0% au considerat acest document util (0 voturi)
193 vizualizări6 pagini

Proiect Didactic

Documentul prezintă un proiect de lecție pentru clasa a IV-a pe tema tehnicii Origami. Lecția are ca obiectiv ca elevii să învețe tehnica Origami și să realizeze căluți de hârtie pentru o expoziție. Elevii vor lucra pe echipe și vor fi evaluați după corectitudine, aranjarea elementelor și acuratețea lucrării.

Încărcat de

Tanase Diana
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
193 vizualizări6 pagini

Proiect Didactic

Documentul prezintă un proiect de lecție pentru clasa a IV-a pe tema tehnicii Origami. Lecția are ca obiectiv ca elevii să învețe tehnica Origami și să realizeze căluți de hârtie pentru o expoziție. Elevii vor lucra pe echipe și vor fi evaluați după corectitudine, aranjarea elementelor și acuratețea lucrării.

Încărcat de

Tanase Diana
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

PROIECT DE LECIE

PROPUNTOR:
CLASA : a IV-a
DISCIPLINA : Educaie tehnologic
SUBIECTUL : Tehnica Origami/ Cluii notri, la circ
TIPUL LECIEI : formare de priceperi i deprinderi
OBIECTIVE DE REFERIN: - 1.1. s observe relaii ntre prile componente ale unui sistem familiar;
- 2.1. s creeze produse utile n viaa de zi cu zi, dup un plan stabilit, combinnd tehnicile;
- 2.2. s aprecieze calitatea unui produs finit, n funcie de criterii date;
- 3.1. s-i asume anumite roluri n proiectarea, executarea i evaluarea unui produs
OBIECTIVE OPERAIONALE:
La sfarsitul lectiei,elevii vor fi capabili:
- s recunoasc tehnicile de lucru Origami din proiect pentru realizarea lucrrilor;
-s realizeze corect ndoiturile din hrtie, folosind tehnica Origami;
- s asambleze estetic prile componente ale aranjamentului;
- s aprecieze obiectiv lucrrile realizate.

STRATEGIA DIDACTIC :
Metode i procedee : conversaia, expunerea, observaia, explicaia, demonstraia ,brainstorming, audiia muzical, munca n
echip.
Forme de organizare : individual, pe grupe, frontal.
Mijloace de invatamant: hrtie, carton, erveele, foarfece, fie cu etapele de lucru,
BIBLIOGRAFIE : - Programa colar pentru clasa a IV a, Educaia tehnologic, Bucureti, 2005;
- Abiliti practice - Ghid metodologic privind proiectarea i desfurarea activitilor de predarenvare-evaluare (cl.I-IV), Lucian Stan, Ileana Stan, Ed. Aramis, Bucureti, 2002
-

Demersul didactic
Nr
crt
1.
2.

3.
4.

Evenimentele
Activitatea propuntoarei
instruirii
Moment
Asigur condiiile optime pentru buna
organizatoric
desfurare a leciei.
Captarea ateniei Le arat calutul model si purtam
discutii pe baza lui.

Anunarea temei
i a obiectivelor

Se anun tema leciei: Cluii notri,


la circ i ulterior obiectivele
urmrite n realizarea lucrrilor.
Dirijarea
Cer elevilor:
nvrii
- s descrie un cal;
a ) Intuirea
- s-l compare cu modelul;
materialului
- s aprecieze modelul din punct de
vedere estetic;
- s identifice materialele necesare;
- s observe etapele de lucru n
proiect, demonstraia,
s
asculte explicaiile.
b) Explicarea i Solicit experii din fiecare echip.
demonstrarea
Explic etapele de lucru pentru experi.
modului de lucru Pe ceilali elevi ii rog s decupeze din
hrtiile pregtite forme de ptrat, att
pentru antrenament, ct i pentru
c) Executarea
lucrrile din expoziie.
lucrrii de ctre Solicit elevilor s realizeze lucrarea
elevi
pe echipe,

Activitatea elevilor
Se pregtesc pentru
nceperea orei
Particip la discuii

Metode si
procedee
Conversaia
Conversaia

Ascult cu atenie
care este tema leciei
i obiectivele
Descriu, observ,
descoper
asemnrile i
deosebirile.

Observarea
sistematic
Observarea
sistematic
Analiza
rspunsurilor

Expunerea
Conversaia
Explicaia

Explicaia
Identific
materialele i
ustensilele necesare.
Observ etapele de
lucru
Elevii urmresc cu
atenie explicaiile i
demonstraia.
Experii din fiecare
echip ndrum, i
ajut coechipierii.
Ascult i respect

Evaluare

Demonstraia

Exerciiul

Observarea
sistematic
a comportamentului
elevilor

5.

6.

Analiza i
aprecierea
lucrrilor

ncheierea
activitii

fiecare echip cu hrtie de alt


culoare.
Cer elevilor s respecte normele de
protecie a muncii n timpul
activitii.
ndrum, corectez, ncurajez,
atenionez.
Cer elevilor as aeze cluii pe un
carton nvelit n erveel colorat.
Solicit echipelor care au terminat si expun lucrarea pentru a realiza o
expoziie.

cerinele i ncep s
lucreze .
Se strduiesc s
lucreze n linite i
ordine.

Cer elevilor s aprecieze lucrrile


dup urmtoarele criterii:
- corectitudinea;
- aranjarea elementelor;
- acurateea lucrrii.
Fac aprecieri generale i individuale
asupra modului de participare al
elevilor la lecie i a colaborrii n
cadrul echipelor.
Fac aprecieri asupra ntregii activiti,
primesc fia cu etapele de lucru
pentru a lucra i acas, din plcere.

Trec pe rnd pe la
Conversaia
fiecare lucrare expus Turul galeriei
i le analizeaz.

Realizeaz expoziia

Fac aprecieri asupra


lucrrilor expuse.
Sunt receptivi la
aprecieri.
Ascult aprecierile
asupra muncii lor.
Se mobilizeaz
pentru activitatea de
acas.

Conversaia

Analiza i
aprecierea
lucrrilor

ETAPELE DE LUCRU

S-ar putea să vă placă și