Sunteți pe pagina 1din 7

1.

Cunoaşterea şi utilizarea materialelor, a instrumentelor de lucru şi a unor tehnici specifice artelor plastice
2. Recunoaşterea tipurilor de culori, a nonculorilor şi a formelor spaţiale, în mediul înconjurător şi pe imagini
PROIECT DIDACTIC

Data:15.04.2020
Clasa: a I-a
Unitatea Școlară: Şcoala Gimnazială Oțeleni
Propunător: Crăcană Domnica Corina (Vasilencu)
Aria curriculară: Arte
Disciplina: Educaţie plastică
Subiectul: Lecţie concurs – “Maeştrii culorilor”
Unitatea de invatare: Forma – element de limbaj şi expresie artistică
Tipul lecţiei: mixta (consolidare-evaluare)

OBIECTIVE CADRU:
3. Cunoaşterea şi utilizarea elementelor de limbaj plastic
4. Realizarea unor compoziţii

OBIECTIVE DE REFERINTA VIZATE:


1.1.să mânuiască materialele şi instrumentele de lucru
1.2.să utilizeze materialele, instrumentele de lucru şi tehnicile învăţate, pentru a exprima liber idei şi sentimente
2.2. să discute despre culorile calde şi reci, în funcţie de propriile reacţii
4.1. să obţină culorile binare prin amestecul celor primare
4.2. să obţină tonuri prin amestecul unei culori cu o nonculoare, în cantităţi diferite

OBIECTIVE OPERATIONALE:
 să coloreze forme elaborate în acuarelă, respectând indicaţiile primite în ceea ce priveşte folosirea culorilor;
 sa cunoasca semnificatia culorilor primare, binare si a nonculorilor
 sa analizeze lucrari plastice, gasind un titlu reprezentativ pentru acestea, pornind de la cunosterea culorilor primare, binare si nonculorilor
 sa realizeze o compozitie plastica respectand indicatiile specificate in probele de concurs

 să exprime semnificaţii ale unei culori ca urmare a analizei unor lucrari plastice în care acea culoare se regăseşte ca dominantă;

 să participe cu interes la lectia- concurs, indeplinind cerintele mentionate la fiecare proba a concursului
 să evalueze şi să autoevalueze lucrările pe baza criteriilor de evaluare;

 OBIECTIVE AFECTIVE:

 sa-si dezvolte gustul estetic prin exprimarea plastica a trairilor de natura artistica

Resurse şi managementul timpului:


 Mijloace materiale: coli albe, blocuri de desen, acurele, pensule, fişe cu vaporat de colorat, plansa cu cercul cromatic si cu principalele perechi de
complementare.
 Metode si procedee: exerciţiul, jocul, problematizarea, conversaţia, explicaţia, munca independenta.
 Mod de organizare: frontal, individual, în grup
 Resurse temporale: 45 minute

