Sunteți pe pagina 1din 8

Învățător Lehăduș Miruna-Maria

PROIECT DIDACTIC

Învățător: Lehăduş Miruna-Maria

1
Învățător Lehăduș Miruna-Maria

Liceul Tehnologic ‘’Anghel Saligny Bacău


DATA:19.02.2019
CLASA: a III-a
DISCIPLINA : Matematică
ARIA CURRICULARĂ : Matematică și științe ale naturii
TITLUL LECȚIEI : Înmulțirea unui număr cu 10 sau 100
TIPUL LECȚIEI : predare-învățare
COMPETENȚE GENERALE : 2. Utilizarea numerelor în calcule elementare
COMPETENȚE SPECIFICE : 2.1. Recunoașterea numerelor naturale din concentrul 0- 10 000
2.2.Compararea numerelor naturale în concentrul 0 – 10 000
2.3. Ordonarea numerelor naturale în concentrul 0 – 10 000
2.5. Efectuarea de înmulțiri de numere naturale în concentrul 0 - 10 000
OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
֎COGNITIVE :
►OC1 : să rezolve operații simple pentru rezolvarea exercițiilor de atenție ;
►OC2 : să denumească termenii matematici ceruți ;
►OC3 : să aplice algoritmii de calcul corespunzători înmulţirii cu 10 şi 100 în rezolvarea unor exerciţii şi probleme;
►OC4 : să rezolve independent exerciţii şi probleme ce conţin termeni specifici, demonstrând cunoaşterea lor;
֎PSIHO-MOTORII :
►OP1 : să păstreze poziția corectă în bancă în timpul scrisului ;
►OP2 : să lucreze ordonat cu materialul pus la dispoziție.
֎AFECTIVE :
►OA1 : Vor manifesta interes pe parcusul orei.
STRATEGII DIDACTICE :
֎Metode si procedee : conversația, explicația, exercițiul, explicația, jocul didactic
֎Resurse
› Materiale : anexa1, fișe de lucru, manual, caiete, cuburi
› Temporale : 50 minute
› Umane :Învățător, 18 școlari
› Spațiale :sala de clasă
› Bibliografice : www.didactic.ro , https://media.hotnews.ro/media_server1/document-2014-10-14-18303590-0-programa-matematica-
clasele-iii.pdf , https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20III-a/Matematica/Intuitext/Partea%20II/
֎Forme de organizare: Frontal și individual

2
Învățător Lehăduș Miruna-Maria

Etapele Timp Obiec- Conținut instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare


lecției tive Activitatea Activitatea școlarilor Metode Mijloace Forme de
învățătorului organizare
1 .Captarea atenției 2 min OC1 Le propune elevilor un scurt Sunt atenți la exercițiu și dau Conversația Anexa1 Frontal Aprecieri
exercițiu de atenție : un răspuns rapid și corect. Jocul didactic verbale
„Câte sunt, voi aţi aflat?
Ana, Nina şi Irina,
Magdalena şi Adina,
Văzând că nu prea sunt nori,
Au mers să culeagă flori.
Fiecare a cules
Câte zece- apoi au mers
De-au dus florile acasă
Şi le-au aşezat pe masă.
Mama mult s-a bucurat,
Apoi şapte flori a luat
Să le dea unei vecine
Cu care se-mpacă bine.
Ce-a rămas, a numărat
Şi-n vază le-a aşezat.
Câte sunt, voi aţi aflat?”

„Câte a citit Ionuţ ?


Doi copii citesc în casă
Şi niciunuia nu-i pasă
Că afară plouă tare .
Primul citeşte Mandare,
Cincizeci de pagini, se pare .
Ionut intră în joc
Şi nu vrea să stea deloc ,
Că are mai multe teme .
El se trezeşte devreme .
Citeşte cu mai multă ardoare
De două ori decât Mandare.

Il intreabă Motănuţ :
- Câte ai citit, Ionuţ ?”
2.Enunțarea 2 min Le spune că astăzi vor face Sunt atenți. Conversația Frontal
obiectivelor înmulțirea cu 10 sau 100. Vor
face exerciții dar se vor și juca.
3.Verificarea 3 min OC2 Le pune câteva întrebări pentru Elevii răspund oral la Conversația Cuburi Frontal Aprecieri
cunoștințelor a verifica cunoștințele elevilor întrebări. Exercițiul Anexa 1 verbale

