Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic la limba și literatura română

Data: 21.02.2017

Clasa: a X-a,,A” Durata lecției: 45 min.

Unitatea de învățare: Proza cultă

Subiectul lecției: Povestirea,schiţa-specii ale genului epic.

Subcompetențele curriculare:
3.1.Utilizarea adecvată a terminologiei în demersul analitic,în limita standardelor de conţinut.

8.1.Comentarea lingvistică a textelor artistice şi de graniţă.

6.1.Aplicarea noţiunilor de teorie literară la interpretarea unui fragment de text

Obiective operaționale: La finele lecției elevii vor fi capabili să:


O1.-sǎ precizeze trǎsǎturile specifice genului epic;

O2.-să definească schița și povestirea

O3. sǎ stabileasca elementele comune schiţei şi povestirii;

O4. sǎ stabilescǎ elemente distinctive pentru cele douǎ specii epice;

O5.-să înțeleagă global conținutul textelor propuse.

Tipul lecției de formare a capacităților de interpretare a unei opere epice.

Nivelul experienței la tema dată.


Elevii trebuie să cunoască de la lecțiile precedente definiția schiței,povestirii,interpretarea
unei opere epice.

Tehnologii didactice de predare-învățare-evaluare:


a) forme de activitate: frontală,individuală,în grup

b) metode,procedee,tehnici- Descoperirea,Diagrama Venn,Intergarea multiprocesuală,enunțul


lacunar,Jocul didactic,Graficul T

c) materiale didactice: Portretele scriitorilor I.Creangă,I.L.Caragiale,Power Point, fișe cu


trăsăturile schiței,povestirii.

1
Referințe bibliografice:

Limba și literatura română,ghid de implementare a curriculumului modernizat pentru treapta liceală de


învățământ,Chișinău,2011

Cecilia Stoleru,Comentarii literare,teste de tip internațional,București,2009

http://www.didactic.ro/materiale-didactice/mos-ion-roata-lectura

http://www.didactic.ro/materiale-didactice/mos-ion-roata-si-unirea-2

https://dexonline.ro/definitie/povestire

Scenariul lecției
Secvențe- Tim Obiec Activitatea profesorului și a Strategia Evaluare
le lecției -pul -tive elevilor didactică a

E 2m. Continuați ideea,,A fi prozator


înseamnă…
Enunțul
lacunar
Aprecieri
verbale
Astăzi ne vom juca,vom încerca să individual
V fim prozatori.Vom scrie o povestire.
Elevii compun pe rând o povestioară
Power Point
jocul
din câte o frază sau un paragraf scurt didactic Aprecieri
5m. reciproce
O O4 care se încheie cu „apoi” sau „dar”,
acesta fiind semnalul pentru
următorul participant care trebuie să
C continue. Nimeni nu poate şti
dinainte modul în care va evolua
povestea, dar participanţii pot
A introduce cuvinte cum ar fi
„deodată”,„imediat”,„surprinzător”
ş.a.m.d. pentru a schimba firul Power Point
R povestirii.
Se cere elevilor sǎ dea un titlu Frontal
Aprecieri
verbale
potrivit povestirii astfel create şi sǎ o
E încadreze în gen şi specie.
Începutul este următor:
A ,,Afară ploua ca din ciur.
După ce feciorul sări de pe capră și
deschise ușa cu geamuri a trăsurei,se
ivi o doamnă ca de douăzeci și opt de
O4 ani,înaltă cu obrajii plini,cu ochii
mari albaștri și cu părul auriu,
îmbrăcată până jos în negru și de
mână cu un copil ca de cinci ani,slab
și bolnăvicios.Deodată…”

2
1m.
Aprecieri
Profesorul anunţǎ tema şi
R orale
obiectivele lecţiei:
E Astǎzi vǎ veţi consolida
A cunoştinţele genul epic, despre
O1
povestire şi schiţǎ, veţi face o analizǎ
L
O2 comparativǎ a celor douǎ specii
I literare, precizând puncte comune şi

