Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Realizat:
Grupa:
Clasa:a III- a
Disciplina:Educațiatehnologică
Modulul: Colaje şi decoraţiuni
Subiectul lecției:Confecționarea unui brăduț de Crăciun.
Tipul lecției:mixtă
Unităţi de competențe:
2.2 Efectuarea operaţiilor simple de pliere şi decupare a formelor simetrice;
2.3 Realizarea colajelor şi decoraţiunilor plane şi volumetrice.
Obiectivele lecției:
 O1: să identifice obiectele și accesoriile simbol al sărbătorii Crăciunului în baza imaginilor.
 O2: să numească motivele frunzelor veșnic verzi ale bradului în baza legendei bradului.
 O3: să confecționeze un brăduț de Crăciun în baza etapelor de realizare propuse de învățător.
 O4: să autoevalueze lucrarea confecționată în baza criteriilor propuse de învățător.
 O5: să manifesteinteresșidisponibilitate de a învăța de la alții, șiaiajutapeceilalțisăînvețe
Strategiididactice:
 Forme de organizare: frontal, frontal- individual, individual.
 Metodeşiprocedee: povestirea,demonstrația, converasațiaeuristică, explicația, observareadirijată, lucrul individual.
 Mijloacedidactice: hârtiecolorată,jucării, imagine cu obiectesimbol al Crăciunului, imagine cu brăduțconfecționat, foarfece,băț de lemn, lumânare.
Strategii de evaluare:
Evaluareformativăpunctuală (procedeu cromatic, produsul P3), autoaevaluarea;
Evaluareformativainteractivă.
Resurse:
 Umane: 30 de elevi
 Temporale: 45 minute
Bibliografie:
 Curriculum școlar, clasele I-IV.Chișinău: Lyceum, 2018.
 Metodologiaprivindimplementareaevaluăriicriterialeprindescriptori, clasaa III-a. MECC, 2017.
 www.didactic.ro

Produsul evaluat Criterii de succes


P3: Realizarea procesului tehnologic 1.Selectez și păstrez în condiții adecvate materialele și ustensilele necesare.
conform proiectului 2. Respect etapele tehnologice.
elaborat(Confecționarea de lucrări) 3. Utilizez schițe, scheme și diferite tehnici de lucru.
4.Realizez lucrarea cu acuratețe.
5.Respect normele de igienă și protecția muncii.
6.Finisez articolul.

SCENARIU DIDACTIC
Activitateaînvățătorului Strategiididactice
Ob. Activitateaelevului T.
F M M
1. Organizareaclasei

Salutul. Salutul.
Stabilirea disciplinei necesare începerii lecției. Pregătesc cele necesare pentru lecție. 2’ Frontal
Asigur ordinea și disciplina în clasă. (43)

2. Verificareatemeipentruacasă.Reactualizareacunoștințelorși a capacităților

Elevilor li se Elevii prezintă jucăriile confecționate acasă. 5’ Frontal- Jucării


vaceresăprezintejucăriaconfecționatăacasășisărel (38) individual
atezeprin1-2 propoziții cui ardorisă oînmâne. -Acesta este jucăria mea. Aș dori să o dăruiesc
fratelui meu, deoarece el demult dorea așa
jucărie.
Învățătorul inițiază o conversație cu eleviii în
bazaurmătoarelor întrebări. Conversația
Frontal-
1.Cum este timpul de Crăciun? De Crăciuntimpulestefriguros, rece, ninge. individual euristică
2.Ce activități realizează oamenii de Crăciun? De Crăciunoamenii se dau cu sania, facoameni
de zăpadă, împodobesc casa șibradul.
3.Ce faceți voi de Crăciun? Mergemînospeție, stăm cu familia,
împodobimbradul.

Enunțarea temei și a obiectivelor lecției. Toțieleviiascultă cu


Subiectul lecției de azi este „Confecționarea unui atențiesubiectulșiobiectivelelecției.
brăduț de Crăciun”. Astăzi noi vom:
 identifica obiectele și accesoriile simbol Eleviirecepționeazămesajul.
al sărbătorii Crăciunului
 numi motivele frunzelor veșnic verzi ale
bradului
 confecționa un brăduț de Crăciun
 analiza lucrările în baza criteriilor
propuse
3. Predarea-învățarea materiei noi

O1 Afișez la tablă o imagine. (Anexa 1). Eleviiobservăimaginea. 13’ Frontal- Observareadirija Imagine cu
Rogeleviisăidentifice obiectele și accesoriile Identificăobiecteleșiaccesoriilesimbol al (25) Individual tă obiectesim
bol al
simbol al sărbătorii Crăciunului. sărbătorii de Crăciun: pomul de Crăciun,
Crăciunului
globulețe, fulgi, steluțe, lumânări, cârlige, brad.
Povestesclegendabradului. (Anexa 2). Ascultălegendabradului. Frontal Povestirea

O2 Adresezîntrebărielevilor. (Anexa 3). Eleviirăspund la întrebări. (Anexa 4). Conversațiaeuris


tică
Relatez despre importanța bradului în viața Eleviiascultăinformațiarelatată de învățător.
oamenilor. (Anexa 5).

