Sunteți pe pagina 1din 22

Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească Clasa a IV-a

Școala Gimnazială Rachieri – structură Anul școlar 2016-2017


Prof. înv. primar: Neagu Marieta

PROIECT DIDACTIC
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Limba și literatura română
DATA: 20 decembrie 2016
TEMA: Magia iernii
SUBIECTUL LECŢIEI: Sania Cuvintelor *Adjectivul. Acordul adjectivului cu substantivul*
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL DE ACTIVITATE: mixtă
DOMENII INTEGRATE: Limba și literatura română
Geografie
Matematică
Arte vizuale și abilități practice
SCOPUL:
 perfecţionarea capacităţii de înţelegere a funcţionării limbii prin efectuarea corectă a acordului adjectivului cu substanivul, în vederea
unei exprimări elaborate;
Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească Clasa a IV-a
Școala Gimnazială Rachieri – structură Anul școlar 2016-2017
Prof. înv. primar: Neagu Marieta

COMPETENTE SPECIFICE:
Limbă și literatura română

1.3. Sesizarea abaterilor din mesajele audiate în vederea corectării acestora;

2.4. Iniţierea şi menţinerea unei interacţiuni în vederea rezolvării de probleme individuale sau de grup;

3.5. Sesizarea abaterilor din textele citite în vederea corectării acestora;

4.1. Recunoaşterea şi remedierea greşelilor de ortografie şi de punctuaţie în redactarea de text.

Matematică
3.1. Localizarea unor obiecte în spaţiu şi a unor simboluri în diverse reprezentări.
Geografie
3.3. Raportarea corectă a poziției unor elemente pe reprezentările cartografice.
Arte vizuale și abilități practice
2.3. Realizarea de produse unicat, personalizate și utilizabile, în urma desfășurării unor activități dominant manuale, creative și ludice

OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1 - să definească corect adjectivul;
O2 - să recunoască adjectivul în diferite surse, analizându-l;
O3 - să folosească adjective potrivite în comunicarea orală sau scrisă, făcând acordul cu substantivul determinat;
O4 - să argumenteze importanţa folosirii adjectivului în comunicare;
Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească Clasa a IV-a
Școala Gimnazială Rachieri – structură Anul școlar 2016-2017
Prof. înv. primar: Neagu Marieta

O5 - să identifice corect partea de vorbire din care provin adjectivele.

STRATEGIA DIDACTICA:
 Tipuri de experiențe de învățare: active și interactive - de exersare, aplicare practică;
 Sistemul metodologic: RAI, conversația, explicația, observația, problematizarea, exercițiul, jocul didactic, cubul, analiza gramaticală,
învățarea prin cooperare.
 Sistemul resurselor curriculare: planul de învățământ, programa școlară, documentele de proiectare curriculară;
 Forme de organizare a activității elevilor: frontală, individuală, în perechi, în grup.

RESURSE:
 Umane: 23 elevi;
 Materiale: Sania Cuvintelor, mascota - Fulguleț Răzleț, mesaj, scrisoare, caiet, calculator, videoproiector, film PPT, tabla, fișe,
minge, casa, cub, caiet auxiliar, Fulgi -ornamente de brad.
 Spațiale: sala de clasă;
 Temporale: 45 minute;
 Bibliografice:
1. Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română (clasele a III-a și clasa a IV-a), aprobată prin ordinul ministrului Nr.
5003 /02.12.2014;
2. Grigore, Adina, Ipate-Toma, Cristina, Ionică, Nicoleta-Sonia, Crivac, Georgeta – Mihaela, Negrițoiu. Claudia – Daniela, Anghel,
Augustina, Limbași literatura română, Caiet de lucru,clasa a IV-a, Editura Ars Libri, Costești, jud. Argeș, 2016;
3. Grigore, Adina, Ipate-Toma, Cristina, Ionică, Exerciții de Limba și literatura română, clasa a IV-a, Editura Ars Libri, Costești, jud.
Argeș, 2016;
Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească Clasa a IV-a
Școala Gimnazială Rachieri – structură Anul școlar 2016-2017
Prof. înv. primar: Neagu Marieta

4. . Grigore, Adina, Ipate-Toma, Cristina, Ionică, Nicoleta-Sonia, Crivac, Georgeta – Mihaela, Negrițoiu. Claudia – Daniela, Anghel,
Augustina, Țîroiu, Elena – Otilia, Limbași literatura română, manual pentru clasa a IV-a, Editura Ars Libri, Costești, jud. Argeș, 2016;

ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICĂ


NR. MOMENTELE CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL ŞI
CRT. LECTIEI DEMERSUL DIDACTIC RESURSE RESURSE FORME DE EVALUARE
PROCEDURALE MATERIALE ORGANIZARE
Moment Materiale Observarea

1. organizatoric  Se creează condiţiile necesare pentru Conversaţia necesare Frontal comportamentului


desfăşurarea activităţii. activităţii elevilor
4 min.
Moș Crăciun din țara lui

2. Captarea A trimis așa, haihui, Conversaţia Sania Frontal Observarea


Un fulguleț cuvintelor sistematică
atenţiei
Cam băgăreț,
2 min.
Era Fulguleț Răzleț Mascota
Curios, dar și isteț. Fulguleț
Ajutor el să ne ceară,
C-a pornit în drum spre seară,
Cu sania lui fermecată,
Daruri să ne-aducă-n dată. (Anexa 1)
Fulguleț se bucură că este alături de noii Bilet
săi prieteni, elevii clasei a IV-a, și este
încrezător că aceştia îl vor ajuta să deschidă
Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească Clasa a IV-a
Școala Gimnazială Rachieri – structură Anul școlar 2016-2017
Prof. înv. primar: Neagu Marieta

Sania Cuvintelor.
Aici, pe copii îi așteaptă un mesaj care
trebuie descifrat:
ȘOM N U I C Ă R C – Fulguleț Răzleț vă
roagă să descoperiți care este personajul drag
lui. Ştiți ce cuvânt magic ascunde? (Slide 2)

 Dragii mei elevi,

3. Anunţarea M-am rătăcit. Sunt departe de casă și vă


rog să mă însoțiți în călătoria mea. Sunt
temei
speriat! Moș Crăciun a dispărut. Trebiue să Conversaţia Caiet Frontal Observarea
3 min.
anunț Nasterea Domnului. Expunerea sistematică
Mi-au plăcut meleagurile voastre,
românești. M-am bucurat de toate roadele Scrisoare
pământești, am învățat și limba voastră, îmi
plac și traditiile voastre.
Pentru toate acestea vă mulţumesc, vă
felicit şi vă rog să-mi trimiteţi ca răspuns un e-
mail la care să ataşaţi produsele de la
activiăţile voastre. Le voi folosi pentru a
câştiga întrecerea pe care am pornit-o cu frații
mei, ceilalți fulgușori.
Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească Clasa a IV-a
Școala Gimnazială Rachieri – structură Anul școlar 2016-2017
Prof. înv. primar: Neagu Marieta

Vreau să ajung la Betleem. Ajutați-mă


să construiesc o casă unde să se nască Iisus!

Cu drag,
Fulguleț Răzleț
(Anexa 2)
Se scrie pe tablă titlul lecției, Adjectivul. Conversaţia PPT Frontal
Acordul adjectivului cu substantivul, iar
elevii își deschid caietul și notează. (Slide 3)
Se anunță obiectivele. (Slide 4)
Casa
Se reactualizează cunoştinţele despre părţile Individual Aprecieri verbale
unei compuneri, prin “construirea Casei”
împreună cu elevii. Se numesc elevi pentru
fiecare parte a compunerii şi se discută despre
conţinutul acesteia.
MINGE
- Dacă ar fi să construim o casă, cu ce am RAI
începe? (cu temelia / fundaţia)
- Care ar fi “temelia” unei compuneri?
(introducerea), apoi “cărămizile” cu informaţii
despre loc, timp şi personaje.
- Ce “zidim” în continuare? (pereţii)
Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească Clasa a IV-a
Școala Gimnazială Rachieri – structură Anul școlar 2016-2017
Prof. înv. primar: Neagu Marieta

- Care sunt “pereţii” unei compuneri?


(cuprinsul), ordinea evenimentelor, expresii
frumoase, dialog, etc. Se fixează “ferestrele şi
uşa”.
- Ce-i lipseşte “casei noastre” ca să fie
locuită? (acoperişul)
- Care va fi “acoperişul” compunerii?
(încheierea)
- Ce vom scrie la încheiere? (concluzii, o
părere, un proverb, etc.)
Se ataşează “acoperişul”, iar “CASA” e
completă.
Pentru a obține o compunere frumoasă
folosim multe adjective.

