Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

 Data: 31.01.2023

 Propunător: prof.înv. primar Păun Corina-Mihaela

 Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Șerban Cioculescu”Găești

 Clasa: a IV–a “C”

 Disciplina de învăţământ: Matematică

 Unitatea de învățare: Să descoperim cartea naturii

 Subiectul/Tema lecţiei: Probleme care se rezolvă prin cele patru operații

 Tipul lecţiei: Lecție de fixare/ consolidare a cunoștințelor

 Scopul lecției: Formarea și dezvoltarea deprinderilor de a rezolva probleme

Competenţe specifice vizate:


5.1. Utilizarea terminologiei specifice și a unor simboluri matematice în rezolvarea și/sau compunerea de probleme cu raționamente diverse
5.3. Rezolvarea de probleme cu operațiile aritmetice studiate, în concentrul 0-1 000 000

Obiective operaţionale:

5.1.1. să formuleze întrebarea problemei , astfel încât să se rezolve folosind toate datele sale, obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev
formulează o întrebare ;
5.3.1. să asocieze rezolvarea unei probleme cu o expresie numerică dată , obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev face o asociere din
trei;
5.3.2. să rezolve probleme respectând pașii de rezolvare , obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev rezolvă cel puțin o problemă din
trei;

 Metode, procedee și tehnici didactice: conversația, explicația, exercițiul ,observația, jocul didactic;

 Mijloace de învăţământ: laptop, videoproiector, manual digital, fișe de lucru, fișă printată, piuneze, agrafe, fișă de evaluare ;

 Forme de organizare: frontală, individuală, în grup.

 Durata: 45 min

Bibliografie:
MECTS - Programa pentru disciplina Matematică , aprobată prin ordinul ministrului Educaţiei Naţionale nr. 5003/02.12.2014”, Bucureşti;

Manualul digital- Matematică , clasa a IV a– Editura Intuitext.

Didactica Matematicii In Invatamantul Primar - Ioan Neacșu, Monalisa Gălețeanu


Nr. Etapele lecţiei / Timp Ob. Eșalonarea conţinutului Strategia didactică Evaluare
crt. Op.
Activitatea profesorului
Metode, Mijloace Forme de
procedee și de înv. organizar
tehnici did. e
1. Momentul organizatoric Asigur condiţiile necesare desfăşurării lecţiei . Solicit
1minut Conversația Frontală
elevilor să pregătească materialele necesare, să-si
corecteze poziţia ȋn bancă , să păstreze ordinea şi
disciplina.
2. Anunţarea temei şi a Se anunță tema lecției și obiectivele ei.
obiectivelor Conversația Frontală
1 minut
3. Dirijarea învăţării Joc: Eu zic terminologia, tu zici operația:
35 minute Conversația Frontal Orală
 cu 20 mai mult decât 10 - 10 + 20
 de 15 ori mai mare decât 2 – 2 x 15
 15 flori în 5 vaze - 15 : 5
 mai mare cu 76 decât 2 – 2 +76
 mai mic cu 55 decât 100 - 100 - 55
Se reamintesc pașii de urmat în rezolvarea unei Observația Manual Tema în
digital Frontală clasă:
probleme , urmărind prezentarea din manualul digital.
rezolvarea unor
Împart elevilor fișe, reprezentând vagoane de tren
Conversația probleme
pe care este notat enunțul unei probleme. Solicit elevilor utilizând
Fișe Activitae
5.3.2. să citească cu atenție enunțul problemei, să urmeze pașii minivagoa pe grupe operațiile
ne aritmetice
prezentați și s-o rezolve. Precizez timpul de lucru.
Se proiectează problema rezolvată la tablă. Exercițiul
Se împart fișe cu o problemă adusă de Clementina. Se
5.1.1 Fișe Individual
va completa întrebarea problemei. Se va afișa la tablă
Exercițiul
rezolvarea corectă.
* Elevii care vor întâmpina dificultăți în rezolvarea
Fișe, Activitate
sarcinii, vor fi ajutați.
piuneze pe grupe
Joc: Spinner Game agrafe
Jocul didactic
Fiecare grup de 4 elevi va primi câte o fișă printată cu 4
5.3.1
probleme . Cu ajutorul unei agrafe și a unei piuneze ,
elevii asociază cele 4 probleme cu operațiile potrivite.
Se face verificarea.
Dacă timpul ne mai permite rezolvăm problemele de pe
sit-ul Wordwall.
https://wordwall.net/resource/9323277/probleme-cu-
cele-4-opera%C8%9Bii
4. Asigurarea retenției și 5.1.1. Elevii primesc o fișă de evaluare formativă. Exercițiul Fișă de Individual Temă de lucru
transferului 5.3.1. Explicația evaluare în clasă
Verificarea se face prin analiza fișei de evaluare.
7 minute 5.3.2. formativă
Se notează tema pentru acasă.

5. Aprecieri şi recomandări Se vor face aprecieri şi recomandări generale şi Conversația Frontal


1 minut
individuale asupra modului de desfăşurare a lecţiei.

S-ar putea să vă placă și