 Unde se aude sunetul f în cuvântul dat? observarea
 Despărţiţi în silabe cuvintele: floare, sistematică

furnică, fluture, frac, pantof, nufăr .


Solicit citirea textului de către câţiva elevi. Analiza
-„Ce lecţie aţi avut de pregătit pentru astăzi?” *citirea selectivă şi în
Va numi elevii care vor citi lecţia astfel: răspunsurilo
lanţ
-citire selectivă r elevilor
-citire în lanţ;
-citirea integrală a textului;
Câte alineate are textul?
aprecieri
Câte cuvinte are prima propoziţie? verbale
 Câte cuvinte are ultima propoziţie?
 Care sunt personajele din text?
Despre ce este vorba în text?

3. Captarea Se prezintă pe videoproiector imagini cu diferite Răspund la întrebări. Conversația


atenției fotografii, si cu omeni care fac fotografii dar si cu Identifică prezența Observația
Frontal observarea
obiecte (fabrica, felicitare, flori, Florenta, Focsani, – sunetului f în
oras, Fagaras – munte, etc) care contin in denumirea denumirea imaginilor sistematică
lor litera f. prezentate.
Ii intreb pe copii cum se numeste persoana care face
poze.
4. Anuntarea -Elevii sunt anunţaţi că vor învăţa o altă literă care o Conversa- Fronta observarea
temei si să le permită să scrie mai multe cuvinte. Vor fi atenţ ţia l sistematică
enuntarea - Prezintă obiectivele lecţiei, pe înţelesul elevilor.
obiectivelor
5. Dirijarea Elevii vor primi o fisa – Anexa 1 Elevii spun titlurile aprecieri
poveştilor cunoscute verbale
învăţării 1. Desparte în silabe cuvintele: de ei .
Elevii identifică
farfurie- foarfece- frunză- sunetul „f“.
floare - frumoasă- fişă-
Stabilesc numărul
2. Alcătuieşte propoziţii cu două din cuvintele cuvintelor din
despărţite. propoziţie.
Despart în silabe
3. Alintă cuvintele: primul cuvânt,
identifică sunetele
floare - fluture- fată - fină-
care îl compun.
2. Problemă:

Într-un album erau 46 de poze color si 28 de poze


alb negru. Cate poze erau in total in album?

4.. Separă cuvintele pentru a găsi titlul poveştii: Rezolva problema


Feliciafacemultefotografii..

Respectând paşii metodei fonetice analitico-sintetice, Despart in silabe


se stabileşte: cuvintele
* numărul cuvintelor din propoziţie;

* numărul silabelor fiecărui cuvânt; Alcatuiesc propozitii


* cuvântul care conţine noua literă – F; oral

*se rosteşte sunetul învăţat, se evidenţiază faptul că


se scrie cu „F” mare atunci când e vorba de un nume, Alinta cuvintele
de primul cuvânt dintr-un enunţ sau titlu;

* se dau exemple de cuvinte care încep cu „F” mare


de tipar; Privesc litera şi
ascultă explicaţiile
- nume de oameni: Florin, Florina, Fănel ,Florica; invatatorului.
Felicia, Flavius, Florea, Florescu
Ascultă explicaţiile
- nume de personaje din poveşti: Făt-Frumos, invatatorului şi
Flămânzilă; identifică cuvinte
-nume de animale: Fifi; care se scriu cu litera
- nume de oraşe: Focşani, Făgăraş, Făurei; Feteşti, studiată.
Fălticeni

- nume de ţări: Franţa explicaţia

Un elev va transforma litera „E” in litera „F” la


tablă. Se va recita poezia literei „F” mare de tipar
conversaţia
Elevii vor face din sarma plusata litera F mare de
tipar – anexa 2

Ora 2 Elevii deschid abecedarele la litera F (pag 29). Privesc litera de


mână, identifică
Propune elevilor recunoaşterea şi încercuirea literei
elementele grafice
F in cuvintele din manual apoi in titlu „Fotografii” componente. (un
bastonaş cu
-Iniţiază descifrarea lecţiei şi exersarea actului
întorsătura în partea
citirii, prin următoarele activităţi: explicaţia
de jos, o linie
-citire în gând a cuvintelor şi a textului;
şerpuită în partea de
-citire în lanţ;
sus şi una mai mică
-citire integrală, individuală;
la mijloc). demonstra-
-citire selectivă;
Citesc potrivit ţia
-Formulează întrebări care vizează textul citit.
cerinţelor (în gând,
Cum se scrie titlul unei lectii? în lanţ, integral,
Cate aliniate are lectia? selectiv).
Ce inseamna liniuta de la inceputul propozitiei?
Care sunt personajele?
Ce vor sa faca ei?
Ce fotografiaza copiii?
Ce vor face cu fotografiile?

