Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data :
Clasa : a VII-a
Disciplina : Limba și literatura română
Subiectul lecției: Genul liric. Opera lirică
Tipul lecției: Lecție de asimilare a cunoștințelor și de formare a priceperilor și
deprindelor

Competenţe specifice:
1.1 înţelegerea semnificaţiei generale a mesajului oral.
1.5 aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament adecvat;
2.1 asigurarea coerentei ideilor exprimate intr-un mesaj oral
2.2 valorificarea categoriilor semantice invatate, in contexte diferite;
3.1 citirea unei varietati de texte literare sau nonliterare, demonstrand intelegerea sensului
acestora;
3.2 recunoasterea modalitatilor specifice de organizare a textului epic si a procedeelor de
expresivitate in textul liric;
3.3 sesizarea corectitudinii si valorii expresive a categoriilor gramaticale si lexicale invatate, intr-
un text citit;
4.3 organizarea secventelor textuale in functie de o cerinta specifica

Obiective operaţionale :
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1 -sa recunoască trăsături ale genului liric;
O2- sa identifice tema poeziei şi semnificaţia titlului;
O3- să identifice ideile poetice din text;
O4 - sa identifice elemente de versificaţie;
O5- sa identice figurile de stil si procedeele artistice;
O6 -să recunoasca marcile lexico-gramaticale ale eului liric;
O7- sa formuleze enunturi cu ajutorul sinonimelor si antonimelor;
O8- sa alcatuiasca familia lexicala a cuvintelor date;
O9- sa identifice sentimentele predominante din text;

STRATEGII DIDACTICE:
a.Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia,rebusul,ciorchinele,acvariul
sentimentelor, exerciţiul oral şi scris;
b.Mijloace didactice: fişe de lucru ,tabla,laptop
c.Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, activitate pe grupe;

BIBLIOGRAFIE:
- Limba română- manual pentru clasa a VIII- a, Editura Humanitas;
-“Didactica Limbii si Literaturii Romane”, Editura Polirom
- Consiliul Naţional pentru Curriculum, Programa şcolară pentru limba şi literatura română.
Clasa a VII-a, Bucureşti, 2009;
Etapele Activitatea profesorului Timp Metode și Resurse
lecției min. procedee
Evocarea  Moment organizatoric Jocul
 Verificarea temei de acasă 5 didactic
 Anunțarea temei noi.
Realizarea - Ciorchinelui Elevii vor scrie tot
sensului
ce le trece prin minte legat de
25 Ciorchinele
nucleul ciorchinelui: gen liric.
Notițe
-Definiția odei.
-Prezentarea la tabla a
particularitatilor și reprezentanții
odei
- Demonstrați ca textul Lauda
zapezii, aparține genului liric.
-Stabiliți tema-motivul-mesajul
poezii.
Exercițiul
-Numiți tipul de rimă, ritmul și
măsura versurilor
-Angajeazăți opinia într-un scurt
comentariu referitor la mesajului
textului .
-Găsiţi metaforele din strofele III–
VIII. Comentaţi mecanismul
construirii și efectul lor expresiv.
-Identificaţi în text cuvintele și
expresiile care sugerează imagini
cromatice.

Reflecție -. Care sunt caracteristicile zăpezii, 10


pe care nu le invocă intenţionat
autorul, dar care ar permite crearea Exercițiul
unei alte atmosfere de iarnă,
negative în esenţă?
-Cum interpretaţi opţiunea
autorului pentru latura luminoasă,
pozitivă a zăpezii?
Extinderea - Notarea elevilor. 5
- Tema pentru acasă:
Demonstrați că textul
Lauda zapezii ca specie
literară est o odă

S-ar putea să vă placă și