Z diferenţe. Textele suport sunt:


Aprecieri
Schița,,Bacalaureat” de I.L.Caragiale
orale
A ,,Hanul Ancuței” M.Sadoveanu
R O2 Se repartizează elevii în două echipe
5m.
și o echipă de experți.
E
I echipă textul suport ,,Bacalaureat”
Interogarea
A II echipă ,,Hanul-Ancuței” multiproce-
O echipă adresează întrebări pe baza suală

textului altei echipei ce țin de


Instruirea
S verificarea lecturii operei.
problemati-
-In text sunt folosite foarte multe cuvinte zată
E O5
incorect.De ce?Ce indică ele?

N nivelul jos de cultură al personajului. Lucrul în


Explicați de ce dna Georgescu și-a botezat echipe
S copii cu nume de mari scriitori din
antichitate. Aprecieri
U verbale
-La ce obiect Ovidiu urma să susțină
Aprecieri
L examenul?Ce este Morala?
verbale
O2 -De ce Caragiale n-a ales alt obiect,dar
U morala?
-Cine a fost Alexandru Ioan Cuza? Aprecieri
I reciproce
-De ce era necesară unirea Moldovei cu
O4 Muntenia?
--De ce nu înțelege Moș Ion Roată?
-Cum îl pedepsește boierul pe moș Uon

7m. Roată?

O1 Cum îl răsplătește domnitorul Alexandru


Argumenta- Aprecieri
Ioan Cuza pe moș Ioan Roată? rea cu note

3
Argumentați apartenența operei la un
Power point
gen literar.
Trǎsǎturile genului epic:
- dimensiune
O3 - timp şi spaţiu
10m. - personaje
- narator Diagrama
Venn Aprecieri
- accent verbale
- firul narativ
O4 Cu ajutorul diagramelor Venn,
se realizeazǎ o analizǎ comparativǎ a
celor douǎ specii epice,
Elevii primesc ca sarcinǎ de
lucru analiza comparativǎ a schiţei şi
povestirii, în funcţie de unul din
criteriile de mai sus.
Se definește speciile respective și se
enumeră trăsăturile specifice Aprecieri
fiecăruia. descoperi- reciproce
rea
Se propune elevilor fișe cu definiția
și cu trăsăturile speciilor Aprecieri
orale
5m. respective.Elevii analizează ceea ce
au descoperit și completează cu
informațiile de pe fișă.
-se concluzionează cu Tema și ideea
operelor.
Tema schiță-Familia românescă la
O5 sfârșitul secolului al XIX-lea
Ideea-o societate fără principii și fără
morală se constituie prin
mecanismul fărmării membrilor săi.
Ovidiu învață de mic un
comportament bazat pe
lene,obrăznicie,parazitism,vicii.
Mos Ion Roată- trecutul glorios al
neamului,evocă figura unor eroi
legendari.
Ideea- Unirea face puterea.
3m. Confirmați sau contestați ideea din Graficul T Aprecieri
R O5 maxima: cu note
E ,,Purtarea demnă atrage respectul
F tuturor” făcând trimitere la situații
din viață, dar și din opere literare.
L Cantitativ
E O3 1.Care a fost cea mai frumoasă idee

4
C pe care ai auzit-o astăzi? Discuție
Ț O2 2. Ce numim schiță,povestire?
3. Care sunt particularitățile schiței?
I 5m. Aprecieri
4. Care sunt particularitățile
E O4 povestirii?. cu note
5. Ce au în comun aceste specii?
Calitativ
Se apreciază elevii și profesorul
mulțumește elevilor pentru
participarea conștientă și activă la are

Extindere 2m. Realizeazǎ o scrisoare adresatǎ unui Observa-


O5 personaj din S/P (~10-15 rânduri) în rea
care sǎ-i spui unde consideri cǎ a
greşit.

S-ar putea să vă placă și