Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Data

Clasa: a VII- a

Obiectul: Limba și Literatura Română.

Subiectul: Balaurul care n-a mai ajuns în poveste de Vasile Romanciuc. Observarea textului.

Tipul lectiei: de predare a noilor cunoștințe.

Durata: 45 min

Subcompetențe:

Aplicarea terminologiei lingvistice și literare studiate în procesul de analiză a textului. (9.2)

Obiective operaționale:

O1-să definească noțiunea de basm;

O2- să explice sensul cuvintelor, expresiilor din text;

O3-să numească formule de început din basme;

O4-să explice ortografia cuvintelor din text;

Strategii didactice:
Metode si procedee: conversatia, explicația, argumentarea,observarea.

Mijloace didactice: manualul, tabla, caiete, pixuri.

Forme de organizare: frontal, individual.

Chișinău 2016

Desfășurarea activității
Etapa Activitatea Activitatea Material Obiect Timp
lecției profesorului elevilor e și ive
strategii
didactic
e
Moment -Salutul. -Răspund la
organizat - Profesorul va avea salut. Frontal
oric grija ca elevii sa îşi
pregătească
materialele necesare
orei de limba şi Conversa 1 min
literatura română. -Își pregătesc ția
- Profesorul va materialele
asigura liniştea şi necesare.
disciplina clasei
pentru o bună
desfăşurare a
activităţii didactice.

Verificare Profesorul verifică Elevii răspund Individual


a temei tema – atât cantitativ, tema pentru 5 min
pentru cât şi calitativ. acasă.
acasă
Captarea Scrieți cuvinte care
atenției fac parte din cîmpul Îndeplinesc
lexical al cuvîntului sarcina.
poveste. 5 min

Anunțare Astăzi vom studia Notează tema în Observar 1 min


a temei opera Balaurul care caiete. ea
noi n-a mai ajuns în
poveste de Vasile
Romanciuc.
Dirijarea
învățării Și după cum bine 5min
știți, în fiecare Răspund la Manualul O1
poveste există întrebări.
nemijlocit
balauri,împărați. Cu
ce gen de text vi se Conversa
asociază aceste ția.
cuvinte: basm, cîntec,
rețetă, felicitare. Ce Îndeplinesc Expunere
este basmul? Aduceți sarcinile. a O2
exemple de basme 8min
din literatura română.

În toate basmele, Citesc textul. Exercițiul


alături de personajele
menționate mai sus, Manualul O3
întîlnim și personaje Identifică mesajul 5min
ca: pocitanie, textului. Exercițiul
monstru, căpcăun.
Explicați sensul Selectează
acestor cuvinte. cuvinte.

Orice poveste are o


formulă de îneput.
Care este cuvîntul ce
exprimă o formulă
tradițională de
început de poveste?
Ce formule similare
mai cunoașteți?
Realizare Explicați ortografia
a Feed- (utilizarea cratimei) Exercițiul.
backului cuvintelor Făt- Îndeplinesc
Frumos, luare-aminte. sarcina. Conversa 9min
ția O4
Găsiți în text
cuvintele în care
cratima semnifică Identifică Manualul
omiterea unei litere. cuvintele.
Care sunt literele
omise? Explicația 4min

Ce sensuri (diferite) O2
pune personajul în Explică sensul
expresiile ,, să ajung expresiilor.
în poveste” și
,,săajung de
poveste”?

Tema Pentu acasă veți avea 2 min


pentru de efectuat Ex.10, 11 Notează tema
acasă pag.20 pentru acasă. Conversa
Astăzi vor fi notați ția
elevii:
1.
2.
3.

S-ar putea să vă placă și