Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA:
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
OBIECTUL: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Romanul
ELEMENTE DE CONŢINUT: Propoziția subordonată completivă directă
TIPUL DE LECŢIE: de însușire de noi cunoștințe

COMPETENŢE GENERALE, SOCIALE ŞI CIVICE:


1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată;
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;
4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.4 sesizarea particularităţilor lexico-gramaticale ale unui mesaj ascultat;
2.3 utilizarea corectă a relaţiilor sintactice în textele orale proprii;
4.2 utilizarea în redactarea unui text propriu a cunoştinţelor de morfosintaxă, folosind adecvat semnele ortografice şi de punctuaţie.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
A) COGNITIVE:
La sfârșitul lecției, elevii vor ști:
OC1: să definească propoziția subordonată completivă directă;
OC2: să identifice subordonata completivă directă în diverse texte;
OC3: să recunoască elementele regente și relaționale specifice acestui tip de subordonată;
OC4: să recunoască topica și punctuația propoziției completive directe;
OC5: să construiască fraze cu subordonate completive directe introduse prin diferite elemente introductive și cu diferiți termeni
regenți.

B) AFECTIVE:
OA1: vor participa cu atenţie şi interes la lecţie;
OA2: vor coopera în vederea realizării exercițiilor;
OA3: vor manifesta spirit competitiv.

C) PSIHO-MOTRICE:
Pe parcursul și la finalul lecției, elevii vor deveni capabili:
OM1: să-și coordoneze atent și eficient mișcările;
OM2: să transforme un complement direct în propoziție completivă directă și invers.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
 METODE ŞI PROCEDEE: lucrul cu manualul şi cu fişele, conversaţia euristică, demonstrația, exerciţiii de contragere și de
expansiune, analiza sintactică a frazei, învățarea prin descoperire;

 FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, pe grupe;

 MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: manual, fişe de lucru (pentru activitatea individuală și în perechi), fişe de lectură, dicționare.

RESURSE:
1. BIBLIOGRAFICE:
a) metodice:
- Constanţa Bărboi, Limba şi literatura română în liceu. Calitate şi eficienţă în predare şi învăţare, E.D.P., Bucureşti, 1983;
- Corniță Georgeta, Metodica predării și învățării limbii și literaturii române, Editura Umbria, Baia Mare, 1993.
b) didactice:
- Limba română, manual pentru clasa a VIII-a, Humanitas, Bucureşti, 1998.
c) ştiinţifice:
- *** Dicţionarul explicativ al limbii române, ediţia a II-a, Bucureşti, Editura Academiei, 1998;
- Gramatica limbii române, Editura Academiei, București, 2005;
- Ștefania Popescu, Gramatica practică a limbii române, Editura Orizonturi, București, 1995, ediția a V-a, revăzută;
- Eliza-Mara Trofin (coord.), Gramatică. Fișe de lucru pentru clasa a VIII-a, Editura Paralela 45, Pitești, 2007, ediția a IV-a,
adăugită.
d) pedagogice:
- Constantin Cucoş, (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Editura Polirom,
Iaşi, 1998;
- Dumitriu Gheorghe, Dumitriu Constanța, Psihopedagogie, Editura Didactică și Pedagogică, București, 2004.
e) oficiale:
- M.E.C., Învăţarea activă, Bucureşti, 2001;
- M.E.C.T.S., Programe şcolare. Limba și literatura română clasele a V-a – a VIII-a, Bucureşti, 2009.

2. TEMPORALE:
- 50 minute
- în modul, lecţia ocupă locul al doilea, din două ore prevăzute în planificare:
• ora I: complementul direct – exerciții de actualizare a cunoștințelor;
• ora a II-a: propoziția subordonată completivă directă.

3. UMANE:
- 18 elevi;
- clasă de nivel mediu.
SCENARIUL DIDACTIC

EVENI- STRATEGIA DIDACTICĂ


MEN- OB. UNITĂȚI DE CONȚINUT ȘI EVALUA
TELE METODE MIJLOA- FORME RE
LECȚIEI SARCINI DE ÎNVĂȚARE CE DE
ORGANI-
ZARE

Asigurarea condiţiilor necesare desfăşurării lecţiei


(notarea elevilor absenți, stabilirea liniştii în clasă,
ATENȚIEI organizatoric
CAPTAREA Moment

distribuirea fişelor de lucru, pregătirea materialului


didactic)

