Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Nr. 2 Ilva Mică


DATA: 11.03.2021
CLASA: a VI-a
PROFESOR: Matei Raveca Lenuța
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
OBIECTUL: Limba şi literatura română
UNITATEA IV: Popasuri cu tâlc
SUBIECTUL LECTIEI: Textul narativ literar în versuri Uleul şi găinile, de Grigore
Alexandrescu
TIPUL LECŢIEI: Lecție de însușire de noi cunoștințe.

COMPETENŢE SPECIFICE:
2.2. Rezumarea unor texte, cu grade diverse de dificultate
2.5. Identificarea strategiilor de lectură, a volumului şi a diversității materialelor citite

COMPETENȚE OPERAȚIONALE:
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
O1. Să cunoască activitatea de scriitor a lui Grigore Alexandrescu;
O2. Să citească corect, conștient si expresiv textul;
O3. Să explice sensurile cuvintelor necunoscute;
O4. Să redea pe scurt conținutul textului;
O5. Să identifice corect elemente de limbă în exerciții diverse.

Psihomotorii :
 să adopte o conduită optimă desfășurării lecției;
 să-și reprime tendința de a manifesta sau de a executa mișcări inutile pe parcursul lecției;
Afective:
 să manifeste interes pentru dezvoltarea cerințelor propuse de către profesor;
 să dovedească preocuparea de a înţelege textul citit.

RESURSE:
Bibliografice:
 Limba română, manual pentru clasa a VI-a, autori Florentina Samihaian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca-Davidoiu Roman, Horea
Corches, Editura Art Klett SRL, 2018
 Constantin Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală (ghid teoretico-aplicativ), Editura „Polirom”, Iaşi, 1999;
 Ioan Nicola, Tratat de pedagogie şcolară, Editura „Aramis”, Bucureşti, 2005;
 Programa şcolară a limbii şi literaturii române pentru clasele V-VIII,Anexa 2 la Ordinul din 28.02.2017
 Alexandrescu, Grigore, Poezii, București, Editura ”Minerva”, 1970

STRATEGII DIACTICE:
- Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, problematizarea, exercițiul, ppt, schema, cvintetul.
- Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, caiete, tabla, manualul, leptop, video-proiector, volume de fabule.
- Forme de organizare: frontală, individuală.
Temporale: 50 minute
Umane :elevii clasei a VI-a
Psihologice: clasă de nivel mediu
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele lecţiei Activitatea Strategii didactice Metode/


instrumente
de evaluare
Profesorului Elevilor Resurse Resurse Forme de
procedurale materiale organizare
1.Moment Notează absenţii şi organizează Îşi pregătesc manualele,
organizatoric clasa pentru lecţie; sunt verificate caietele şi instrumentele Conversaţia Frontal
1min materialele didactice de scris.
2. Verificarea Verific tema cantitativ și calitativ, Aprecieri
temei solicitând elevilor prin sondaj, să verbale
5 min citească compunerile.
3.Captarea Profesorul propune vizionarea Elevii privesc
atenţiei unui POWER-POINT cu animale. prezentarea profesorului Activitate
3 min Profesorul îi întreabă daca au citit şi răspund la întrebarea Conversaţie Ppt individual Aprecieri
texte literare în care animalele dată. Activitate verbale
sunt personaje? Elevii sunt rugaţi Elevii completează şi Video- frontală
să rezolve primul exerciţiu din răspund: a. curajos ca un proiector
manual, pagina 118: Completați leu; b. foame de lup, c.
expresiile de mai jos cu numele fricos ca un iepure d.
animalului potrivit. darnic ca o furnică e.
încăpățânat ca un catar f.
a lua taurul de coarne, g,
lup îmbrăcat în piele de
oaie h. mândru ca un
păun i. puternic ca un urs
j. strângător ca o albină,
k. a trăi ca șoarecele cu
pisica l. șiret ca o vulpe

4.Anunţarea Profesorul amintește de structura Elevii îşi notează titlul Conversaţia Tablă
temei și a textului narativ şi precizează că lecţiei şi ascultă Caiete
obiectivelor textele pot fi structurate și în obiectivele enunţate.
lecţiei versuri, nu doar în proză, și azi
2min vom studia un text narativ în
versuri.,Scrie pe tablă titlul lecţiei
şi anunţă obiectivele acesteia.