Cum credeți din ce putem confecționa un brad? Un brad poate fi confecționat din hârtie colorată,
carton, din ață, reviste, pene, din lemn, din
conuri....
Învățătorul propune elevilor să confecționeze un Frontal Imagine cu
brad cu ajutorul materialelor pregătite( hârtie brăduț
confection-
colorată, foarfece, lumânare, băț de lemn).
naț
Se prezintă elevilor un model de brăduț pe care
ei urmează să îlconfecționeze (Anexa 6).

Înaintede aincepeconfectionareahaidetisa ne
amintimregulile de lucruîncadrullecției de Elevii enumeră regulile (Anexa 7).
educațiatehnologică?

Dragii mei vreau să menționez că lucrarea Elevii citesc criteriile de evaluare(Anexa 8).
noastră nu va fi una simplă și va avea la bază
niște criterii de evaluare.Haideți să le enumerăm
care sunt acestea.
Învățătorul explică și demonstrează fiecare etapă Eleviiatentobservămodul de executarea
de realizare a brăduțului(Anexa 9). fiecăreietapepentrurealizareacompoziției. Frontal Explicația,
demonstrația

3. Consolidareamaterieișiformareacapacităților la nivelproductiv

O3 Realizarea individuală a brăduțului. Elevii realizează brăduțul din materialele 15’ Individual Lucru individual Hârtiecolor
Se supraveghează activitatea elevilor, în caz de necesare conform etapelor de lucru prezentate și (10) ată(verde),
foarfece,băț
necesitate se intervine pentru a ajuta elevul unde explicate de către învățător.
de lemn,
el întâmpină greutăți. lumânare.
Se pune o melodie armonioasă pentru a creao
ambianță de lucru plăcută pentru elevi.

În timp ce eleviii vor realiza lucrarea, Eleviirealizeazalucrarea, respectandetapele.


învățătoarea monitorizează clasa, demonstrează,
face observări, ajută dacă este necesar, oferă
indicații.

4. Evaluareacurentă,fărăaprecieri cu note

EFP
Dupăfinisarealucrării ,propunelevilor individual Eleviiîșiautoevalueazălucrareapebazacriteriilorp 5’ Frontal- Expunere Imagine
O4 să-șiautoevaluezelucrările conform ropuse, alegândculoarea care reprezintămodul (5) individual a cu Auto
criteriilorstabilite, stabilinddescriptorul de de realizare (verde, galben, roșu). inimioară evalu
area
performanțăpentrurealizarealucrăriiprincolorareain Eleviiprezintălucrareaînfațaclaseiîmpreunăcu
imioarei cu culoarea care indicamodulîn care inimioaracolorată.
considerăcăa lucrat. Auto
Verde- independent; apre
Galben- ghidat de învățător; cie
Roșu- cu maimultsprijin. rea
5. Bilanțullecției.Concluzii

O5 Tehnicadidactică,,Terminăpropoziția”.
Pentrurealizareareflecțieipropunelevilor 5 5’ Individual Tehnica Planșă EFI
propoziții care trebuiefinisate, la dorințăelevii Elevii continuă propozițiile propuse: (0) ,,Termi- cu
continua 1 din ele: năpropo propozi-
Azi am aflat… Azi am aflat foart multe lucruri interesante atât zi-ția,, ții
despre brad cât și despre simbolurile
Crăciunului.
A fostinteresant… A fost interesant să aflu legenda bradului.
Acumeu pot… Acum eu pot să confecționez un brăduț. Conver-
Amîntelescă… Am înțeles că pentru a obține o lucrare estetică sația
trebuie să respect toate criteriile propuse.
Am săîncerc… Am să încerc să realizaz și alte decorațiuni
specifice acestei sărbători.

