Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

1. Date generale:
Data:
Institutor:
Unitatea de învăţământ:
Clasa: I
Obiectul: Matematică
Unitatea de învăţare: „Numerele naturale de la 0 la 10”
Subiectul: Numărul şi cifra 5
Tipul lecţiei: Formare de priceperi şi deprinderi
Durata: 45′

2. Scopul: Familiarizarea cu numărul şi cifra 5

3. Obiective cadru şi de referinţă:


1. Cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice matematicii
1.1. să înţeleagă sistemul zecimal de formare a numerelor, utilizând obiecte pentru justificări
1.2. să scrie, să citească, să compare şi să ordoneze numerele naturale de la 0 la 100
2. Dezvoltarea capacităţilor de explorare/investigare şi rezolvare de probleme
2.3. să sesizeze asocierea dintre elementele a două grupe de obiecte, desene sau numere mai mici ca 30, pe baza unor criterii date
să continue modele repetitive reprezentate prin obiecte, desene sau numere mai mici decât zece
3. Formarea şi dezvoltarea capacităţii de a comunica utilizând limbajul matematic
4. Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematicii în contexte variate
4.2. să conştientizeze utilitatea matematicii în viaţa cotidiană

4. Obiective operaţionale:
O1: Să formeze mulţimi de obiecte, în baza unei sarcini date
O2: Să reprezinte mulţimi prin desene sau semne grafice
O3: Să conştientizeze numărul 5 ca simbol al mulţimii cu cinci elemente
O4: Să scrie corect cifra 5
O5: Să dobândească algoritmi de compunere/descompunere a numărului 5
O6: Să compare mulţimi, prin corespondenţa între elementele componente
O7: Să integreze numerele studiate în şirul numerelor naturale, numărând crescător şi descrescător

Notă:
1. Toate obiectivele enumerate demonstrează existenţa unei strânse interdependenţe. Obiectivele cadru se referă la formarea unor capacităţi specifice disciplinei pe
parcursul a patru ani de studiu. Obiectivele de referinţă urmăresc achiziţia de cunoştinţe şi de capacităţi în timp de un an. Obiectivele operaţionale precizează

Programul de formare a învăţătorilor institutorilor/învăţătorilor debutanţi şi necalificaţi din judeţul Sibiu, noiembrie 2009, formatori :
prof. Diana Bucuţă, inspector de specialitate ISJ Sibiu, prof. Camelia Virca, inst. Camelia Ciora, inst. Mirela Mihăiloaie, inst. Viora Rozorea,
inst. Inke Tordai
performanţa sau capacitatea de care va fi capabil elevul după parcurgerea unei activităţi. ÎN MOD UZUAL, ÎNTR-UN PROIECT DIDACTIC SE
MENŢIONEAZĂ EXCLUSIV OBIECTIVELE OPERAŢIONALE! ÎN PROIECTUL DE FAŢĂ S-A DORIT PUNCTAREA CORELAŢIEI OC-OR-OO!

2. Sarcinile de lucru pentru fişa de muncă independentă vor fi ilustrate după creativitatea fiecărui învăţător, conform cerinţelor precizate în derularea activităţii.

5. Strategia didactică:
Mijloace didactice: planşa cu cifra 5; jetoane cu cifrele 0 – 5; beţişoare; tabla cu figurine magnetice; fişe de lucru; planşe pentru „Poveste
cu pitici” şi „Poveşti matematice”; caietele – auxiliar pentru matematică;
Metode de învăţământ, procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observaţia, exerciţiul, jocul didactic
Forme de organizare a activităţii: frontal, individual;

6. Surse informaţionale:
Ghidul programului de informare/formare a institutorilor/învăţătorilor. Curriculum pentru clasele I-II, Bucureşti 2003
Cârjan F., Begu C., Metodica predării – învăţării matematicii la ciclul primar, Ed. Paralela 45, Braşov, 2001
Neacşu I., Metodica predării matematicii, E D P. Bucureşti, 1998
Roşu M., Dumitru A., Ilarion N., Ghidul învăţătorului; Matematică clasa I, Ed. All, Bucureşti 2000
Chiran R., Matematică – manual pentru clasa I, Ed. Aramis, Bucureşti 2005

