Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECTIE

DATA: 9.11.2023
UNITATEA ȘCOLARĂ: Şcoala Generala Nr.21“GHEORGHE TITEICA”, CRAIOVA
CLASA PREGĂTITOARE C
PROFESOR ÎNV. PRIMAR Stanculeasa Reli Diana
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA TEMATICĂ: ,,Talentatul Eli”
SUBIECTUL LECȚIEI: ,,Sunetul [e] şi literele E şi e”
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL LECȚIEI: dobândire de noi cunoștințe
DISCIPLINE INTEGRATE: Dezvoltare personală
Matematică şi explorare mediului
Arte vizuale şi abilităţi practice
Muzică și mișcare
SCOPUL LECTIEI : însuşirea de noi cunoştinţe

Competenţe specifice :
Comunicare în limba română
Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;
Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii
rostite clar şi rar;
Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple;
3.1.Recunoașterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari și mici de tipar;
4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate.

Competenţe integrate:
Matematică şi explorarea mediului
1.1-Mulţimi de elemente, exerciţii de numărare;
Dezvoltare personală
2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază în situaţii simple, familiare;
2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară;
3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar.

Arte vizuale și abilități practice


Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale.

Muzică și mișcare
2.1.Cântarea în colectiv, asociind mișcarea sugerată de text;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) Cognitive:
OC1 - să identifice sunetul ,,e” aflat în diferite poziţii ale cuvintelor;
OC 2 – să recunoască litera e, E în cuvintele date;
OC 3 - să scrie corect litera E;

b) Afective:
OA1. Să manifeste interes pentru activitate implicându-se activ;
OA2. Să-și exprime emoțiile.

c)Psihomotorii:
OM1. Să folosească corect instrumentele de lucru;
OM2. Să mențină ordinea pe parcursul activității respectând regulile clasei;

STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. Procedurală:
- conversaţia, observaţia, explicaţia, jocul didactic,exerciţiul, metoda fonetică, analitico-sintetică.
2. Materială:
- computer, CD , fişe de lucru, caiete auxiliare, sârme plușate.
3. Forme de organizare:
- frontal, individual.
4. Temporale: 40 minute
5. Spațiale: sala de clasă.
6. Forme de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale.

BIBLIOGRAFIE :

1. „O călătorie distractivă prin clasa pregătitoare”-Mapa cadrului didactic , Editura Edu, Târgu-Mureș,
2016
2. Programe şcolare aprobate prin Ordin al Ministrului Educaţiei Naţionale Nr. 3418/ 19.03.2013
3. Molan, Vasile, Didactica disciplinelor – Comunicare în limba română și limba și literatura română
din învățământul primar, Editura MINIPED (2014)
Momentele OB. Desfăşurarea activităţii
lecţiei OP. Varianta A – elevii în clasă Varianta B - online
1. Moment Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii optime a Elevii vor primi linkul de conectare pe
organizatoric orei de Comunicare în limba română: platforma Google Meet.
OA 1 - aerisirea sălii de clasă
OM 2 - amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii
- pregătirea materialului didactic.
Elevii sunt rugați să fie atenți pe tot parcursul orei.
2.Reactualizarea OC 1 Elevii sunt solicitaţi să-şi reamintească literele învăţate (A, M, I,Elevii vor enumera literele învăţate şi vor
cunoştinţelor U, R), să le arate la panou şi să dea exemple de cuvinte care da exemple de cuvinte care încep cu
încep cu sunetele respective. sunetele respective.
3. Captarea atenției OC 1 Astăzi vom urmări o poveste animată cu personaje simpatice Partajez ecranul şi vizionăm împreună o
OA 1 (elefantul Eli), care ne vor conduce la sunetul și literele pe care le
poveste animată cu personaje simpatice
vom studia în această oră. (Povestea se află pe CD-ul Editurii (elefantul Eli), care ne vor conduce la
Edu) sunetul și literele pe care le vom studia în
această oră.
Copiii urmăresc cu atenție povestea animată, (textul poveștii (Povestea se află pe CD-ul Editurii Edu)
animate se află în ANEXA1) apoi răspund la următoarele
întrebări: Copiii urmăresc cu atenție povestea
Cine este Eli? animată, (textul poveștii animate se află în
La ce spectacol participă el? ANEXA1) apoi răspund la următoarele
Câți copii au încercat să ghicească ce se află în spatele întrebări:
evantaiului? Cine este Eli?
Ce a spus fiecare copil? La ce spectacol participă el?
Ce a ascuns Eli după evantai? Câți copii au încercat să ghicească ce se
De ce nu au reușit copiii să ghicească obiectul ascuns? află în spatele evantaiului?
Ce le-ar putea spune Eli ca să-i ajute? Ce a spus fiecare copil?
Vom asculta şi cântecelul despre elefant. Ce a ascuns Eli după evantai?
De ce nu au reușit copiii să ghicească
obiectul ascuns?
Ce le-ar putea spune Eli ca să-i ajute?
4. Anunţarea temei OA1 Se anunţă tema „Sunetul [e] şi literele E şi e ” şi se explică Se anunţă tema „Sunetul [e] şi literele E şi
şi a obiectivelor obiectivele lecţiei într-o manieră accesibilă elevilor. e ” şi se explică obiectivele lecţiei într-o
operaţionale manieră accesibilă elevilor.
5. Dirijarea învățării Le prezint elevilor planşa cu literele E, e şi vom discuta despre Partajez ecranul computerului pentru ca
OC 1 cuvintele existente pe planşă şi poziţia sunetului e în fiecare elevii să poată vedea planşa cu literele E,
cuvânt. e şi purtăm discuţia despre cuvintele din
Pe parcursul lecţiei, elevii care răspund bine vor primi planşă şi locul sunetului e în fiecare
emoticoane drept recompensă. cuvânt.