 Să ne amintim!

4. Dirijarea Adjectivul este partea de vorbire care Conversaţia PPT Frontal Observarea
exprimă însuşiri ale ființelor, ale lucrurilor Caiet sistematică
învăţării
sau ale fenomenelor, deci arată însuşirea unui
20 min. substantiv.
De aceea el însoţeşte întotdeauna
substantivul! (Slide 6)
Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească Clasa a IV-a
Școala Gimnazială Rachieri – structură Anul școlar 2016-2017
Prof. înv. primar: Neagu Marieta

Se clasifică însușirile și se dau exemple. Individual


(Slide 7-8)
 Potrivirea dintre substantiv și adjectiv
în gen şi număr se numeşte acord. Explicația
Pentru a preciza numărul și genul
adjectivului este necesar a stabili genul și Conversația
numărul substantivului care este determinat de
adjectivul respectiv.
Adjectivul are același gen și număr cu
substantivul pe care îl însoțește.(Slide 9)
Se exemplifică. (Slide 10-11)
 Se fac exercițiile 1 și 2 de la pag 65 din Exercițiul Caiet auxiliar Individual Analiza
caietul de lucru. răspunsurilor
 Fulguleț Răzleț a găsit un obiect și nu elevilor
știe ce este. Ajutați-l!
CUBUL (Anexa 3) (Slide 12- 18) Metoda cubului PPT Pe grupe Observarea
Fișe sistematică
Se prezintă elevilor cubul.
1. Argumentează
Alcătuiți propoziții cu următoarele substantive:
iarnă păsări școlar
Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească Clasa a IV-a
Școala Gimnazială Rachieri – structură Anul școlar 2016-2017
Prof. înv. primar: Neagu Marieta

învățătoare foc sanie Problematizarea


Transcrieti propozițiile, adăugând însușiri
potrivite pentru substantivele respective.
Argumentați că adjectivul înfrumusețează și
îmbogățește exprimarea. Aprecieri verbale
2. Descrie PPT Pe grupe
Găsiți substantivele cărora li se potrivesc Fișe
însușirile date.
aurii, arămii, înalți;
curată, cristalină, răcoritoare;
arzător, rotund, bucuros;
noi, colorate, interesante. Analiza
3. Analizează gramaticală PPT
Găsește adjectivele potrivite pentru Fișe
substantivele de mai jos și trece apoi
substantivele împreună cu adjectivele la
numărul plural, precizând genul substantivului
determinat.
minge floare
castel carte
vreme ceas
Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească Clasa a IV-a
Școala Gimnazială Rachieri – structură Anul școlar 2016-2017
Prof. înv. primar: Neagu Marieta

telefon dulap
oraș gând
4. Asociază Pe grupe
Asociază substantivului adjectivul
corespunzător.
Substantive Adjective Observarea
copil rotundă PPT sistematică
vulpe albastră Fișe
frunze șireată
• minge veștede
• cicoare cuminte
5. Aplică
Îmbogăţeşte enunţurile cu cât mai multe
adjective. Observă apoi diferenţa.
Fulgii coboară într-un dans pe pământ.
Zăpada a acoperit grădina.
Vântul şuieră printre copaci.
6. Compară
Compară şi potriveşte adjectivele cu înţeles
opus:
Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească Clasa a IV-a
Școala Gimnazială Rachieri – structură Anul școlar 2016-2017
Prof. înv. primar: Neagu Marieta

tânăr - - urât PPT Pe grupe


leneş – - duşmănos Fișe
rău – - bătrân
frumos – - bun
bucuros – - harnic
prietenos – - întunecat
luminos– - trist PPT Aprecieri verbale
mincinos – - sincer Fișe
 Solicită elevilor să prezinte rezultatul
muncii lor. Le recomandă să fie atenţi la păreri,
observaţii, sugestii.

