Sunteți pe pagina 1din 4

Gabriela Mocanu

P.I.P.P., An III, Gr. I

PROIECT DIDACTIC

Data:.............................
Clasa: .a IV-a
Şcoala: ...............................
Practicant: ....................................
Aria curriculară: Limbă si comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Subiectul: Sintaxa propoziţiei
Tipul de lecţie: recapitulare
Obiectiv fundamental: să-şi consolideze părţile de propoziţie şi felul acestora
Obiective operaţionale:
O1 – să identifice felul subiectului şi predicatului în exemple date;
O2 – să identifice prin ce se exprimă părţile de propoziţie;
O3 – să realizeze acordul subiectului cu predicatul;
O4 – sa identifice subiectul si predicatul dintr-o propozitie

Strategii didactice:
1. Metode şi procedee: exerciţiul, jocul didactic, explicaţia, conversaţia
2. Resurse:
a) materiale: manualul,
b) de timp: 50 min
c) bibliografice:
Rădulescu, Marina – Dificultăţi ale gramaticii limbii române, Ed. Saeculum, Bucureşti, 1996
Molan, Vasile et al – Limba noastră-i o comoară, Ediţia a II-a, Ed. Petrion, Bucureşti
Birău, Rodica – Să dezlegăm tainele limbii române, Editura Cargo, Craiova, 2001
3. Forma de organizare a activităţii: frontal, individual

1
Gabriela Mocanu
P.I.P.P., An III, Gr. I

Timp Ob. Strategii didactice


Evenimentul alocat Op.
Metode şi Mijl. de
didactic Conţinuturile învăţării Evaluare
procedee învăţăm.
Moment Pregătirea fişelor de lucru, a manualelor,
organizatoric caietelor.
8 min Conversaţia Imagini
Captarea atenţiei

Priviţi la imaginile acestea şi formaţi propoziţii


O4 Exerciţiul
pornind de la acestea! Încercaţi să identificaţi
subiectul şi predicatul propoziţiilor formate!

Anunţarea 2 min Vom încerca să consolidăm cunoştinţele


subiectului acumulate lecţia trecută referitoare la părţile de
propoziţie principale şi secundare- subiectul,
predicatul, atributul şi complementul- , prin
efectuarea unor exerciţii.
Recapitularea 25 Fiecare copil primeşte o fişă de lucru pe care Exerciţiile –
conţinuturilor se lucrează simultan cu învăţătoarea oral şi
min O2 Exerciţiul fişa de lucru
scris.
O3  Transcrieţi textul următor. Precizaţi cu
ajutorul iniţialelor, părţile de propoziţie şi
O4
părţile de vorbire.
Ea îşi înfigea furca în brâu. Eu mă culcam în

2
Gabriela Mocanu
P.I.P.P., An III, Gr. I

poala ei.Închideam ochii. De sus se scutura o


ploaie albastră. Bunica povestea basmul. Eu
ascultam cu atenţie. Basmul curgea lin ca o apă
cristalină.
 Alcătuiţi o propoziţie în care să existe
două substantive cu funcţii diferite în
propoziţie.
 Alcătuiţi o propoziţie în care subiectul să
fie exprimat prin pronume, genul
masculin, persoana a III-a, numărul
singular.
 Alcătuiţi propoziţii în care cuvintele:
cartea, şcoala, casa, copiii să fie pe rând
subiecte, atribute, complemente şi să ajute
la formarea predicatului nominal.
Exemplu:
Cartea este interesantă.
Imaginile cărţii sunt atrăgătoare.
Noi citim o carte nouă.
‚Cuore’ este o carte emoţionantă.

 Construiţi propoziţii dupa schemele:


SP SPC SAP PCSA
sv s v s s a v vs s a

Învăţătoarea citeşte fiecare enunţ şi împreună cu


copiii rezolvă exerciţiile.

Realizarea 10 Concurs: 2 echipe – fiecare echipă desenează o Joc didactic

3
Gabriela Mocanu
P.I.P.P., An III, Gr. I

feedbackului min imagine, echipa adversă trebuind să formuleze o


propoziţie, denumind părţile de propoziţie. (se
realizeaza pe tot parcursul lectiei...)
Asigurarea 5 min Tema pentru acasă. Explicaţia
retenţiei şi a
transferului

S-ar putea să vă placă și