Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul Teoretic „Alexandru Mocioni” Ciacova


PROFESOR: Ţogoe Daniela Adriana
CLASA: a XI-a
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Perioada modernă a literaturii române
SUBIECTUL: Forme hibride ale civilizaţiei româneşti la mijlocul secolului al XIX-lea: Chiriţa în provinţie, de
Vasile Alecsandri
TIPUL LECŢIEI: mixtă

MOTIVAȚIA:
♣ Din perspectivă educațională, lecţia contribuie la conștientizarea valorii pe care o are cartea instrument al educației
morale și intelectuale, înțelegând, în aceeași măsură, miturile și mitologiile poporului român.
♣ Din perspectivă instructivă, este o lecţie valoroasă prin folosirea metodelor activ-participative, în sprijinul dezvoltării
interesului pentru literatura română, elevii fiind capabili să recepteze cu interes textele în proză.

COMPETENȚE GENERALE:
1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în diferite situaţii de comunicare
2. Comprehensiunea şi interpretarea textelor
3. Argumentarea orală sau în scris a unor opinii în diverse situaţii de comunicare

VALORI ŞI ATITUDINI
 Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii;
 Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate;

1
 Formarea unor reprezentări culturale privind evoluţia şi valorile literaturii române;
 Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare şi a încrederii în propriile abilităţi de comunicare;
 Abordarea flexibilă şi tolerantă a opiniilor şi a argumentelor celorlalţi;

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.3. Folosirea adecvată a strategiilor şi a regulilor de comunicare orală în monolog şi în dialog;
2.1. Utilizarea strategiilor de lectură în vederea înţelegerii adecvate a textelor studiate;
2.2. Compararea viziunii despre lume, despre condiţia umană sau despre artă reflectate în texte literare, nonliterare sau în
alte arte;
2.3. Interpretarea textelor studiate prin prisma propriilor valori şi a propriei experienţe de lectură;
3.1. Identificarea şi explicarea relaţiilor dintre opera literară studiată şi contextul cultural în care a apărut aceasta;
4.1. Utilizarea tehnicilor şi strategiilor argumentative în situaţii de comunicare diverse (scrise sau orale);
4.2. Compararea şi evaluarea unor argumente diferite în vederea formulării unor judecăţi proprii;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - să explice relaţiile dintre opera Chiriţa în provinţie şi contextul cultural în care a apărut
aceasta;
O2 - să identifice elementele specifice textului dramatic (compoziţie, construcţie);
O3 - să stabilească relaţiile dintre reperele temporale şi spaţiale şi fenomenul cultural al epocii;
O4 - să ilustreze prin exemple conflictul dintre vechi şi nou, semnele modernităţii pe care le imită Chiriţa;
O5 - să schiţeze portretul personajului principal;
O6 - să ilustreze prin exemple expresivitatea elementelor de limbaj;
O7 - să interpreteze textul studiat prin prisma propriilor valori şi a propriei experienţe de lectură;

STRATEGIA DIDACTICĂ
FORME DE ORGANIZARE: activitate individuală, frontală şi pe grupe.
METODE DIDACTICE: brainstormingul, conversaţia euristică, expunerea, lectura pe roluri, exerciţiul,
dezbaterea.
2
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: manualul, fişe de citate, fişe de idei.
BIBLIOGRAFIE:
ALECSANDRI ,Vasile, Opere complete.
CĂLINESCU, George, Istoria literaturii române de la origini până în prezent, Ed. Minerva, Bucureşti, 1982.

