Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială


Nume și prenume cadru didactic:
Unitatea tematică: Iubesc animalele
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Subiectul: Animalele. Părți componente
Forma de realizare: Activitate integrată
Tipul activității: Însușire de noi cunoștințe
Clasa pregătitoare B
Data: 08.11.2021
An școlar 2021-2022

Competențe specifice:
Matematică și explorarea mediului
1.1 recunoașterea și scrierea numerelor în concentrul 0-31;
1.3 ordonarea numerelor în concentrul 0-31 folosim poziționarea pe axa numerelor;
3.1 descrierea unor fenomene / procese / structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor regularități;
Arte vizuale și abilități practice
2.2 exprimarea ideilor și trăirilor personale, în aplicații simple, specifice artelor vizuale;
Obiective operaționale:
O1 – să recunoască animalele domestice
O2 – să recunoască animalele sălbatice
O3 – să recunoască părțile componente ale animalelor
Strategia didactică:
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul
Forme de organizare: frontal, individual
Resurse materiale: creioane colorate, planșe cu imagini, caietul MEM, lipici
Resurse temporale: 30 minute activitate de predare, 15 minute activități în completare
Forme de evaluare: aprecieri verbale

Bibliografie:
 Programa școlară pentru disciplina MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI, Clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II – a, aprobată
prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
 Mirela Mihăescu, Ștefan Pacearcă, Anița Dulman, Crenguța Alexe, Otilia Brebenel, Matematică și explorarea mediului - Caietul elevului
pentru clasa pregătitoare, ed. Intuitext, București, 2016
Desfășurarea activității

Etapele Obiective Conținutul științific Mijloace și Forme de Resurse Evaluare Observații


activității operaționale metode organizare temporale
Moment Asigurarea unui climat favorabil desfășurării Converssția Frontal 2 Aprecieri
organizatoric activității didactice. verbale
Elevii își pregătesc cele necesare pentru începerea
activității didactice.

Reactualizarea Le prezint elevilor cartonașe pe care sunt Conversația Frontal 5 Aprecieri


cunoștințelor reprezentate diverse animale, domestice și sălbatice; verbale
/ pe parcursul prezentării cartonașelor îi rog pe elevi
Captarea să recunoască animalele (fără să îmi spună
atenției categoria din care fac parte)
Anunțarea Îi anunț pe elevi că la ora de Matematică și Conversația Frontal 3
temei explorarea mediului vom învăța care sunt părțile
componente ale animalelor.
Dirijarea Solicit un elev să identifice numele animalelor de la Conversația Frontal 15 Aprecieri
învățării exercițiul 1, pagina 20. Cu ajutorul cu imaginii de la Exercițiul verbale
exercițiu explic elevilor diferența dintre animalele
domestice și cele sălbatice (animalele domestice
trăiesc pe lângă curtea omului, cele sălbatice nu)

În continuarea activității se rezolvă exercițiile 2, 3, Individual


5,7,8 de la pagina 20, respectiv pagina 21.
Fixarea Se rezolvă exercițiul 6 de la pagina 21, individual, Exercițiul Frontal 5 Aprecieri
cunoștințelor apoi se verifică cu întreaga clasă oral. verbale
Obținerea Elevii primesc, sub forma de puzzle imagini cu Exercițiul Individual 10 Aprecieri
performanței diferite animale discutate la oră. Aceștia trebuie să verbale
îmbine corect bucățile de imagine în așa fel încât să
compună imaginea corectă. (Anexa 1)
Încheierea Se fac aprecieri verbale la adresa elevilor cu privire Conversația Frontal 5 Aprecieri
activității la implicarea în activitatea didactică. verbale

Anexa 1

S-ar putea să vă placă și