 Atrage atenţia asupra unor substantive Explicația

5. Obţinerea care pot denumi însuşiri. Propune un exerciţiu


de transformare a substantivelor în adjective: Exercițiul PPT Individual Autoevaluare
performanţei
 frumuseţe – Fișe
şi asigurarea
 tinereţe –
feed-back-  gingăşie – (Anexa 4) / (Slide19)
ului ADJECTIVE provenite din altă parte de
vorbire /(Slide20)
10
Pere stropite (a stropi)
Rochie strâmtată (a strâmta)
Cămaşă pătată (a păta)
Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească Clasa a IV-a
Școala Gimnazială Rachieri – structură Anul școlar 2016-2017
Prof. înv. primar: Neagu Marieta

Ceai aburind (a aburi)


Om îmbogăţit (a îmbogăţi) Explicație
Arbore retezat (a reteza)
Flori udate (a uda)
 Construieşte propoziţii în care părţile de Învățarea prin PPT Perechi Corectarea
vorbire au o dublă calitate: cooperare Fișe reciprocă
tânăr – substantiv
- adjectiv
voinic – substantiv
- adjectiv Frontal
(Anexa 5) / (Slide 21)
Dacă timpul ne permite – (Slide 22)
Prezintă definiţia hazlie a adjectivului. Cere
Problematizarea
elevilor să compare cele două definiţii.
DEFINIȚIE DISTRACTIVĂ
Adjectivul este o parte de vorbire
care linguşeşte
şi însoţeşte substantivul
şi stă lângă el de teamă
să nu-l fure cineva.
Se schimbă la faţă după persoana lângă care
stă.
(Anexa 6)/(Slide 23)

Fulguleț Răzleț a găsit o hartă. (Anexa 7) /

6. Activitate (Slide 24) Conversația PPT Individual Aprecierea


Scrie ce se află în punctele indicate de Exercițiul Harta produselor
recreativă
Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească Clasa a IV-a
Școala Gimnazială Rachieri – structură Anul școlar 2016-2017
Prof. înv. primar: Neagu Marieta

5 min coordonatele de mai jos: realizate


(6;7) –
(9;4) –
(12;2) –
Descoperă Steaua Nordului!
Care-i sunt coordonatele?
Ce punct cardinal ne indică?
Cum mai este numită?

Încheierea şi  Pentru rezolvarea sarcinilor și a modului

evaluarea în care s-au comportat pe parcursul zilei, elevii Conversația Fulgi - Frontal Aprecieri verbale
7.
sunt apreciați. ornamente de
activităţii
 Exercițiul 3, 4, 5/pag 65. brad
1 min
Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească Clasa a IV-a
Școala Gimnazială Rachieri – structură Anul școlar 2016-2017
Prof. înv. primar: Neagu Marieta

Anexa 1

BILET

Moș Crăciun din țara lui

A trimis așa, haihui,

Un fulguleț

Cam băgăreț,

Era Fulguleț Răzleț Descifrați cuvintele!

Curios, dar și isteț.

Ajutor el să ne ceară, ȘOM NUICĂRC

C-a pornit în drum spre seară,

Cu sania lui fermecată,

Daruri să ne-aducă-n dată.


Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească Clasa a IV-a
Școala Gimnazială Rachieri – structură Anul școlar 2016-2017
Prof. înv. primar: Neagu Marieta

Anexa 2

Dragii mei elevi,


M-am rătăcit. Sunt departe de casă și vă rog să mă însoțiți în călătoria
mea. Sunt speriat! Moș Crăciun a dispărut. Trebiue să anunț Nasterea
Domnului.
Mi-au plăcut meleagurile voastre, românești. M-am bucurat de toate
roadele pământești, am învățat și limba voastră, îmi plac și traditiile voastre.
Pentru toate acestea vă mulţumesc, vă felicit şi vă rog să-mi trimiteţi ca
răspuns un e-mail la care să ataşaţi produsele de la activiăţile voastre. Le voi
Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească Clasa a IV-a
Școala Gimnazială Rachieri – structură Anul școlar 2016-2017
Prof. înv. primar: Neagu Marieta

folosi pentru a câştiga întrecerea pe care am pornit-o cu frații mei, ceilalți


fulgușori.
Vreau să ajung la Betleem. Ajutati-mă să construiesc o casa unde să se
nască Iisus!
Cu drag,
Fulguleț Răzleț
Anexa 3
CUBUL
1. Argumentează
Alcătuiți propoziții cu următoarele substantive:
iarnă păsări școlar
învățătoare foc sanie
Transcrieti propozițiile adăugând însușiri potrivite pentru substantivele respective. Argumentați că adjectivul înfrumusețează și
îmbogățește exprimarea.
2. Descrie
Găsiți substantivele cărora li se potrivesc însușirile date.
aurii, arămii, înalți;
curată, cristalină, răcoritoare;
arzător, rotund, bucuros;
Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească Clasa a IV-a
Școala Gimnazială Rachieri – structură Anul școlar 2016-2017
Prof. înv. primar: Neagu Marieta

noi, colorate, interesante.