7. Desfăşurarea activităţii

Etapele lecţiei Obiective Strategia didactică Metode de


operaţio- Conţinut esenţial evaluare
Metode Mijloace Forme de
nale formativă
organizare
a activităţii
Momentul - crearea condiţiilor necesare pentru desfăşurarea eficientă a conversaţia frontal
organizatoric lecţiei de matematică

Reactualizarea Verificarea temei de casă, însoţită de observaţiile şi sugestiile


cunoştinţelor corespunzătoare.
dobândite Exerciţii de construire a unor mulţimi pe baza materialului
anterior concret:
O1 - „Un copil vine la tablă. Dacă lângă el mai vin doi, câţi elevi conversaţia material frontal observarea
sunt în faţa clasei?” explicaţia concret sistematică a
- „Am o carte. Câte îmi mai trebuie ca să am două? exerciţiul comportamen-

Programul de formare a învăţătorilor institutorilor/învăţătorilor debutanţi şi necalificaţi din judeţul Sibiu, noiembrie 2009, formatori :
prof. Diana Bucuţă, inspector de specialitate ISJ Sibiu, prof. Camelia Virca, inst. Camelia Ciora, inst. Mirela Mihăiloaie, inst. Viora Rozorea,
inst. Inke Tordai
- „Dacă am primit câte o floare de la trei copii, câte flori sunt tului elevului
în buchetul meu?”
- „Câte creioane îmi trebuie lângă cele două ca să am în total probă orală
patru?”
Exerciţii de selectare din mediul înconjurător a unor
mulţimi:
O1 - „Ce pot fi multe, foarte multe?” (posibil: stelele, firele de conversaţia
iarbă, frunzele, pietricele ...) exerciţiul
- „Ce poate fi numai unul/una?” (soarele, luna, pământul....)
- „Ce pot fi numai doi?” (doi ochi, două mâini, două picioare,
două aripi...)
- „Ce sunt trei?” (iezii caprei din poveste, cei trei purceluşi....)
- „Ce pot fi patru?” (picioarele unei mese, unui scaun, roţile
unei maşini, ...)
O1 Exerciţii de raportare cantitate – număr – cifră:
- se construiesc pe tabla magnetică mulţimi cu un anumit exerciţiul tabla
număr de elemente (de la 1 la 4). De fiecare dată se asociază conversaţia magnetică
mulţimea cu cifra corespunzătoare.
O6 Exerciţii de numărare, comparare, ordonare:
„Jocul numerelor” – patru copii cu cartonaşe: 1, 2, 3, 4 jocul didactic jetoane cu
- „Aşezaţi-vă în ordine crescătoare.” cifrele
- „Vecinii lui 2, un pas înainte.” învăţate
- „Numărul cuprins între 2 şi patru stă ghemuit.”
- „Cel mai mare număr din acest şir ridică mâna”
- „Aşezaţi-vă în ordine descrescătoare.”
- „Cel mai mic număr din acest şir, un pas înapoi”
- „Numerele pare să-şi dea mâna”
Captarea „Poveste cu pitici” : (pe măsură ce apar în poveste, piticii din
atenţiei hârtie sunt lipiţi pe planşa suport, astfel încât la final avem o explicaţia planşa frontal observarea
O3 imagine completă a „unei mulţimi cu 5 elemente”) exerciţiul suport şi sistematică a
„Undeva, într-o poieniţă din pădure îşi are căsuţa un pitic conversaţia pitici din comportamen-
foarte prietenos. Vă întrebaţi cum am aflat eu asta? Odată, l-am hârtie tului elevului
Programul de formare a învăţătorilor institutorilor/învăţătorilor debutanţi şi necalificaţi din judeţul Sibiu, noiembrie 2009, formatori :
prof. Diana Bucuţă, inspector de specialitate ISJ Sibiu, prof. Camelia Virca, inst. Camelia Ciora, inst. Mirela Mihăiloaie, inst. Viora Rozorea,
inst. Inke Tordai
văzut. Arată cam aşa…(1) . L-am şi auzit cum se plângea că îi
este urât singur şi ar dori prieteni. Chiar atunci au apărut doi
pitici călare pe melci, care cântau şi râdeau cât îi ţinea gura.
(+2) Cum s-au văzut, s-au şi apucat să danseze împreună. Şi-au
făcut chiar trompete din tulpini de păpădie. Mare veselie era în
poieniţă. Şi toată gălăgia a ajuns la urechile celui mai bătrân
pitic. Acesta locuia într-o ciupercă din apropiere. Repede a
venit şi el în poieniţă. (+1) câţi pitici s-au adunat ? (4)
Dar, ce credeţi ? Purtat de un fluturaş, a apărut zâmbind, cel
mai visător pitic. Era atât de tăcut cu gândul la cine ştie ce
