Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

coala cu clasele I-VIII nr. 22 Timisoara


Clasa : I
Institutor: Milos Sabina
Disciplina : Limba i literatura romn
Unitatea de nvare nr. 5,,Invatam sa scriem
propozitii``
Coninut : Sunetul [r] i litera ,,r``de tipar
Tipul leciei : dobandire de cunostinte
Obiective cadru, de referin i operaionale:
1. dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral
1.1.
s neleag semnificaia global a mesajului oral;
1.2.
s sesizeze intuitiv corectitudinea unei propoziii ascultate;
1.3. s disting cuvintele dintr-o propoziie dat, silabele dintr-un
cuvnt i sunetele dintr-o silab;
1.4. s sesizeze sensul cuvintelor ntr-un enun dat;
1.5. s manifeste curiozitate fa de mesajele emise de diferii
interlocutori n situaii de comunicare concret;
2. dezvoltarea capacitii de exprimare oral
2.1. s formuleze clar i corect enunuri verbale potrivite unor
situaii date;
2.2. s integreze cuvintele noi n enunuri;
2.3. s manifeste iniiativ i interes pentru a comunica cu ceilali;
3. dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris
3.1. s identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte i enunuri
n textul tiprit i n textul scris de mn;

3.2.

s sesizeze legtura dintre enunuri i imaginile care le


nsoesc;
4. dezvoltarea capacitii de exprimare scris
4.1. s utilizeze convenii ale limbajului scris ( punctul, semnul
ntrebrii, scrierea cu majuscul)

Obiective operaionale :
A. Cognitive :
OC 1 - s identifice sunetul [r] aflat in poziie iniial, median sau final;
OC 2 - s stabileasc corespondena ntre sunetul [r] i literele ,,r mic de
tipar;
OC 3 - s citeasc litera ,,r mic de tipar
OC 4 - s coreleze structura unui cuvnt cu imaginea corespunztoare;
OC 5 - s coreleze literele ,,r mic i cu litera ,,r mic de mn;
OC 6 s descrie caracteristicile grafice ale literei ,,r mic
B. Motrice :
OM 1 s mnuiasc cu ndemnare mousse-ul computerului;
OM 2 s mnuiasc cu ndemnare piesele jocului PUZZLE;
C. 3 - Afective :
OA 1 - s manifeste interes n nelegerea explicaiilor date;
OA2- s participe activ in timpul desfurarii leciei;
Resurse :
A. Bibliografice :
Programe colare revizuite LIMBA I LITERATURA ROMN,
Bucureti, 2003;
Tudora Pitila,Cleopatra Mihailescu ABECEDAR - Manual pentru clasa
I,Editura Aramis,2004
Nuta Silvia,-Metodica predrii limbii romane in clasele primare-Editura
Aramis,Bucureti,2000
Marcela Pene, Vasile Molan ndrumtor pentru folosirea
ABECEDARULUI, Editura Aramis, Bucureti, 1995;
Carmen Iordchescu S dezlegm tainele abecedarului, Editura Carminis,
Piteti, 2006;
Ioan erdean Metodica predrii limbii romne la clasele I-IV, Bucureti,
E.D.P., 1995;
B. Metodologice:

a) metode i procedee: metoda fonetic analitico-sintetic, instruirea asistat


de calculator, explicaia, demonstraia, conversaia, lucrul
cu manualul, jocul didactic;
b) forme de organizare: frontal, individual, pe grupe , n perechi;
c) mijloace de nvmnt:
1.clasice :plane, alfabetar, fie, Abecedar;
2.moderne:puzzle
3.computer
4.CD
5.benzi cu texte din ziare
C. Umane : elevii, nvtorul clasei:
D. Temporale : 45 min.

Desfurarea leciei
Etapele lectiei

Activitatea nvtorului

Activitatea elevilor

1.Organizarea
clasei

Pregatesc elevii pentru buna


desfasurare a lectiei si le cer sa
scoata pe banci abecedarele.

Elevii se pregatesc
pentru lectia de
citire si scot pe
banci abecedarele

2.Verificarea
cunostintelor
anterioare

Cer elevilor sa-si


reaminteasca ce au facut ora
trecuta le abecedar.
Dati exemple de cuvinte care

Elevii raspund:ora
trecuta am repetat
literele invatate.
Elevii dau exemple
variate.

contin sunetul e la inceput,la


mijloc si la sfarsitul cuvintelor.
Procedez la fel si cu celelalte
sunete si litere invatate.
Cu ajutorul alfabetarului se
formeaza cuvinte cu literele
invatate
nene,mine,nuia,Ema,Ina,Nae

3.Captarea
ateniei

Elevii
alcatuiesc
cuvinte cu ajutorul
literelor
din
alfabetar

Cand folosim literele mari?