3. Analizează
Găsește adjectivele potrivite pentru substantivele de mai jos și trece apoi substantivele împreună cu adjectivele la numărul plural,
precizând genul substantivului determinat.
minge floare
castel carte
vreme ceas
telefon dulap
oraș gând
4. Asociază
Asociază substantivului adjectivul corespunzător.
Substantive Adjective
copil rotundă
vulpe albastră
frunze șireată
minge veștede
cicoare cuminte
5. Aplică
Îmbogăţeşte enunţurile cu cât mai multe adjective. Observă apoi diferenţa.
Fulgii coboară într-un dans pe pământ.
Zăpada a acoperit grădina.
Vântul şuieră printre copaci.
Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească Clasa a IV-a
Școala Gimnazială Rachieri – structură Anul școlar 2016-2017
Prof. înv. primar: Neagu Marieta

6. Compară
Compară şi potriveşte adjectivele cu înţeles opus:
tânăr - - urât
leneş – - duşmănos
rău – - bătrân
frumos – - bun
bucuros – - harnic
prietenos – - întunecat
luminos– - trist
mincinos – - sincer

Anexa 4
FIȘĂ

Transformați substantivele în adjective:


 frumuseţe –
 tinereţe –
 gingăşie
Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească Clasa a IV-a
Școala Gimnazială Rachieri – structură Anul școlar 2016-2017
Prof. înv. primar: Neagu Marieta

Anexa 5
FIȘĂ

 Construieşte propoziţii în care părţile de vorbire au o dublă calitate:


tânăr – substantiv
- adjectiv
voinic – substantiv
- adjectiv

Anexa 6
DEFINIȚIE DISTRACTIVĂ

Adjectivul este o parte de vorbire


care linguşeşte
şi însoţeşte substantivul
Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească Clasa a IV-a
Școala Gimnazială Rachieri – structură Anul școlar 2016-2017
Prof. înv. primar: Neagu Marieta

şi stă lângă el de teamă


să nu-l fure cineva.
Se schimbă la faţă după persoana lângă care stă.

Viorica Ţirli, Comunicare si vocabular, Editura Nicolescu, 2001, Bucureşti

Anexa 7
Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească Clasa a IV-a
Școala Gimnazială Rachieri – structură Anul școlar 2016-2017
Prof. înv. primar: Neagu Marieta

Dacă timpul ne permite

CURIOZITĂȚI
Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească Clasa a IV-a
Școala Gimnazială Rachieri – structură Anul școlar 2016-2017
Prof. înv. primar: Neagu Marieta

 Ştiai că pentru a putea fi folosit pe post de pom de Crăciun, un brad are nevoie de aproape 10 ani că să crească?
 Prima felicitare de Crăciun din lume a fost tipărită în anul 1846, la Londra.
 Minunată idee a împodobirii bradului de Crăciun a avut-o Germania. Trebuie să aibă loc în noaptea dinspre 24 şi 25 decembrie.
 Dată oficială a Crăciunului a fost stabilită prima oară pe 25 decembrie în anul 350 e.n, de către episcopul Romei, Papa Julius I.
 Roşul, verdele şi auriul sunt considerate culori tradiţionale de Crăciun. Verdele simbolizează viaţă şi renaşterea, roşul este asociat cu
sângele lui Hristos, în timpul ce auriul este considerat simbolul luminii şi bogăţiei. Tradiţia spune că cele trei nuanţe trebuie să se
regaseaca în podoabele alese pentru decorararea pomului de Crăciun.
 Casele sunt decorate cu crenguţe de brad, crengutele simbolizează bucuria, sănătatea şi longevitatea.
 Steaua- a arătat spre dragostea divină.
 Steaua -simbol al speranţei pentru o lume pierdută.
 Steaua -simbol unei mari umilinţe. Împăratul Împăraţilor s-a născut în cel mai umil mod, s-a născut umil şi sărac într-o iesle.
 Steaua a arătat siguranţă iertării şi acceptării omenirii de către Dumnezeu.
 Magii, fiind astrologi (cititori în stele) din Babilon, au observat această triplă conjuncţie de la bun început și s-au lăsat conduşi de stea,
descoperindu-l pe Iisus.

S-ar putea să vă placă și