poveste, încât şi ceilalţi când l-au văzut s-au liniştit.
Acum în poieniţă se mirau uitându-se unul la altul 5 pitici.”
Anunţarea Precizarea temei lecţiei noi. explicaţia planşa frontal
temei noi şi a Numărul şi cifra 5 model
obiectivelor Se prezintă planşa model, unde apare cifra de tipar şi de mână.
urmărite Comunicarea rezultatelor care se aşteaptă de la elevi la
sfârşitul activităţii.
Dirijarea Exerciţii practice de construire a unor mulţimi cu 5
învăţării elemente:
O1 - 4 beţişoare şi încă 1. În total sunt ...(5) explicaţia material frontal observarea
- 3 beţişoare şi încă 2. În total sunt ...(5) conversaţia concret sistematică a
- câte beţişoare mai puneţi lângă 2 ca să aveţi 5? exerciţiul comportamen-
O3 - 1 băiat se ridică în picioare. Se ridică încă patru fete. În total tului elevului
câţi copii sunt ?
- Am 5 creioane. Este completă o mulţime cu 5 elemente?
- Alte variante asemănătoare construite pe tabla magnetică de tabla
către copii. magnetică
Reprezentarea simbolică a mulţimii care are 5 elemente şi
corelarea ei cu cifra 5.
Activitate independentă
Sarcina 1
O2 - În desenul alăturat, colorează cu galben din întreaga conversaţia fişa de lucru individual probă scrisă
Programul de formare a învăţătorilor institutorilor/învăţătorilor debutanţi şi necalificaţi din judeţul Sibiu, noiembrie 2009, formatori :
prof. Diana Bucuţă, inspector de specialitate ISJ Sibiu, prof. Camelia Virca, inst. Camelia Ciora, inst. Mirela Mihăiloaie, inst. Viora Rozorea,
inst. Inke Tordai
mulţime de fluturaşi, numai 5. Pentru fiecare fluturaş alege exerciţiul
o floare şi colorează cu roşu. Câte elemente are fiecare din
cele două mulţimi ? Cum sunt ele?
Sarcina 2
- Completează cu buline pălăriile ciupercilor astfel încât pe
fiecare să fie câte 5.
O3 Sarcina 3
- Colorează atâtea casete câte jucării sunt în fiecare imagine.
Scrierea cifrei 5:
- precizarea elementelor grafice componente explicaţia
- se observă scrierea în pătrăţel demonstraţia planşa
- scrierea model la tablă, însoţită de explicaţie exerciţiul model
- exerciţii de pregătire: încălzirea muşchilor mâinii, frontal
reamintirea poziţiei corecte pentru scris
- simularea scrierii cifrei: cu degetul în aer şi apoi pe bancă
- încercări de scriere pe foaie velină
O4 - scrierea cifrei în caietul special, cu respectarea cerinţelor
referitoare la titlu, alineat, distanţa dintre cifre. După ce a observarea
fost scris primul rând, învăţătorul verifică şi intervine pentru sistematică a
corectare, dacă este cazul. Apoi fiecare continuă încă trei- individual comportamen-
patru rânduri. Elevii care au lucrat foarte corect pot scrie un tului elevului
rând folosind creion colorat.
Obţinerea Activitate independentă (se continuă fişa de lucru) explicaţia fişa de lucru individual autoevaluare
performanţei Sarcina 4 exerciţiul
O5 - Exerciţii de identificare şi citire a cifrei 5
Sarcina 5
- Scrierea numărului corespunzător fiecărei mulţimi de
obiecte
Sarcina 6
- Completează şirurile
O7 - Încercuieşte cu o culoare cel mai mare număr din primul şir
Sarcina 7
Programul de formare a învăţătorilor institutorilor/învăţătorilor debutanţi şi necalificaţi din judeţul Sibiu, noiembrie 2009, formatori :
prof. Diana Bucuţă, inspector de specialitate ISJ Sibiu, prof. Camelia Virca, inst. Camelia Ciora, inst. Mirela Mihăiloaie, inst. Viora Rozorea,
inst. Inke Tordai
- Folosind beţişoare, compune şi descompune numărul 5. conversaţia probă orală
Scrie variantele observate în tabelele de pe fişă. exerciţiul
„Poveşti matematice”, create de elevi pe baza unor ilustraţii. planşe frontal
• Pe un lac erau 4 răţuşte. Câte sunt după ce a mai venit una? suport
O5 • Lângă cele trei rândunele, pe o ramură, vin să se aşeze încă
2. Câte rândunele sunt în total?
• Ana avea 5 baloane, din care 2 s-au spart. Câte baloane i-au
rămas?