Pe tablă şi pe fiecare bancă se află o fişă cu imagini. (ANEXA 2) Partajez ecranul pentru a prezenta fişa şi
OC 2 Elevii trebuie să pronunţe fiecare cuvânt reprezentat de imagini, analizăm frontal cuvintele reprezentate de
sa afle locul sunetului e în fiecare cuvânt (la început, în interior, imagini.
la sfârşit), să coloreze caseta care potrivită, apoi să despartă
cuvântul în silabe şi să scrie numărul silabelor. În continuare, elevii au ca sarcină să
încercuiască cu verde litera E şi cu
În continuare, elevii au ca sarcină să încercuiască cu verde litera albastru litera e în textul din caietul
E şi cu albastru litera e în textul din caietul special. (ANEXA1) special.
Textul este scris pe o planşă la tablă, iar 2 copii vor identifica
literele. Se numără literele pentru a vedea câte
Se numără literele pentru a vedea câte sunt din fiecare. sunt din fiecare.
Elevii realizează litera E din sârmă
Elevii realizează litera E din sârmă pluşată. pluşată.
OC 3
Fiecare elev primeşte o fişă cu litera E. Se fac exerciţii de Se va scrie litera în caietul special, nu
încălzire a muşchilor mâinii, apoi elevii exersează scrierea literei. înainte de a încălzi muşchii fini ai
(ANEXA 3) mâinilor prin exerciţii fizice.
6.Obţinerea OA 1 La finalul lecţiei fiecare elev primeşte o fişă (ANEXA 4). Fişa va fi rezolvată frontal.
performanţei
7. Realizarea feed- OA 1 La sfârşitul orei se fac aprecieri verbale cu privire la participarea Se fac aprecieri verbale cu privire la
back-ului elevilor la lecţie. participarea elevilor la lecţie.
ANEXA 1

Talentatul Eli

Este ziua spectacolului de talente. Elefantul Eli a pregătit un număr deosebit.


A ascuns ceva în spatele unui evantai enorm, iar spectatorii trebuie să ghicească ce e.
- E un iepure, spune Ema.
Ene crede că sunt două pere, iar Emil zice că e o minge elastică.
- Of, nu a ghicit nimeni! Era un elicopter.
ANEXA 2

Colorează caseta care indică locul sunetului E în cuvânt (la început, în interior, la sfârşit), desparte în silabe cuvintele şi scrie numărul silabelor.
ANEXA 3
ANEXA 4

Uneşte fiecare imagine cu litera iniţială a fiecărui cuvânt corespunzător imaginii.

A M U R I E

S-ar putea să vă placă și