Aceste litere se
folosesc la scrierea
numelor
de
persoane,a
denumirilor
geografice si la
inceput
de
propozitie.

Se capteaz atenia elevilor


printr-o povestioara despre ratusca
cea urata.

Elevii
asculta
povestioara

Cer elevilor sa desparta in silabe


cuvantul,,rata``
Ce sunet auzim la inceputul
cuvantului?

ra-ta

Sa pronuntam cu totii sunetul r!


Cum pronunta acest sunet?

4.Anunarea

informeaz elevii c n
aceast lecie vor recunoate sunetul
[r]si vor citi litera,,r`` mic si
vor alcatui cu acesta cuvinte

Sunetul r
Sunetul r il gasim la
inceputul cuvantului
.
NOTA
Consoana r este cel
mai greu de articulat
deoarece are nevoie de
o mobilitate deosebit a

temei
i
enunarea
obiectivelor
operaionale
ale leciei

5.Dirijarea
nvrii

pe care le vor utiliza in


propozitii
Fac intuirea literei.
Se prezinta plansa cu litera r
mic de tipar
La ce folosesc literele de tipar?Cer
elevilor sa deschida manualul si sa
recunoasca lietera r de tipar.
Se intuieste imaginea din manual.
Rica e marinar.
Se analizeaza propozitia.Cate
cuvinte are?
Cate cuvinte contin sunetul r.Se
despart in silabe cuvintele :Rica si
marinar.
Se procedeaza la fel si cu
cuvintele:vapor si mar
Cate silabe are cuvantul vapor?
Unde se aude sunetul r?
Cate silabe are cuvantul mar?
Unde se aude sunetul r?
Cer elevilor sa recunoasca lietera r
in alfabetare.
Cu ajutorul alfabetarului se
formeaza cuvintele mare si mure.
Cer elevilor sa priveasca imaginea
cu
fetita
si
sa
citeasca
propozitia.Cate
cuvinte
are
propozitia.Care este primul,al
doilea,al treilea cuvant
Despartiti in silabe cuvintele
Elevii sunt impartiti in 3 grupe
Elevii primesc fise de lucru .
(Anexa 1).Castiga echipa care
rezolva prima sarcinile

limbii
-sunetul r se
pronunta
astfel
:
plasarea varfului limbii
pe alveolele superioare
si emiterea unui suflu
puternic,pana
la
vibrarea limbii

La tiparirea
cartilor,ziarelor si
revistelor.
Rica e marinar

Va -por
mar

Elevii
alcatuiesc
cuvintele
Mara are mure?
Mara
are
mure
Ma-ra
a-re
mu-re

Prezint jocul Completeaz


silaba ,,

me

__

mu

__

Elevii privesc cu
atentie completand
cu
silabele
corespunzatoare

Lucru n perechi
Se dau elevilor fie de lucru
individuale(anexa 2)

6. Evaluarea
cunostintelor

Verific
realizarea
obiectivelor
operaionale ale leciei.
Apreciaz
elevii
conform
rspunsurilor date i acord
calificative.
Tema-de subliniat litera r de tipar
pe benzile cu texte din ziare.
Pentru ora viitoare va trebui sa
stiti sa cititi foarte bine lectia pe
care am invatat-o azi si sa stiti sa
formati propozitii cu cuvintele
care contin litera r.

Completeaz
fisele.

Verific realizarea
obiectivelor leciei.
Se bucur de
calificativele
primite.

Anexa I
Pune sub fiecare cuvant ordinea in propozitie:
Grupa 1

are

are

Ana

mama

mere

Irina

mere

Anei

Ema

Grupa 2
Pune sub fiecare cuvant ordinea in propozitie:

ia

Ina

Ana

un

in

Nana

un

ia

in

mare

Grupa 3
Pune sub fiecare cuvant ordinea in propozitie:

Ana

un

Nina

are

in

mare

an

ia

Ina

un

Fi de lucru
Sunetul i litera r

Cand o cauti e pe lac


Toata ziua mac. mac. mac
Si te scoala dimineata
Cu mac-mac-ul
Cine-i?
(rata)

1. Citete coloanele.Subliniaz litera r

me-re
ma-re

me-re
mu-re

Ma-ra
ra-ma

2.Subliniaz litera r:

a e r m e i r s t e j em u e are r s r z e
e m e r e t e u r o e r r e r e r g h ere r

3.Subliniaza casuta de sub cuvantul care contine sunetul r:

S-ar putea să vă placă și