Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA: a 6-a
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
OBIECTUL: Limba şi literatura română
SUBIECTUL: Revedere, Mihai Eminescu
Respectarea semnelor de punctuaţie în citirea şi scrierea
mesajului
NUMĂR DE ORE: 3 ore
TIPUL LECŢIEI: predare – învăţare (ora I şi ora a III-a); conso9lidare
(ora a II-a)
SCOPUL LECŢIEI: - consolidarea deprinderii de citire corectă, fluentă,
conştientă;
- formarea şi consolidarea deprinderii de a înţelege
mesajul unui text literar
- formarea şi consolidarea deprinderii de utilizare
corectă a semnelor de punctuaţie învăţate

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să citească cursiv şi expresiv poezia, respectând punctuaţia;
O2 – să recunoască secvenţele dialogate;
O3 - să integreze cuvinte noi într-o serie de enunţuri proprii;
O4 – să identifice antonimele unor cuvinte date;
O5 – să găsească cuvinte cu acelaşi sens pentru cuvinte date;
O6 – să explice folosirea cratimei în text;
O7 – să alcătuiască familia lexicală a unor cuvinte;
O8 – să sesizeze sensurile diferite ale unor cuvinte (codru, lin, a
goni….);
O9 – să găsească adjective potrivite pentru substantive date, şi
invers, substantive potrivite pentru adjective date;
O10 – să analizeze substantive şi adjective desprinse din text;
O11 – să explice utilizarea semnelor de punctuaţie;
O12 – să completeze semnele de punctuaţie în texte date;
O13 – să alcătuiască propoziţii enunţiative, interogative şi
exclamative;
O14 – să scrie un text după dictare.

METODE ŞI PROCEDEE: lectura explicativă, conversaţia euristică,


exerciţiul, explicaţia, problematizarea,
lucrul în echipă, munca independentă.
MATERIAL DIDACTIC: Viaţa lui Mihai Eminescu - CD, volume de
poezii, fişe de lucru

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: - Mihai Eminescu, Poezii


- Ana Radu, Ioana Chichirău, Vasilica
Iloaia, Raluca Iarovoi, Limba şi
literatura română, clasa a III-a
(auxiliar).

ORA I

SECVENŢELE OB. CONŢINUTUL INSTRUCTIV METODE ŞI EVALUARE


LECŢIEI - EDUCATIV PROCEDEE
1.Moment • Stabilesc liniştea şi ordinea în
organizatoric clasă şi cer elevilor să se
pregătească pentru ora de limba
română.

2.Verificarea • verificarea cantitativă a temei


temei pentru • activitate independentă: • munca • capacitatea
acasă şi a Subliniază cu o linie independentă de a
cunoştinţelor substantivele şi cu două linii identifica
anterioare adjectivele care le însoţesc: substantivele
Apare în arenă tigrul fioros. şi adjectivele
Păşeşte ca o pisică uriaşă şi care le
cuminte. Îşi leagănă coada grea determină
şi lungă. La comanda scurtă a
urcat cu pas mlădios pe mingea
uriaşă.
• verificarea temei din punct de
vedere calitativ.
• verificarea activităţii
independente
• verificarea cunoştinţelor
despre substantiv şi adjectiv

3.Trecerea la • exerciţiu oral • exerciţiul • capacitatea


lecţia nouă Găseşte adjective potrivite de a găsi
pentru substantivele: ploaie, adjective
raze, pădurar. potrivite
O7 - De la ce cuvânt s-a pentru
format substantive
substantivul pădurar? (pădure) date
• un sinonim pentru cuvântul
pădure.(codru)
- Marele poet Mihai
Eminescu a slăvit
codrul în multe poezii. Azi vom
citi una dintre poeziile
închinate codrului, şi anume,
poezia Revedere.

4. Lecţia nouă • Se scrie titlul pe tablă. Elevii • explicaţia


scriu titlul pe caiete. Se
prezintă câteva date despre
poetul Mihai Eminescu,
apelându-se la un CD care
O3 prezintă viaţa marelui poet. • capacitatea
• citire model de a sesiza
- Cine poartă dialogul din • conversaţia secvenţele
poezie? euristică dialogate
• explicarea cuvântului dintr-un text
O1 - De ce se cheamă poezia
astfel? • lectura
• citirea în lanţ, citirea tip explicativă • capacitatea
O6 ştafetă de a citi un
• citirea explicativă text cursiv,
• Se citeşte prima parte a expresiv
O5 poeziei, în care poetul se • exerciţiul
adresează codrului.
O8 - Cu ce cuvinte se
adresează poetul
O11 codrului? Ce legătură există • explicaţia
între cei doi? • capacitatea
• propoziţii: neam- ne-am de a
• antonime: multă identifica
- Ce este acest cuvânt ca sensuri
parte de vorbire? • conversaţia diferite ale
• sinonime: codru, a trecut, am euristică unor cuvinte
O5 umblat •problematizarea • capacitate
• explicarea cuv. m-am de a
depărtat identifica
• propoziţii cu sensuri diferite sinonime şi
ale cuvintelor vreme, lume, antonime
codru • munca pentru
• explicarea utilizării semnelor independentă cuvinte date
de punctuaţie
• se citeşte răspunsul codrului
- Ce mărturisire îi face
codrul poetului?
- Ce însuşiri omeneşti are
codrul în
această poezie?
- Care e starea codrului?
- Ce anotimp este descris
în această
parte a poeziei?
• pe fişa de lucru: de mult/
demult (propoziţii)
• sinonime: crengi, astupând,
cărări, gonind, cofei, cântări
• familia lexicală a cuvântului
cântec
O4 • pe fişă: antonime: a astupa, a
goni, tuturor, a umple
• expresii în componenţa cărora • exerciţiul
O8 intră verbul a da (propoziţii)
- Ce este cuvântul lin ca
parte de
vorbire?
- Alcătuiţi o propoziţie în
O6 care acest
O11 cuvânt să fie substantiv. • exerciţiul
• analiza substantivelor din
această parte a poeziei • capacitatea
• explicarea ortogramelor din de a explica
O4 această parte a poeziei scrierea cu
• propoziţii: ia /i-a cratimă a
• explicarea utilizării semnelor unor cuvinte
de punctuaţie
O10 • se citesc cuvintele poetului
din finalul poeziei •problematizarea • capacitatea
• explicarea semnelor de de a explica
punctuaţie folosirea
- Identificaţi în aceste semnelor de
versuri două punctuaţie
cuvinte cu sens opus. (trece –
vine)
- Identificaţi două cuvinte
înrudite.
(tânăr, întinereşti)
• identificarea substantivelor şi
a adjectivelor care le determină
• citirea integrală a poeziei

5. Fixarea O2 - Cine poartă dialogul din • conversaţia


cunoştinţelor poezie?
- Ce mărturisiri îi face
codrul poetului?
- De ce putem spune că
poetul se
adresează codrului ca unui
prieten apropiat?

6.Încheierea • aprecieri
lecţiei • tema pt. acasă: manual, p. 52,
ex. 2
de memorat poezia
de citit: Fiind băiat păduri
cutreieram, Ce te legeni…

S-ar putea să vă placă și