3
Învățător Lehăduș Miruna-Maria

anterioare folosind două cuburi, pe fiecare Metoda


față a cubului va fi o întrebare: cubului
-Cum se numesc numerele care -Numerele care se adună se
se adună ? numesc factori.
-Cum se numește rezultatul -Rezultatul adunării se
adunării ? numește sumă.
-Cum se numește numărul din -Numărul din care se scade
care se scade ? se numește descăzut.
-Cum se numește numărul care -Numărul care se scade se
se scade ? numește scăzător.
-Cum se numește rezultatul -Rezultatul scăderii se
scăderii ? numește rest sau diferență.
-Cum se numește numărul la -Numărul la care se împarte
care se împarte ? se numește împărțitor.
-Cum se numește numărul care -Numărul care se împarte se
se împarte ? numește deîmpărțit.
-Cum se numește rezultatul -Rezultatul împărțirii se
împărțirii ? numește cât.
-Cum se numesc numerele care -Numerele care se înmulțesc
se înmulțesc ? se numesc factori.
-Cum se numește rezultatul -Rezultatul înmulțirii se
înmulțirii ? numește produs.
4.Prezentarea 10 min OC3 Le solicită elevilor să observe Elevii sunt atenți și răspund Conversația Manual Frontal
noului conținut cele două fișe de concurs ale ridicând mâna și formulând Explicația Caiete
celor doi copii date de manual. răspunsurile în propoziții.
Va rezolva împreună cu elevii Scriu de la tablă în caiete.
problema propusă.
Le va prezenta elevilor modul
de rezolvare a unei înmulțiri cu
10 sau 100 prin descompunere.
Scrie data și titlul la tablă
precum și secventa „Reține”.
Elevii sunt rugați să își noteze
în caiete ceea ce este pe tablă.
5.Dirijarea 10 min OC3 Le solicită elevilor să efectueze Elevii vor ieși la tablă pe Conversația Manual Frontal Aprecieri
invățării exercițiile 1,2 și problema 8 din rând și vor rezolva Explicația Caiete verbale
carte atât la tablă cât și în caiete. exercițiile. Exercițiul
6.Obținerea 15 min OC4 Le împarte o fișă de lucru. Vor rezolva individual fișa Conversația Individual Aprecieri
performanței de lucru Exercițiul verbale
7.Feed-back Se realizează pe tot parcursul Răspunsurile elevilor. Conversația Frontal Observarea
lecției prin intrebări, răspunsuri activității și a
sau reacții ale elevilor la comporta-

4
Învățător Lehăduș Miruna-Maria

solicitări. mentului
elevilor(co-
rectitudinea
raspunsuri-lor
și implicarea
și capacitatea
de concentrare
a atenției_
8.Evaluarea 5 min OC3 Le propune elevilor să joace un Sunt atenți la exerciții și Conversația Frontal Aprecieri
scurt joc prin care să își verifice ridică mâna pentru a Exercițiul verbale
cunoștințele învățate ora răspunde la întrebări .
aceasta.(anexa 1) Elevii vor descoperi
Cerința jocului este cuvântul „POVEȘTI” din
următoarea : Efectuează jocul propus.
operațiile date
(6x100 4 x100 21x10 63x10
53x10 14 x10 3 x100)Așază
operațiile în ordine
descrescătoare apoi asociază
fiecare număr obținut cu litera
corespunzătoare(630-P 530-V
210-T 300-Ș 600-O 140-I
400-E)
Învățătoarea va scrie la tablă
operațiile și tabelul iar elevii vor
răspunde oral.
9.Retenția și 3 min Face aprecieri generale dar și Sunt atenți. Conversația Manual Frontal
transferul de individuale asupra desfășurării
informații orei de astăzi și a participării
active a elevilor.
Le dă temă pentru acasă
exercițiile 4, 5 și 6 din manual.

5
Învățător Lehăduș Miruna-Maria

6
Învățător Lehăduș Miruna-Maria

Efectuează operațiile:
ANEXA 1
„Câte sunt, voi aţi aflat?
Ana, Nina şi Irina,
Magdalena şi Adina,
Văzând că nu prea sunt nori,
6x100 4x100 21x10 63x10
Au mers să culeagă flori.
Fiecare a cules
Câte zece- apoi au mers 53x10 14x10 3x100
De-au dus florile acasă
Şi le-au aşezat pe masă. Așază operațiile în ordine descrescătoare apoi asociază cu litera corespunzătoare:
Mama mult s-a bucurat,
Apoi şapte flori a luat 400 630 600 300 210 880 530 140
Să le dea unei vecine E P O Ș T F V I
Cu care se-mpacă bine.
Ce-a rămas, a numărat
Şi-n vază le-a aşezat.
Câte sunt, voi aţi aflat?” Cum se numesc numerele Cum se numește
care se adună ? numărul care se împarte ?

„Câte a citit Ionuţ ? Cum se numește Cum se numește


Doi copii citesc în casă rezultatul adunării ? numărul la care se împarte ?
Şi niciunuia nu-i pasă
Că afară plouă tare . Cum se numește
Primul citeşte Mandare,
Cum se numește
Cincizeci de pagini, se pare . numărul din care se scade ? rezultatul împărțirii ?
Ionut intră în joc
Şi nu vrea să stea deloc , Cum se numește Cum se numesc
Că are mai multe teme .
El se trezeşte devreme . numărul care se scade ? numerele care se înmulțesc ?
Citeşte cu mai multă ardoare
De două ori decât Mandare. Cum se numește Cum se numește
Il intreabă Motănuţ : rezultatul scăderii ? rezultatul înmulțirii ?

7
Învățător Lehăduș Miruna-Maria

- Câte ai citit, Ionuţ ?

S-ar putea să vă placă și