Material bibliografic:
*** Programa şcolară pentru Educaţie plastică, clasa a III-a, Bucureşti, 2004
Dascălu, Aurel: „Educaţia plastică în ciclul primar”, Editura Polirom, Iaşi, 1997
Ilioaia, Maria: „Metodica predării desenului la clasele I-IV”, EDP, Bucureşti, 1981
www.didactic.ro
Conţinutul informaţional al receptării Resurse
Evenimente
Metode si Mijloace Mod de Evaluare
didactice Activitatea propunătorului Activitatea elevilor
procedee materiale organizare
I.Moment Pregătirea materialelor necesare - Se pregătesc pentru ora - conversatia
organizatoric desfăşurării lecţiei: acuarele, de educaţie plastică, - explicatia
5 min pensule, bloc de desen, apă, pregatesc materialele
servetele. necesare desfasurarii
-Corectarea poziţiei în bancă; activitatii.
-Deprinderea de ordine şi disciplină.
Se cere elevilor să
pregătească materialele necesare
desfăşurării lecţiei, se stabileşte
ordinea şi disciplina. - conversatia
- explicatia
II.Captarea Se va face cu ajutorul povestii - conversatia
atentiei “Povestea curcubeului” - explicatia
3 min
III.Reactualizarea Tip de învăţare: operaţională,
cunostintelor receptiv-reproductivă, inteligibilă.
anterioare - conversatia
- Reactualizarea cunoştinţelor: - explicatia
2 min *culori primare (roşu, galben,
albastru)
*culori binare (oranj, verde, violet)
*culori calde (roşu, galben, oranj)
*culori reci (albastru, verde, violet)
*nonculori (alb, negru)
- Identificarea amestecurilor
culorilor pe imagini- planse
cromatice
IV.Anunţarea - Anunţă modul de desfăşurare a explicaţia planşă cu
temei şi a activităţii: lecţie-concurs prin care - Citesc de pe planşă probele
obiectivelor (5') elevii trebuie să dovedească probele concursului: concursului
stăpânirea unor cunoştinţe teoretice 1. Pictează repede şi
şi a unor tehnici de lucru diferite, corect- 40 puncte –
dobândite în urma parcurgerii regulament concurs frontal
unităţii de învăţare “Forma – 2. Ce vrea să-mi spună
element de limbaj şi expresie culoarea?(20 puncte)
artistică”. 3. Gaseste un titlu
- Prezintă regulile concursului, potrivit! (20 puncte)
modul de desfăşurare(echipe:
“Spiriduşii”,“Îngeraşii”, “Strumfii”,
“Piticii”), punctajul alocat fiecărei
probe, distribuie insemnele fiecarei
echipe. (medalii cu simboluri)
V.Desfăşurarea 1. Explică cerinţele primei probe şi - Se impart in 4 echipe de exerciţiul-joc fişe cu individual probă practică
concursului (25') modul de lucru: pictarea vaporasului cate 5. Elevii, au de colorat vaporase şi
respectând indicaţiile de colorare. cu acuarele un vaporas de cu indicaţii
pe o coală A4 respectând de lucru,
cerinţele scrise în dreptul pensule,
acestuia: fiecare parte a acuarele,
vaporasului cu o culoare apă
- Acordă punctajul fiecărei echipe diferita:primară/binară/nonc
după prima probă a concursului. uloare
apreciere prin
- Fiecare elev din echipă va acordare de
colora vaporasul. Primesc problematiza în grup punctaj
10 puncte pentru fiecare rea
sarcina indeplinita corect.
Timp de lucru -5 minute. cartonaşe cu
2. Prezintă cea de-a doua probă “Ce - Fiecare echipă primeşte o reproduceri
vrea să-mi spună culoarea?”, reproducere a unei lucrări ale unor acordare de
explicând sarcinile pe care elevii le de artă, descoperă lucrări de punctaj
au de realizat. dominanta cromatică a ei artă
- Analizează propunerile fiecărei precum şi semnificaţiile
echipe şi stabileşte punctajul pentru culorii analiza
această probă. respective( sentimentul pe produselor
care il creaza)- completeaza activităţii
fisa cu raspunsurile la probă practică
cerinta exerciţiul
3. Prezintă ultima probă a Timp de lucru-5 minute
concursului: gasirea unui titlu potrivi
pentru o lucrare data. Fiecare echipa găseste 2 in grup
- Propune spre audiţie , în timp ce titluri potrivite lucrării, in
elevii lucrează, muzica ambientala. functie de ceea ce sugereaza
si completeaza fisa cu
raspunsurile la cerinta
Timp de lucru : 5 minute
VI. - Finalizează concursul. - Fiecare echipă îşi frontal autoevaluare
Încheierea - Stabileşte echipa câştigătoare şi calculează punctajul.
activităţii(5') acordă diplome. - Îşi încheie activitatea
- Evaluează activitatea desfăşurată, intonând cantecelul “A fost aprecieri
formulând aprecieri verbale. odata un castel” verbale
Anexa 1.
TRIUNGHIURILE – CULOARE PRIMARA
PATRATELE – CULOARE BINARA
CELELALTE FORME – CULOARE RECE
DREPTUNGHIURILE – NONCULOARE

S-ar putea să vă placă și