5. Conducerea Scriu pe tablă date despre autor.


procesului de Grigore Alexandrescu este poet și Elevii notează pe caiete. Observația
învăţare fabulist. sistematică Tablă
25 min Cele mai cunoscute fabule sunt: Caiete
Câinele și cățelul, Toporul și Explicația
pădurea, Boul și vițelul, Câinele
și măgarul, Dreptatea leului,
Șoarecele și pisica, Ursul și
vulpea etc.
Dintre scriitorii români care au
abordat această specie amintim
pe: Alecu Donici, Anton Pann,
George Topârceanu și Tudor
Arghezi

Profesorul citeşte textul. Elevii ascultă cu atenţie. Activitate


Elevii sunt solicitaţi să citească frontală
în lant şi cu creionul să Elevii citesc, apoi Manualul
sublinieze cuvintele pe care nu le notează cuvintele Exercițiul
înţeleg, altele decât cele din necunoscute şi alcătuiesc
subsolul paginii, iar apoi, cu propoziții cu ele.
ajutorul celorlalţi elevi, se vor
explica şi vor fi notate la tablă şi Conversație
în caiete. Se vor alcătui oral Activitate Aprecieri
propoziţii scurte cu cuvintele Caiete frontală verbale
explicate.

Profesorul le cere elevilor Manualul


impresii după lectura. Conversație
1. Ce asocieri ai făcut
ascultând textul? Te poți
referi la unul dintre Elevii răspund la
următoarele aspecte: întrebările: Activitate
a. locul desfășurării Posibile răspunsuri a. individuală
acțiunii; b. o ograda unei case de la
experiență personală, tară. B. diverse
în care te-ai simțit ca experiențe de viată ( când
unul dintre personaje; te simți prins într-o
situație care pare fără Aprecieri
ieșire, când promiți ceva Explicația verbale
2. Spune ce crezi că ai fi şi nu ai de gând să te ții
făcut diferit, dacă ai fi de cuvânt, când ești
fost: a. în locul lui Ion; înșelat de promisiunile
b. În locul uliului; c.în cuiva etc.) c. alte texte. Activitate
locul păsărilor de Răspunsuri individuale, frontală Aprecieri
curte. subiective. Rolul Manualul verbale
exercițiului este ca elevii
Profesorul adresează câteva să înțeleagă desfășurarea
întrebări generale pentru a evenimentelor în
verifica înțelegerea globală a cauzalitatea lor.
textului:
- Despre ce este vorba in Conversația
text? Activitate
- Care sunt personajele care frontală
apar?
- Unde are loc acțiunea? Tabla
Posibile răspunsuri:
Profesorul le cere elevilor să 1. Alte texte in care
răspundă la întrebările din un personaj şiret
manual, pagina 119, numite îl înşeală pe altul,
Provocări. Ursul păcălit de
vulpe, Corbul şi
vulpea, Isprăvile
lui Păcală.
2. Răspuns posibil: Analiza
Uliul ar putea fi răspunsurilor
păcălit de un oferite de
prădător mai elevi.
mare, mai Caietele Activitate
puternic sau mai elevilor individuală
isteț o acvilă, o
vulpe, o panteră
sau chiar de către
om.
6. Obținerea Elevii vor avea de continuat Elevii continuă textul dat. Activitate Analiza
performanței întâmplarea, în care uliul să fie, la individuală răspunsurilor
7 min rândul lui, păcălit de un alt oferite de
personaj. Cine ar putea fi acesta? elevi.
In ce împrejurări?
7. Feedbackul Se realizează pe tot parcursul Conversaţia Activitate Observarea
lecției, prin aprecieri verbale. frontală comporta
mentului
elevilor.
8. Asigurarea Apreciez modul cum s-a Elevii își notează tema Activitate Aprecieri
retenției și a desfășurat lecția și notez elevii Caiete individuală verbale
transferului care s-au impus prin răspunsuri
2 min exacte.
Tema pentru acasă: ex. 3 pag. 119

GRIGORE ALEXANDRESCU
(22 februarie 1810 la Targoviste – 25 noiembrie 1885 la Bucuresti)

A fost poet si fabulist român.

Opera:
A debutat cu câteva poezii publicate in ziarul ”Curierul Românesc”
adunate apoi in volumul ”Poezii” in anul 1832

Majoritatea poeziilor au ca tema Revolutia de la 1848: Anul 1840, Adio.La


Targoviște, Morminte. La Dragașani

Este cunoscut mai ales datorită fabulelor, adunate în volumul ”Fabule”


dintre care mai importante sunt: Boul si vitelul, Cainele si catelul, Bursucul si vulpea, Lupul moralist.

S-ar putea să vă placă și