Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic - I lecţie

Data 18-32-2014
Clasa a II-a ” F”
Propunător: Silvia Ceban
Disciplina: Limba şi literatura română
Subiectul lectiei: „Hoinar” după Emil Gîrleanu
Consolidarea cunoştinţelor
Tipul lecţiei mixtă
Subcompetenţe:
- Utilizarea eficientă a tehnicilor de lectură coerentă, constientă si fluidă în scopul extinderii
cîmpului vizual si a ritmului de citire
- Dezvoltarea capacitătii de receptare a mesajului oral sau scris

Obiective operaţionale:
O1 să citească corect, coerent, constient si expresiv textul literar;
O2 să identifice cuvintele si expresiile noi din text;
O3 să includă cuvintele noi în enunturi;
O4 să explice expresiile din text
O5 să descopere comparaţiile din text
O6 să identifice sensul propriu şi cel figurat al cuvintelor
O7 să participă activ în cadrul dezbaterilor;

Strategii didactice
a)metode şi procedee
conversaţia, conversaţia euristică, jocul didactic, exerciţiul,, munca diferenţiată, muncă independentă, munca în
echipă, gândirea critică, descoperirea, explicaţia, problematizarea, elementul- surpriză,tehnica ,,flash-bakului” ,

b)mijloace de instruire
fişe de lucru, planşe didactice, lap-top, monitor, cretă colorată, markere,

Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, activitate individuală,


Tipuri de evaluare: observaţia sistematică, evaluare verbală, evaluare scrisă

Bibliografie :
1. MINISTERUL EDUCAŢIEI AL REPUBLICII MOLDOVA, CURRICULUM ŞCOLAR CLASELE I – IV, Chişinău
2010.
2. N. Cubreacov, M. Buruiană, S. Cotelea, A. Ermicioi, Limba română, manual pentru clas a II, ed. Ştiinţa 2011.
3. N. Cubreacov, M. Buruiană, A. Ermicioi, Limba română, caietul elevului clasa a II, ed. Ştiinţa 2011.
4. N. Cubreacov, M. Buruiană, A. Ermicioi, Limba română, ghid clasa a II pentru învăţători şi părinţi, ed. Ştiinţa
2011.
5. Ungureanu, Adalmina - „Metodica studierii limbii şi literaturii române – învăţământul primar”, Iaşi, Editura
.AS, 2003
Strategii didactice
Secvenţele lecţiei Obiective Activitatea profesor- elev

EVOCARE Explicaţi semnele de punctuaţie din propoziţia


Descoperirea
următoare: Analiza
Lumînărica, zorelele, rozeta,crinul şi vioreaua îşi
împrăştie parfumul ameţitor.

REALIZAREA O7 - Care dintreflorile numite mai sus nu fac parte din


SENSULUI textul „ Hoinar „. – vioreaua Sinteza
- Care flori sunt prezente în text, dar lipsesc în
propoziţie. – trandafirul, nu-mă-uita
O6

-Care floare este albă ca spuma laptelui? /crinul


- Citirea textului. Descoperiti alte comparaţii în text. problematizarea
Tolănit ca un paşă
Albastre ca şi mine exerciţiul
Potir alb ca zăpada comparaţii
Mai cald ca la cîmp
O6
Se lăsă uşor ca un fulg
O2
O1 conversaţia
O7 euristică
O1 -Care au fost florile pe care le-a schimbat rînd pe rînd
fluturele
- Car au fost „defectele” florilor descoperite de fluture. problematizarea
-Pe ce floare a rămas să nopteze pretenţiosul fluture.
-De ce nu a rămas mulţumit fluturele de nici o floare.
Fluturele - pretenţios, nemulţumit, îngîmfat, înfumurat,
nerespectuos, dispreţuitor
conversaţia
problematizarea
Ce vrea autorul să ne arate prin această călătorie a gândirea critică
fluturelui?(Diversitatea şi frumuseţea florilor, a naturii.)
O7
Care este învăţătura acestui text?( Cind alegi prea mult te
alegi cu nimic.)

