Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a II-a
Profesorii: Marina Gumeniuc, Mariana Antonovici, Lucia Frunza
Grupa: DRA16 M
Disciplina: Limba şi literatura română

Subiectul: Capra cu trei iezi de Ion Creangă. Caracterizarea personajelor.

Tipul lecţiei: lecţie de consolidare a cunoștințelor

Timpul: 45 de minute (lecția a II-a)

Competența specifică 2. Producerea de mesaje orale în situații de comunicare dialogată și monologată, manifestând atitudine pozitivă și atenție pentru
calitatea exprimării și îmbunătățirea continuă a acesteia.

Competența specifică 3. Receptarea mesajelor / textelor scrise, manifestând dorința de a utiliza informațiile noi în situații variate de comunicare.

Unitățile de competență:
1.4. Identificarea personajelor textului.
2.6. Descrierea unor imagini, persoane, personaje, obiecte, ființe cu și fără repere.
3.4. Formularea răspunsurilor la întrebări.
3.5. Formularea întrebărilor după model.

Produsul de evaluat
P 4 Reproducerea textelor simple şi scurte.
P 5 Improvizarea orală a dialogului în baza reperelor/modelelor învăţate.
P 6 Descrierea orală a imaginii

Obiectivele: la sfârșitul lecției elevul va fi capabil:


O1 - să reproducă mesajul audiat
O2 – să recunoască personajele povestei
O3 – să manifeste atitudine pozitivă și interes pentru realizarea sarcinilor.
Strategii didactice:
- forme: frontal, în perechi, individual;
- metode: joc didactic, dramatizare, simulare; tehnica TPR
- mijloace: mijloace TIC, versuri, fișe cu cifre, imagini cu personajele povestei.
Evenimente Activitatea învăţătorului şi a elevului Metode şi Evaluare
instrucţionale procedee
EVOCARE Profesorul salută elevii (Bună ziua dragi elevi!) observaţia
- Elevi cum credeţi cine vor fi personajele din povestea de astăzi? (Voi prezenta o imagine
5 min unde elevii vor trebui să identifice personajele cunoscute).
- ( capra, iezii);
- Care imagine îi corespunde poveştii (elevii arată)
- Ce poveste este ?
- Capra cu trei iezi.
- Haideţi să spunem ce poveşti mai sunt cu iezii?
- Capra cu şapte iezi; Iedul cu trei capre.
- Aşa este, dar a mai rămas o imagine ce personaje sunt?
- Lupul şi Красная Шапачка.
- Aşa este Lupul şi Scufiţa Roşie care vom învăţa data viitoare.
REALIZAREA Profesorul va citi povestea, elevii o vor asculta. Lectura-model În grup
SENSULUI Le propunem imagini cu secvenţe din poveste.
- Aranjaţi imaginile după cum se desfăşoară acţiunile în poveste
Eu citesc încă o dată povestea, iar voi bateţi din palme de trei ori atunci când se termină fragmentul
reprezentaţi în imagine.
I Fragment (A fost o dată… Da, mămucă, n-ai nici o grijă, a spus iedul cel mare).
Elevii vor bate din palme.
II Fragment ( Capra se duse…Nu , a zis iedul cel mic aceasta nu e mama);
Elevii vor bate din palme.
III Fragment (Însă iedul cel mare nu a ascultat de fratele său mai mic şi a deschis uşa…Lupul a
15min. intrat, i-a găsit pe iedul cel mare şi pe cel mijlociu şi i-a mâncat).
Elevii vor bate din palme.
IV Fragment ( Când se întoarse capra acasă … Şi aşa au scăpat cu toţii de lupul cel rău).
Elevii vor bate din palme.

Caracterizarea personajelor.
Tehnica TPR. (prezentare)

REFLECŢIE Elevi acum vom memora cântecul caprei:


Trei iezi cucuieţi,
10 min. Mamei uşa descuieţi!
Că mama v-a duce vouă,
Frunze-n buze, lapte-n ţâţe,
Drob de sare în spinare,
Mălăieş în călcâieş,
Smoc de flori pe subsuori.

Lucrul cu fișa.

EXTINDERE Elevi ce personaj din această poveste va plăcut şi de ce?

Iedul cel mic, deoarece este mai înţelept; Capra deoarece este grijulie; Lupul deoarece este şiret.

-Faceţi o caracterizare în 3-4 enunţuri a personajului, care va impresionat şi un desen.


Argumentând de ce v-aţi ales acest personaj.

S-ar putea să vă placă și