Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnaziala Nr. 4, Rm. Vâlcea


Data: 13.11.2012
Clasa: I - B
Prof. Înv. Primar : Uică Oana Andreea
Aria curriculară : Limbă şi comunicare
Disciplina : Limba şi literatura română
Subiectul lecţiei : Sunetul şi litera I
Tipul lecţiei : predare - învăţare

SCOPUL : Consolidarea deprinderii de pronunţare corectă a unei vocale –izolat, în silabe şi


cuvinte, realizarea corelaţiei dintre sunet şi literă în procesul citirii.

OBIECTIVE:

O. 1 - Să realizeze analiza fonetică, să desprindă şi să izoleze într-o propoziţie cuvântul în care se


aude sunetul I ;
O.2 - să despartă cuvântul în silabe şi să rostească clar fiecare silabă , să izoleze sunetul I dintr-o
silabă şi să-l rostească corect;
O.3 - Să realizeze sinteza fonetică prin reîntregirea silabei , a cuvântului , a propoziţiei;
O.4 - Să cunoască litera i, I de tipar ca semn grafic corespunzător sunetului i ,I;
O.5 - Să citească silabe şi cuvinte care conţin litera i,I
O.6 - Să stabilească locul literei în cadrul cuvântului -la început, în interior sau la sfârşit
O.7 –Să identifice sunetul i în cuvinte date;
STRATEGII DIDACTICE :

A) METODE SI PROCEDEE: conversaţia , explicaţia, observarea ,metoda analitico-fonetică


-sintetică

B)FORME DE ACTIVITATE ; activitate frontală , pe grupe ,individuală

C) MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: manualul ,planşă cu litera i, I , alfabetar ,cretă colorată


SCENARIU DIDACTIC

MOMENTELE O.O ACTIVITATEA ACTIVITATEA EVALUARE


LECŢIEI ÎNVĂŢĂTOAREI ELEVILOR
Moment Pregătesc materialele necesare Îşi pregătesc
organizatoric desfăşurării lecţiei: Abecedare, caietele şi
caiete, instrumente de scris manualele de care
au nevoie.
Verificarea Se va face prin citirea în cor şi - frontală,
cunostintelor citirea selectivă. Elevii vor formativă,
anterioare alcătui propoziţii cu cuvinte orală
O.1 care contin sunetul i la inceput, observare
O.2 la mijloc sau la sfarsitul sistematică
O.3 cuvantului. În acest timp eu
voi verifica tema scrisă în
caiete. Dacă va fi necesar, voi
face observaţiile necesare.
Anunţarea Prezint obiectivele stabilite Ascultă
obiectivelor pentru această oră
Captarea atenţiei Captarea atenţiei se face prin Elevii se salută-
salut BUNĂ
DIMINEAŢA mă
bucur că eşti aici.

Reactualizarea celor Ştirile zilei, Activitatea de Participă la activ.


învătate anterior grup , împărtăşirea de grup şi se
împărtăşesc
Dirijarea învăţării A)Intuirea ilustraţiei.Să citim Nana suflă în
ilustraţia din manual! Ce lumânări.
vedem în această ilustraţie?
Dirijarea învăţării Numeste I mare pentru că ‚’Ina pictează .
există şi i mic de tipar. Cu Ina vorbeşte la
O.1 C aceste litere se tipăresc telefon cu Nina.
cărţi, Ina are mere. ’’
ziare , reviste. e titlu îi putem Aceasta este o observare
O.2 da? B)Analiza fonetică. propoziţie. sistematică
Desprinderea propoziţiei din
comunicare şi analiza ei. Ce
face Ina? Ce este aceasta? Se
O.3 repetă propoziţia rostind rar
fiecare cuvânt. Câte cuvinte elevii identifică
are propoziţia? Care este poziţia sunetului i
primul cuvânt? Care este al – elevii dau
doilea cuvânt ? Să spunem exemplele cerute
primul cuvânt despărţit in
silabe Câte silabe sunt? Să-l
rostim si pe cel de-al doilea,
despărţit în silabe. Câte silabe
sunt ? Să pronunţăm încă o - elevii
dată primul cuvânt despărţit în încercuiesc în
O.4 silabe. I-NA. Care este prima mod corect
silabă ? C)Sinteza fonetică. literele învăţate
INA PICTEAZĂ.
--------------- . - elevii recunosc
O.5 ------ ------ . litera I mare de
- -- ------- tipar
- .
D)Exersarea auzului
fonematic prin exerciţii.Să - elevii formează
citim cuvintele. Din câte silabe şi citesc silabele
O.6 sunt alcâtuite. Se stabileşte şi cuvintele
locul sunetului i în fiecare din formate
cele trei cuvinte . Sunetul I are
un semn , pentru a putea fi - elevii citesc
scris . Semnul sunetului Ieste corect, conştient
O.7 litera I. Se prezintă litera I
mare de tipar .Se precizează - elevii rezolvă
că este de tipar , deoarece este corect exerciţiile
scrisă cu ajutorul unei maşini atât în caiet cât şi
care se numeşte tipar. la tablă

O.8
Obţinerea O. 4 Să privim cu atenţie litera! Din
performanţelor ce este alcătuită ?
F)Se recunoaşte litera I mare
O.5 de tipar din alfabetarul
individual al elevilor. - frontală,
G Citirea conţinuturilor din formativă,
abecedar. orală
O.6 H Se recunoaşte litera I pe observare
diferite eşantioane scrise. sistematică
Se citeşte mai întâi titlul
lecţiei. Unde mai vedeţi litera I
O.7 pe pagină ? Se face analiza
cuvintelor, Nina, Nanu ,
Mimi, Ana, Nini, inima..
Învăţătorul citeşte pagina
model .
ASIGURAREA Joc didactic: Jucaţi-vă de-a - elevii Apreciez
RETENTIEI ŞI A convorbirea telefonică. Folosiţi demonstrează activitatea
TRANSFERULUI cuvinte potrivite. înţelegerea temei elevilor
Aprecierea Să citească bine cuvintele din
activităţii abecedar, să alcătuiască
Temă de casă propoziţii cu aceste cuvinte.
Aprecieri, recoma ndări
,recompense.

S-ar putea să vă placă și