Explicaţi expresiile: exerciţiul


Zise în sine – se gîndi
Îşi luă zborul – a zburat munca
O5 Fără să stea în cumpănă – fără să se gîndească prea mult independentă
Băgă de seamă- văzu, înţelese

Alege 2 expresii şi include-le în enunţuri proprii

REFLECŢIA Lucrul în perechi


Imaginaţi-vă că aţi întîlnit fluturaşul din text ce l-aţi sfătui ,
ce l-aţi întreba Prezenteţi discuţia într-un dialog .
problematizarea

O7

O4

Tema pentru acasă. P. 67-68 pov. – lecturi , de alcătuit cîte o


propoziţie cu fiecare cuvînt de la vocabular.

munca
diferenţiată
De citit o legendă despre o floare sau informaţie
EXTENSIA suplimentară despre fluture .
Proiect didactic – a II lecţie
Data 19-03-2014
Clasa a II-a ” F”
Propunător: Silvia Ceban
Disciplina: Limba şi literatura română
Subiectul lectiei: „Hoinar” după Emil Gîrleanu
Consolidarea cunoştinţelor
Tipul lecţiei mixtă
Subcompetenţe:
- Utilizarea eficientă a tehnicilor de lectură coerentă, constientă si fluidă în scopul extinderii
cîmpului vizual si a ritmului de citire
- Dezvoltarea capacitătii de receptare a mesajului oral sau scris

Obiective operaţionale:
O1 să citească corect, coerent, constient si expresiv textul literar;
O2 să găsească sinonime şi antonime pentru cuvintele date;
O3 să descrie printr-un enunţ o floare;
O4 să descopere în text însuşiri pentru cuvintele propuse
O5 să-şi expună părerea despre cele citite, argumentînd alegerea.
O6 să descrie un fluture după reperele date.
O7 să identifice sensul propriu şi cel figurat al cuvintelor
O8 să participă activ în cadrul dezbaterilor;

Strategii didactice
a)metode şi procedee
conversaţia, conversaţia euristică, jocul didactic, exerciţiul,, munca diferenţiată, muncă independentă, munca în
echipă, gândirea critică, descoperirea, explicaţia, problematizarea, elementul- surpriză,tehnica ,,flash-bakului” ,

b)mijloace de instruire
fişe de lucru, planşe didactice, lap-top, monitor, cretă colorată, markere,

Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, activitate individuală,în perechi.


Tipuri de evaluare: observaţia sistematică, evaluare verbală, evaluare scrisă

Bibliografie :
1. MINISTERUL EDUCAŢIEI AL REPUBLICII MOLDOVA, CURRICULUM ŞCOLAR CLASELE I – IV, Chişinău
2010.
2. N. Cubreacov, M. Buruiană, S. Cotelea, A. Ermicioi, Limba română, manual pentru clas a II, ed. Ştiinţa 2011.
3. N. Cubreacov, M. Buruiană, A. Ermicioi, Limba română, caietul elevului clasa a II, ed. Ştiinţa 2011.
4. N. Cubreacov, M. Buruiană, A. Ermicioi, Limba română, ghid clasa a II pentru învăţători şi părinţi, ed. Ştiinţa
2011.
5. Ungureanu, Adalmina - „Metodica studierii limbii şi literaturii române – învăţământul primar”, Iaşi, Editura
.AS, 2003
Strategii
didactice
Secvenţele lecţiei Obiective Activitatea profesor- elev

EVOCARE Explicaţi semnele de punctuaţie din propoziţiile următoare:


Descoperirea
Analiza
„Fragede flori”, gîndi fluturaşul.
„Aici voi sta astăzi pe vremea arşiţei”.

REALIZAREA O7 Jocul „Spune printr-un cuvănt!”