-Prezintă elevilor litera F de


mână, solicitând elevii să identifice elementele conversaţia
grafice componente. Se stabilesc asemănările şi
deosebirile cu alte litere.

- Scriu la tablă titlul model (litera f mare de mână –


model).

Propun realizarea unor exerciţii pentru încălzirea


muşchilor mici ai mâinii. Pentru realizarea acestui
moment al lecţiei solicit elevilor să faa exercitii
pentru incalzirea muschilor mainii.

Solicită un elev să reamintească poziţia corectă în


timpul scrisului.

-Solicit scrierea literei f mare de mână în aer, în


palmă, pe bancă
▪Solicit scrierea a 3 litere pe spaţiul tip I. După
verificarea corectitudinii scrierii, le spune dacă pot
continua şi îi ajută, dacă este cazul.

Ora 2 Se realizeaza ordinea si disciplina pentru


inceperea activitatii.
Intreb copiii ce am invatat ora trecuta. Ii rog sa
reia in aer litera nou invatata si sa faca exercitiile
de incalzire a musculaturii.

6. Obţinerea Propun elevilor: ▪Copiază cuvintele


performanţei şi date.
- despartirea in silabe si scierea pe caiete a cuvintelor
asigurarea din manual: Florina, Florentin, Felicia ▪Transcriu cuvintele
feed-back-ului date.
- transcrierea propizitiei din manual “Florina face
fotografii.”

Elevii primesc o fisa anexa 2

Elevii vor primi o fişă prin care elevii vor trebui să Cadranele
completeze :
 Scrie cinci cuvinte care conţin litera învăţată
astăzi.
 Desparte în silabe cuvintele: Finlanda, Făget,
Florentina.
 Potriveşte cuvântul cu imaginea
Desenează ceea ce ţi-a plăcut din povestea: „Fata
babei şi fata moşneagului”?????

7. Evaluarea . -Voi evidenţia elevii care au fost activi pe tot -fise - -Fise de
parcursul lecţiei (ca aspect pozitiv) , dar şi pe cei Vor fi atenţi la individ lucru
care au participat mai puţin în desfăşurarea lecţiei spusele doamnei ual
(ca aspect negativ) . -exercitiul
8. Tema pentru - Ca temă pentru acasă aveţi de citit lecţia Conversa- - -frontal
Fotografii, apoi de facut propozitii cu cuvintele Vor fi atenti la tia Abeced
acasă
scrise cu litera nou invatata din lectie. . spusele doamnei. ar
9. Încheierea şi Apreciez modul de desfăşurare a primei părţi a orei Conversa- -Frontal
de limba română şi de participare a elevilor la Vor fi atenţi la tia
evaluarea
aceasta. spusele doamnei .
activităţii
. Elevii vor desena pe caietul cu foaie velină cu Conversaţia Caiet cu foaie Frontal Aprecieri verbale
6. Activitate cine le-ar plăcea să se asemene. Vor motiva velină
recreativă alegerea făcută. Creioane
colorate

7. Încheierea şi  Pentru rezolvarea sarcinilor și a modului Conversația Frontal Aprecieri verbale


evaluarea în care s-au comportat pe parcursul lecției, elevii
activităţii sunt apreciați si recompensati cu medalii.

Scrie cinci cuvinte care conţin litera învăţată astăzi Despărţiţi în silabe cuvintele: Finlanda, Franţa, Felicia, Florentina, Făgăraş
I. II.
Scrie o propoziţie enunţiativă alcătuită din cinci cuvinte. Desenează ceea ce fotografiau copiii: o fabrica de paine, trenuri, primaria, sala de sport si teatrul.
III. IV.

10

S-ar putea să vă placă și