Activitate Ghicitoare:
transdiscipli- „Cinci pitici, cinci voinici, conversaţia foi albe, individual observarea
nară (sugestie) Cât îi vezi de mititei, jocul didactic creioane sistematică a
Faci cu ei tot ce vrei: colorate comportamen-
1, 2, 3, 4, 5. tului elevului
Scrii, joci mingea, împleteşti
Şi palate construieşti.”
(degetele de la o mână)

O5 - se desenează conturul palmei. Personalizăm fiecare degeţel


astfel încât să avem pe foaie cei cinci pitici despre care
povestesc versurile.
- activitatea poate continua în ora de educaţie muzicală cu
învăţarea cântecului, pe aranjamentul muzical propus de L.
Comes.

Tema pentru De scris 3 rânduri cu cifra învăţată. explicaţia frontal


acasă De colorat desenul care va fi găsit în caiet. (ştampile aplicate
reprezentând o mulţime cu 5 elemente)

Încheierea Aprecieri concrete privind participarea elevilor la lecţie, conversaţia frontal aprecieri
activităţii implicarea lor în realizarea sarcinilor. Recompense: cinci steluţe individual recompense
pe fişa de lucru, dacă este completă şi corectă.
Programul de formare a învăţătorilor institutorilor/învăţătorilor debutanţi şi necalificaţi din judeţul Sibiu, noiembrie 2009, formatori :
prof. Diana Bucuţă, inspector de specialitate ISJ Sibiu, prof. Camelia Virca, inst. Camelia Ciora, inst. Mirela Mihăiloaie, inst. Viora Rozorea,
inst. Inke Tordai
Programul de formare a învăţătorilor institutorilor/învăţătorilor debutanţi şi necalificaţi din judeţul Sibiu, noiembrie 2009, formatori :
prof. Diana Bucuţă, inspector de specialitate ISJ Sibiu, prof. Camelia Virca, inst. Camelia Ciora, inst. Mirela Mihăiloaie, inst. Viora Rozorea,
inst. Inke Tordai

S-ar putea să vă placă și