Elevii vor primi câte o fișă cu un fragment pe care-l vor Lectura Fișa de Individu-
OA2 citi, vor scoate ideea principală și vor argumenta lectură al
folosirea cratimei în construcția „n-a”. De asemeni, sunt Conversa
solicitați să alcătuiască un enunț cu omofonul „na!”, ția
precizându-i valoarea morfologică.
(Anexa 1)
SUBIECTULUI ȘI A
OC1
Se comunică elevilor, în limbaj accesibilizat, Conversa Fișă cu Frontal
ENUNȚAREA
OC2 ția obiective
obiectivele cognitive anunţate mai sus.
OC3 le
Se scrie titlul pe tablă.
OC4
OC5
OBIECTIVELOR
CUNOȘTINȚELOR
ACTUALIZAREA

Se verifică calitativ tema, reluându-se cunoștințele de Exerciții Frontal Evaluare


OA1 ora anterioară cu privire la complementul direct și la inițială
OA2 părțile de vorbire pe care acesta le determină.
Se reamintește definiția complementului direct.
PREZENTAREA NOULUI

Elevii primesc o fișă de lucru. Fișa de Individu-


OA1 (Anexa 2) lucru al
CONȚINUT

OA2 Se solicită elevilor să rezolve primul exercițiu care


cuprinde exemple cu propoziții ce conțin complemente Conversa
directe. ția
În timp ce elevii rezolvă exercițiul, propozițiile sunt
trecute pe tablă. Analiza
Elevii analizează propozițiile, urmărind descoperirea Frontal răspun-
complementelor directe și a elementelor regente. surilor
elevilor
DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII Elevii sunt solicitați să înlocuiască complementele fișa de Individu-
identificate cu propoziții corespunzătoare, folosind ca lucru al
procedeu expansiunea.

Prin conversație euristică privind echivalența dintre Conversa Analiza


OC1 complementul direct și propoziția subordonată ția Frontal răspun-
completivă directă, ajung să descopere singuri definiția și surilor
OC2 întrebările: Propoziția subordonată completivă directă elevilor
îndeplinește, la nivel de frază, funcția de complement
direct și răspunde la întrebările pe cine? ce?.

Pe tablă se va alcătui următorul tabel:


Tabla
Elemente Elemente Topica Punctuația
regente introductive

Se identifică apoi, prin conversație euristică, Conversa Analiza


OC3 elementele regente specifice propoziției completive ția Frontal răspun-
directe și se notează în tabel. surilor
elevilor
OC3 Pentru identificarea elementelor relaționale, se solicită Fișa de
elevilor să rezolve, discutând cu colegul de bancă, lucru Pe echipe
exercițiul doi din fișa de lucru. (Anexa 2)
Pe rând, elevii vor transcrie pe tablă frazele și le vor Conversa Tabla Frontal
analiza, identificând elementele relaționale pe care, mai ția
apoi, le vor nota în tabel. Analiza
OC4 Pentru a se evidenția topica și punctuația propoziției Conversa Tabla Frontal răspun-
completive directe, se va analiza frazele anterior trecute ția surilor
pe tablă. elevilor
Toți elevii vor avea în caiete definiția, întrebările, Caietul Individu-
elementele regente, introductive, topica și punctuația de clasă al
propoziției completive directe.
PERFORMANȚ OBȚINEREA
Se va rezolva exerciții din manual privind: Conversa Tabla Pe echipe Răspunsu-
OC2 - Identificarea propozițiilor completive directe; ția rile
OA1 - Expansiunea complementelor directe în Exerci- Caietul elevilor
OA2 propoziții corespunzătoare; țiul de clasă
- Contragerea propozițiilor completive directe în
părți de propoziție corespunzătoare.
EI
FEEDBACK-UL

Asigurarea feedback-ului se realizează pe parcursul


lecției prin aprecieri verbale de tipul: Corect!, E bine!. Fișa cu Frontal
Se fac trimiteri la obiectivele propuse, verificându-se obiective
măsura în care acestea au fost atinse. le
PERFORMANȚEI
EVALUAREA

Elevii sunt solicitați să construiască două fraze


OC5 distincte în care: Exerci- Individu- Evaluare
OA1 - Propoziția completivă directă să aibă ca termen țiul al finală
OA2 regent un verb tranzitiv;
- Propoziția completivă directă să aibă ca termen
regent o interjecție.
RETENȚIA

OC1 Se revine asupra definiției propoziției completive Conversa Frontal


directe și a întrebărilor acesteia. ția
Se fac aprecieri generale și individuale asupra activității notare
desfășurate.
Tema pentru acasă: manual
TRANSFERUL - exercițiul 6, pagina 158.

S-ar putea să vă placă și