SENSULUI Sinteza
Pietre preţioase – nestemate
Cel care unblă mult fără rost – hoinar
O6
Tulpiniţa florii – lujer
Condiment cu miros pătrunzător, piperat – cuişoare
problematizar
Fişa delucru!!! ea

Găseşte sinonime antonime exerciţiul


A poposi – a sosi zglobiu - greoi
O6
O2
Zglobiu – zvelt,sprinten fragede - ofelite
O1 Fragede- tinere, proaspete statornic – nestatornic, schimbător
O7 Morocănos –supărăcios departe - aproape conversaţia
O1 Fermecătoare – minunată subţire - gros euristică
Mînjit – murdar dispreţuitor-respectuos
Dispreţuitor – nerespectuos se întunecase- se luminase
problematizar
Descoperă în text însuşirile următoarelor cuvinte: ea

Măninchiul strălucitor
Florile deschise, fragede, liliachii, sinilii
Mireasma îmbătătoare
conversaţia
Crin alb, întîrziat problematizar
O7
Potirul parfumat ea
Praful galben gândirea
Garoafa creaţă, bătută, îmbalsamată critică
Mirosul pipărat
REFLECŢIA Spin uscat

O5 Explicaţi expresiile:
Zise în sine – se gîndi exerciţiul
Îşi luă zborul – a zburat
Fără să stea în cumpănă – fără să se gîndească prea mult munca
Băgă de seamă- văzu, înţelese independentă
Alege 2 expresii şi include-le în enunţuri proprii

 Ce vrea autorul să ne arate prin această călătorie a


fluturelui?(Diversitatea şi frumuseţea florilor, a
O7 naturii.)
Care este învăţătura acestui text?( Cind alegi prea mult
te alegi cu nimic.) problematizar
ea
O4
PPT despre florile din text.

Tema pentru acasă. P. 67-68 pov. – lecturi , de alcătuit cîte o


propoziţie cu fiecare cuvînt de la vocabular. munca
diferenţiată
EXTENSIA De realizat un desen în baza textului.
HOINAR
DUPĂ EMIL GÎRLEANU

Scrieţi sinonome pentru cuvintele Scrieţi antonime pentru cuvintele :


sau expresiile date : Alte scrieri de
A poposi = __________________ zglobiu = ________________
zglobiu= ________________ Emil Gîrleanu fragede = _______________
fragede = _______________ statornic = ___________________
morocănos = _______________ __________________ departe = ____________________
fermecătoare = _______________ __________________ subţire = _________________
mînjit = ___________________ __________________ dispreţuitor = _________________
dispreţuitor = ________________ __________________ se întunecase= ________________
a sta în cumpănă = ____________ __________________ arşiţă = _________________
îşi zise în sine= ______________ suspinînd = __________________
__________________
îşi văzu de drum=_____________
____________________________

Descoperă în text însuşirile următoarelor


Descrie printr-un enunţ cuvinte : Enumeră cel puţin 6 acţiuni
una dintre florile vizitate de ale fluturelui hoinar.
fluturele hoinar. Mănunchiul ________________________________ __________________________
_______________________ Florile _____________________________________ __________________________
___________________ Mireasma ___________________________________ __________________________
___________________ Crin _______________________________________ __________________________
Potirul _____________________________________ __________________________
___________________ __________________________
Praful _____________________________________
___________________ Garoafa ___________________________________ __________________________
___________________ Mirosul ___________________________________ __________________________
___________________ Spin ______________________________________ __________________________
___________________ _
___________________

Descrieţi un fluturaş Continuă gîndul:


(Ce esteaceastă fiinţă, forma corpului, cu ce se aseamănă, Cel mai multconu
mi-a Mişu
ce culoare are, cum se deplasează...)
___________________________________________________ plăcut____________________
________________________________________________ _________________________
________________________________________________ _________________________
________________________________________________ _________________________
________________________________________________ _________________________
________________________________________________
________________________________________________ _________________________
________________________________________________ Am admirat_______________
________________________________________________ _________________________
________________________________________________ _________________________
________________________________________________ _________________________
________________________________________________
________________________________________________ _________________________
________________________________________________

S-ar putea să vă placă și