Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Data: 24.03.2023
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială nr. 28, Galați
Clasa: Pregătitoare D
Student propunător: Costea Andreea
Profesor mentor: prof. înv. primară Antohe Gina
Profesor coordonator: Caciuc Torii Viorica
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea tematică : „Flori de primăvară”
Subiectul lectiei: Sunetul “F”. Literele ,,F’’ si ,,f’’ de tipar
Tipul lecției: consolidare și sistematizare a cunoștințelor
Tipuri de activități de învățare: identificarea pozitiei sunetului F într-un cuvânt: la inceput, la
mijloc, la sfârsitul cuvântului;

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din
propoziţii rostite clar şi rar
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare
cunoscute
4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Cognitive:
O1-să despartă corect în silabe cuvintele identificate, precizând numărul acestora;
O2-să scrie corespunzător cuvinte formate din una, două sau trei silabe, ce conțin literele
învățate;
O3-să identifice poziţia sunetului “F” într-un cuvânt;
O4-să pună în corespondență un cuvânt cu imaginea potrivită;
O5-să indentifice numărul de silabe într-un cuvânt;
O6-să formulize propoziții simple cu claritate;
Afectiv:
O7 – să participe cu plăcere si interes la desfăşurarea activităţii;
psiho-motorii:
O8: să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul lucrului.
Strategia didactică
 Metode şi procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, jocul didactic;
 Mijloace de învătământ: videoproiector, tablă, laptop, fişe de lucru , creioane colorate,
jetoane, recompense
 Forme de organizare: frontal, individual
 Metode de evaluare: aprecieri verbale, observarea sistematică a activităţii şi
comportamentului elevilor, recompense.

Resurse bibliografice:
 Norel, M. –,, Metodica predării limbii și literaturii române în învățământul primar”, Brașov,
2010
 Programa Școlară pentru disciplina Comunicare în limba română (clasa pregătitoare, clasa I si
clasa a II-a), aprobată prin ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Etapele lecției Ob Desfășurarea activității Strategii didactice Evaluare
op Activitatea cadrului didactic Activitatea elevului Metode și Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
1.Moment Crearea condiţiilor necesare Elevii se pregătesc
organizatoric bunei desfăşurări a orei de pentru oră.
(1 min) Comunicare în limba română.
Amenajarea spaţiului de
desfăşurare a activităţi.
Pregătire materialelor necesare.
2.Întâlnirea de Invit copiii să formeze cercul Conversația
dimineață O6 prieteniei. Elevii răspund
( 14 min) Salutul de dimineață: salutului: Frontal
-,,Bună dimineața, copii!’’ -,,Bună dimineața!
- Mă numesc Andreea și
împreună, vom desfășura
Observare
activitatea de astăzi. Panoul
O7 sistematică
Identificarea zilei și a datei: calendarului Frontal
- Dar până vom începe
-Astăzi este vineri!
activitatea de astăzi, cine îmi Exercițiul
poate spune ce zi a săîptămânii
suntem astăzi? Aprecieri
-,, A câta zi din săptămână - Vineri este a cincea zi verbale
este ziua de vineri? ’’ din săptămână.
-,, Ce zi a fost ieri? ’’ -Ieri a fost joi.
-„Ce va fi maine?” -Măine va fi sâmbătă.
-,,Cine îmi poate spune care - Zilele săptămânii sunt
sunt zilele săptămânii? ’’ luni, marți, miercuri,
- “Cine îmi poate spune în ce Conversația
joi, vineri, sâmbătă și
data suntem astăzi?” duminică.
- “În ce lună suntem?” - Astăzi suntem în
- “Și în ce an suntem?” 25.03.2023. Frontal
- Suntem în luna martie.
- Suntem în anul 2023.
Calendarul naturii Conversația Jetoane
-,,Cine îmi poate spune cum -Astăzi vremea este Exercițiul Frontal Observare
este vremea astăzi?” senină, dar răcoroasă. sistematică
-,,Cum v-ați îmbrăcat? ’’ -Astăzi ne-am îmbrăcat
gros.
Prezența se va desfășura prin
întrebări de tipul: -Dacă vor lipsi copii, în Frontal
-,,Cine poate spune cine nu funcție de câte bănci
este prezent astăzi la școală?” Conversația
vor fi libere, elevii
prezenți vor identifica Aprecieri
Orarul zilei elevii absenți. verbale
Împreună cu elevii, vom
identifica orele din cadrul -Elevii, împreună cu
acestei zile. ajutorul meu, vor
- “Cine știe și-mi poate spune, identifica în ordine
care sunt orele de astăzi”? orele, acestei zile :
- “Să îl repetăm împreună -După noul program,
pentru reținerea mai ușoară al astăzi avem : Frontal
orarului!” Comunicare în limba
română, matematică și
explorarea mediului ,
Regulile clasei arte vizuale și abilități
- “Știu că fiecare clasă are practice.
regulile ei, pentru o mai bună Jetoane
organizare. -Suntem politicoși! Frontal
-Care sunt regulile clasei -Nu vorbim neîntrebați!
voastre?” -Nu râdem de colegii Joc didactic
noștri!
Mesajul zilei -Nu ne batem! Aprecieri
-Înainte de a trece la lecția verbale
noastră, as vrea să ne jucăm un
joc : ”Găsește sunetul F”.
-Ca fiecare joc, are reguli.
Astfel, când auziți sunetul Ș la
începutul cuvântului puneți Elevii sunt atenți la
mâinile pe cap, când auziți reguli.
sunetul în interiorul cuvântului,
mâinile pe burtică, iar când îl
auziți la final, mâinile pe
picioare.
- Vom face un joc de probă
pentru a mă asigura că toți Elevii sunt atenți la
elevii au înțeles. cuvintele auzite, pentru
-Le voi prezenta pe câteva a identifica sunetul și a
jetoate cu imagini cu sunetul poziționa corect
„F” : floarea soarelui, fân, mâinile, conform
dafin, fasole, cartof, fermă, regulilor jocului.
fermier, salată de fructe.