Anexa 1
Anexa 2
Venise toamna. Toate păsările călătoare plecau spre țările calde. Numai o păsărică mititică nu putea să zboare dupa stol, umezindu-i-se ochișorii de lacrimi. Avea o
aripă ruptă.Biata pasăre, cu inima plină de jale, se duse cu greu în pădure, ca să ceara ajutor de la arbori.Cu glasul duios, îi ruga pe copaci să o lase să trăiască între
ramurile lor până când va sosi primăvara.
- Eu nu pot să te primesc, păsărică! răspunse ursuz fagul. Mi-ajunge că am grijă de ramurile mele. Pleacă de aici si du-te la stejar!
- Nici eu nu pot! spune stejarul răutăcios. Mă tem să nu-mi mănânci ghinda. Fugi, păsărică, în altă parte! De nu, îți rup și cealaltă aripă.
Era pe marginea disperării când auzi o voce:
- Unde te duci, păsărică?Era bradul.
- Nu mai știu, bradule. Copacii m-au alungat cu toții. Uite, aripa mă doare și nu mai pot să zbor. Au, Doamne, ce durere!
- Vino la mine! zise bradul, înduioșat de soarta ei. Poți rămâne cât vrei intre ramurile mele!
Atunci păsărica se urca și-și făcu culcuș între ramurile bradului. Însă într-o noapte, vântul friguros porni să sufle cu putere. Semn că se apropia iarna. Frunzele
arborilor se îngălbeneau și cădeau la pământ, una cate una.
- Pot să scutur și frunzele bradului? îl intrebă vântul pe Moș Crivăț, împăratul Vânturilor.
- Nu! hotărî Moș Crivăț. De brad să nu te atingi deloc. Bradul a fost bun cu biata păsărică.
Trebuie să avem și noi milă de el. Podoaba verde să nu-i cadă niciodată.
Se spune că, de atunci, bradul cel bun își păstrează frunzele verzi atât vara, cât și iarna.

Anexa 3 Despre ce anotimp se vorbește în legendă?


Ce făceau toate păsările toamna? Toamna toate păsările plecau spre țările calde, doar o păsărică mititică nu
putea să zboare după stol.

Pasărea nu putea să zboare după stol pentru că avea o aripă frântă.


De ce nu putea pasărea să zboare după stol?
Dintre toți arborii, doar bradul a ajutat biata pasăre, oferindu-i crengile sale
Cine a ajutat pasărea și cum? pentru a se adăposti.
CeîlîntrebăMoșCrivățpeÎmpăratulVânturilor? Moș Crivăț îl întrebă pe Împăratul Vânturilor dacă poate să scuture și
frunzele bradului.
CearăspunsÎmpăratulVânturilor?
Moș Crivăț a zis să nu scuture frunzele bradului. Podoaba verde să nu-i cadă
Ce se spune de atuncidespre brad? niciodată.
Se spune că, de atunci, bradul cel bun își păstrează frunzele verzi atât vara,
cât și iarna.
Ceculoare au frunzelebradul?
Frunzele bradului au culoarea verde.

Bradul este verde deoarece face parte din specia coniferelor, rezistă
Cum credeți de cebradul are anume aceastăculoare? temperaturilor scăzute, înghețuri, și frunzele lor mici ca niște ace conțin apă.

Anexa 4 Anexa 5
În legendă se vorbește despre anotimpul toamana.
Importanța bradului

Bradul are proprietăți terapeutice: calmează inflamațiile și durerile, este un


vitaminizant, are o calitate de antibiotic.

La prepararea produselor naturale pe baza de brad se utilizeaza: mugurii,


rasina si cetina.

Bradul este un remediu natural utilizat in tratamentul urmatoarelor afectiuni:

- boli de plamani,probleme ginecologice, probleme respiratorii, tuse,gripa,


rani ale pielii.

Se poate utiliza sub forma de bai.

Crengile bradului servesc ca adăpost păsărilor iarna.

Anexa 6
Model de brăduț

Anexa 7
Regulile de lucruîncadrullecției de educațiatehnologică: Criteriile de succes

-Înainte de începerealucrului ne spălămpemâini. 1.Selectez și păstrez în condiții adecvate materialele și ustensilele necesare.

-Utilizarea corectă și atentă a instrumentelor de lucru. 2. Respect etapele tehnologice.

-În timpul lucrului trebuie să stăm cu spatele drept. 3. Utilizez schițe, scheme și diferite tehnici de lucru.

-Respectarea tuturor pașilorînrealizarealucrării. 4.Realizez lucrarea cu acuratețe.

-Selucrează ordonat,înliniște,și cuacuratețe. 5.Respect normele de igienă și protecția muncii.

-Foarfecasetransmitecuineleleînainteșiculameleînchise. 6.Finisez articolul.

Anexa 8 Anexa 9
Etapele de confecționare a brăduțului

1.Se decupează mai multe discuri din hârtie la dimensiuni diferite şi se


aranjează în ordine crescătoare.

2.Se pliază fiecare disc în patru. Vârful ce se obţine în centrul fiecărui cerc va
fi vârful fiecărui segment al bradului de Crăciun din hârtie.

3.Se înşiră pe un băţ de lemn fiecare segment din hârtie începând cu cel mai
mic, vârful, şi finalizând cu cel mai mare, baza.

4. Se fixează capătul bățului de lemn în lumânare, care servește drept suport


pentru bradul de Crăciun din hârtie.

S-ar putea să vă placă și