Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Data

Clasa: a VII- a

Obiectul: Limba și Literatura Română.

Subiectul: Balaurul care n-a mai ajuns în poveste de Vasile Romanciuc. Observarea textului.

Tipul lectiei: de predare a noilor cunoștințe.

Durata: 45 min

Subcompetențe:

Aplicarea terminologiei lingvistice și literare studiate în procesul de analiză a textului. (9.2)

Obiective operaționale:

O1-să definească noțiunea de basm;

O2- să explice sensul cuvintelor, expresiilor din text;

O3-să numească formule de început din basme;

O4-să explice ortografia cuvintelor din text;

Strategii didactice:
Metode si procedee: conversatia, explicația, argumentarea,observarea.

Mijloace didactice: manualul, tabla, caiete, pixuri.

Forme de organizare: frontal, individual.

Chișinău 2016
Desfășurarea activității

Etapa lecției Activitatea profesorului Activitatea elevilor Materiale și Obiective Timp


strategii
didactice
Moment -Salutul. -Răspund la salut.
organizatoric - Profesorul va avea grija ca Frontal
elevii sa își pregătească
materialele necesare orei
de limba și literatura
română. -Își pregătesc Conversația 1 min
- Profesorul va asigura materialele necesare.
liniștea și disciplina clasei
pentru o bună desfășurare
a activității didactice.

Verificarea Profesorul verifică tema – Elevii răspund tema Individual


temei pentru atât cantitativ, cât și pentru acasă. 5 min
acasă calitativ.
Captarea Scrieți cuvinte care fac
atenției parte din cîmpul lexical al Îndeplinesc sarcina.
cuvîntului poveste.
5 min
Anunțarea Astăzi vom studia opera Notează tema în Observarea 1 min
temei noi Balaurul care n-a mai caiete.
ajuns în poveste de Vasile
Romanciuc.
Dirijarea
învățării Și după cum bine știți, în 5min
fiecare poveste există Răspund la întrebări. Manualul O1
nemijlocit balauri,împărați.
Cu ce gen de text vi se
asociază aceste cuvinte:
basm, cîntec, rețetă, Conversația.
felicitare. Ce este basmul?
Aduceți exemple de basme Îndeplinesc sarcinile. Expunerea
din literatura română.
O2
În toate basmele, alături de 8min
personajele menționate Citesc textul. Exercițiul
mai sus, întîlnim și
personaje ca: pocitanie, Manualul
monstru, căpcăun. Explicați Identifică mesajul
sensul acestor cuvinte. textului. Exercițiul O3
5min
Orice poveste are o Selectează cuvinte.
formulă de îneput. Care
este cuvîntul ce exprimă o
formulă tradițională de
început de poveste? Ce
formule similare mai
cunoașteți?

Realizarea Explicați ortografia


Feed- (utilizarea cratimei) Exercițiul.
backului cuvintelor Făt-Frumos, Îndeplinesc sarcina.
luare-aminte. Conversația 9min
O4
Găsiți în text cuvintele în
care cratima semnifică Identifică cuvintele. Manualul
omiterea unei litere. Care
sunt literele omise?
Explicația
Ce sensuri (diferite) pune 4min
personajul în expresiile ,, să Explică sensul
ajung în poveste” și expresiilor. O2
,,săajung de poveste”?

Tema pentru Pentu acasă veți avea de 2 min


acasă efectuat Ex.10, 11 pag.20 Notează tema pentru
Astăzi vor fi notați elevii: acasă. Conversația
1.
2.
3.

S-ar putea să vă placă și