3.Captarea Captarea atenției este realizată Elevii vor răspunde la Conversația Fișă cu Frontal Observarea
atenției prin citirea de către învățătoare ghicitori, dacă va fi ghicitori și sistematică a
( 2 min ) a unor ghicitori al căror nevoie voi interveni imagini comportamen
răspunsuri sunt cuvinte care pentru ai ajuta mi ușor tului.
încep cu sunetul „F”. să indentifice răspunsul.
O6 Ghicitorile citite de
învățătoare sunt următoarele:
 „Colorat și frumușel, cu -La prima ghicitoare
O7 vor răspunde
multe culori pe el,
zboară vara pe câmpie „fluturașul”.
Cine să fie, cine să
fie?”
 „ Care floare
-Copii vor răspunde
Parcă-i soare?”
„floarea soarelui”.
 „Parc-ar fi niște petale,
Ori steluțe ce danseză. -Vor răspunde „fulgii
Norii îi presară iarna de nea”.
Și pe stradă îi așază.”
 „Mică, dar voinică, -vor răspunde o furnică.
În spate ridică
Sacul cu povară,
Să-l ducă la moară.”

4.Anunțarea O6 -Astăzi, la ora de Comunicare Elevii asculă cu atenție Conversația Frontal Observarea
subiectului în limba romănă vom consolida informațiile transmise. sistematică a
lecției și a și sistematiza cunoștiințele comportamen
obiectivelor O7 despre sunetul și litera “F”,“f”. tului elevilor.
( 2 min) Astfel, vom identifica poziția
sunetului “F” și“f” din anumite
cuvinte, vom despărți și
număra silabele cuvintelor ce
conțin litera “F” și “f”, vom
reprezenta grafic cuvintele
sugerate de imagini și vom
recunoaște sunetul și litera “F”
și “f” din diferite cuvinte.
Si vom colora cuvinte ce
conțin sunetul „F”.
5.dirijarea Vom începe cu câteva exrciții Fișa de lucru . Frontal
lecției de mișcare a mâinilor noastre:
(20 min) rotim mâinile spre stânga, apoi Elevii execută mișcările Observarea
O1 spre dreapta, mișcăm degetele, de încălzire a mâinilor sistematică
strângem și deschidem pumnii, împreună cu
facem acoperișul prin propunătorul.
împingerea degetelor, apoi
O2 împreunăm degetele.
-Acum luați poziția corectă în
scaun și trecem la rezolvarea
sarcinilor de astăzi.
Se va afișa, pe tablă, fișa de Elevii ascultă indicațiile Tablă
O3 lucru pentru a se lucra primate. Expunerea Videoproiector
concomitent cu elevii. (Anexa Conversația Laptop
1)
-Vom lucra la fișa de lucru
împreună. Eu la tablă, iar voi
pe fișa din fața voastră.
-În timp ce se răspunde la o
O5 sarcină, ceilalţi rezolvați la
rândul vostru sarcina, pentru a Stilou
finaliza împreună.
-Cine are la final toate
exercițiile finalizate corect, va
primi un stimulant. Videoproiector
-Deasemenea, vă reamintesc,
O6 Exercițiul 1
răspunsurile voastre să fie
formulate în propoziții. -In prima imagine vor
colora bulina cu
Exercițiul 1 numarul doi, la
Explicația Stilou Frontal
O7 -La prima sarcină de lucru , imaginea a doua bulina
copii vor avea de colorat bulina cu numărul patru, la a Exercițiul
Observare
potrivita, câte silabe are fiecare treia imagine bulina cu Individual sistematică
cuvânt sugerat în imagine. numarul trei, la cea de
a patra imagine bulina
cu numarul doi și la Tablă
ultima imagine bulina
O8 cu numărul unu.
Exercițiul 2
-Copii vor rezolava în Videoproiector
felul următor: prima Aprecieri
Exercițiul 2 verbale
imagine cu cuvântul cu Stilou
-Copii vor avea de unit ce se
numarul doi (ca-ra-fă,
potriveste . La acest exercițiu
care prezinta trei
vor uni imaginea cu cuvântul silabe); a doua imagine
despărțit în silabe. cu primul cuvânt ( șo-
Și sub cuvânt vor scrie cate fer, prezintă două Videoproiector
silabe are fiecare. silabe); a treia imagine Exercițiul Frontal Aprecieri
cu al treile cuvânt (tu- verbale
fiș, două silabe); a patra
imagine cu al șaselea Fișă de lucru Observare
cuvânt (foi-ie, 2 silabe), sistematică
a cincea imagine cu al Stilou
șaselea cuvânt ( co-fe-
tar, trei silabe); , a șasea
imagine nu are nici un
cuvânt; a șaptea
imagine cu al cincilea
cuvânt ( sto-fă, doua
silabe).

Exercițiul 3 Explicația Aprecieri


Exercițiul 3 Copii o să răspundă la Exercițiul Frontal verbale
- La acest exercițiu copii o să întrebări, în propoziții.
citească cum este fiecare. Observare
Pe fișa de lucru vor avea o Videoproiector sistematică
imagine și sub imagine vor
avea de citit cum este fiecare și
vor despărți în silabe, acest
exercițiu se va realiza oral.
La acest exercițiu le voi adresa
și întrebari legate de imagine:
-Mihsi este mofturos,
-Cine este mofturos?
acest cuvânt are 3
-Câte silabe are cuvântul Stilou
silabe.
mofturos?
-Cine este pufos? -Iepurașul este pufos și
-Câte silabe are cuvântul prezintă doua silabe.
pufos? Aprecieri
-Cine mai poate fi pufos? -Pisica mai poate fi verbale
-Cine este frumos? pufoasă. Explicația Frontal
Câte silabe are cuvântul -Da, noi suntem Exercițiul Observare
frumos? frumoși ( 2 silabe ). Fișă de lucru sistematică
-Voi sunteți frumoși?
-Cine este umflat? -Balonul este umflat ( 2
Câte silabe are cuvântul silabe).
umflat? -Ursul este cafeniu ( 3
-Cine este cafeniu? silabe).
Câte silabe are cuvântul Stimulente
cafeniu?
-Ce animal mai poate fi Exercițiul 4
cafeniu? -Cutie cu pantofi;
Exercițiul 4 -Vas cu flori;
Copii vor scrie cu litere mari -Cană cu cafea;
de tipar cuvintele potrivite -Sticlă cu parfum;
imaginilor. -Tort cu freișcă;
-Fustă cu fluturi.

6.Obținerea O5 - Acum veți primi altă fișă de Elevii asculă cu atenție Explicația Fișa de lucru Individual Observare
performanțelor O6 lucru la care veți lucra explicațiile și manifestă sistematică.
(5 min) individual/ singuri. interes în vederea Exercițiul
O7 -vor despărți cuvântului rezolvării exercițiului.
reprezentativ din imagine ,
indicând numărul de silabe
printr-o liniuță orizontală în
căsuță.
- Aveți timp de lucru 5 minute.
Le ofer explicații la sarcina de
lucru și urmăresc modul lor
lucru.
(Anexa 2)
8. Încheierea  Se fac aprecieri individuale și Elevii sunt entuziasmați Sticker Super Frontal Aprecieri
activității de grup asupra activității de surpriza primită. Cool verbale.
(1 min.) desfășurate.
Se vor face recomandări pentru Surpiza de la
Chiț
activitatea viitoare,
Și vor primi stimulente.
ANEXA 1
ane
xa 2

S-ar putea să vă placă și