3
SECVENŢELE STRATEGII DIDACTICE
CONŢINUTURI FORME METODE ŞI
LECŢIEI EVALUARE
ŞTIINŢIFICE DE MIJLOACE
ORGANIZARE Itemi
Numiţi
Organizarea clasei; Activitate Conversaţia domeniile în
Verificarea temei; Frontală Fişe care s-a implicat
Se vor actualiza Activitate biobibliografice V. Alecsandri în
informaţiile referitoare Frontală epocă.
I. EVOCAREA la opera lui Vasile Activitate Ciorchinele Enumeraţi
Alecsandri pe baza Individuală speciile literare
fişelor biobibliografice. ale creaţiei sale
şi exemplificaţi-
le prin opere
cunoscute.
Captarea atenţiei Activitate Notaţi cinci
elevilor se face printr-o Frontală Conversaţia cuvinte/structuri
discuţie liberă care să
referitoare la ce Activitate denumească
înseamnă „a fi la Frontală ceea ce
modă” în zilele noastre. consideraţi voi
că înseamnă „a
fi la modă” în
zilele noastre.
Elevii vor fi anunţaţi că Daţi exemple de
urmează să studieze: Manualul situaţii, de
Chiriţa în provinţie de Activitate (puncte de evenimente sau
V. Alecsandri, ca text Frontală reper) personalităţi din
reprezentativ pentru realitatea
capitolul intitulat românească care
II. Forme hibride ale să reprezinte
REALIZAREA civilizaţiei româneşti la forme hibride
SENSULUI
mijlocul secolului al ale civilizaţiei
XIX-lea. Activitate noastre, între
Frontală Orient şi
Occident.
Se notează titlul lecţiei
pe tablă, iar elevii îl
notează în caiete.
Se face plasarea
textului în contextul
operei lui V.
Alecsandri şi în
contextul epocii în care
a apărut, precizându-se

4
că piesa, comedie cu
cântice, în 2 acte, face
parte din Ciclul
Chiriţelor, din care mai
fac parte Chiriţa în Iaşi Expunerea
sau Două fete ş-o Activitate
neneacă (1850), Frontală
Cucoana Chiriţa în
voiaj – cânticel comic
(1868), Chiriţa în
balon. Farsă de Activitate
carnaval (1876). Individuală
Se menţionează că
personajul principal,
cucoana Chiriţa, Activitate
reprezintă liantul Individuală
întregului ciclu, fiind
relevant pentru
momentul social-istoric
şi pentru un anumit tip
uman.
Se precizează că mare
parte din piesele
comice ale lui
Alecsandri au un
caracter satiric şi critic
împotriva moravurilor
sociale şi politice ale
vremii. Rezumaţi
II. Se rezumă subiectul Rezumare orală subiectul piesei
REALIZAREA piesei, accentuându-se Chiriţa în
SENSULUI cele trei scopuri ale provinţie de
Chiriţei (să introducă la V.Alescandri.
Bârzoieni moda Evaluarea
timpului, să devină lecturii elevilor
isprăvniceasă şi să îşi se face pe baza
însoare fiul nătâng, grilei de
Guliţă, cu Luluţa, o evaluare.
orfană crescută în casa Conversaţie
ei, care va moşteni o euristică
nouă avere).

Se stabileşte tema
piesei (demascarea Lectura pe
parvenitismului, a roluri
snobismului şi a

5
abuzurilor
administraţiei).
Conversaţia
Se face lectura pe roluri euristică
a primului fragment din
manual (Actul I, Scena
3).
Precizaţi
Discutarea textului se specificul
va face pornind de la elementelor de
specificul elementelor compoziţie a
de compoziţie a textului
textului dramatic (act, dramatic din
scenă, replică, indicaţii Actul I, Scena3.
scenice), stabilindu-se
structura piesei. Prezentaţi
comedia Chriţa
în provinţie de
Se dă tema pentru V. Alecsandri,
acasă. respectând
momentele
subiectului.
Ora a II-a:
Se face verificarea
temei şi elevii sunt Activitate
anunţaţi că vor Frontală
continua să discute
opera Chiriţa în
provinţie, având în
vedere: conflictul
dramatic, construcţia
personajului în textul
dramatic şi rolul
expresiv al elementelor
de limbaj.

Se evidenţiază reperele Activitate Textul comediei Consultaţi textul


temporale şi spaţiale şi Individuală Chiriţa în comediei
rolul acestora în crearea provinţie (indicaţiile de la
contextului potrivit începutul
evoluţiei conflictului actelor şi al
dintre vechi şi nou. scenelor) şi
precizaţi
reperele
Conversaţia temporale şi
Activitate pe spaţiale.

6
Se realizează grupe cu Identificaţi în
identificarea raportare Actul I, Scena3,
conflictului comic. frontală intenţiile
Chiriţei, care
vor deveni în
piesă elementele
Activitate conflictului
Frontală comic.
Ilustraţi prin
Se discută cu elevii exemple din
semnele modernităţii Exerciţiul Actul I, Scena
pe care le imită Chiriţa, 3, semnele
care, întoarsă de la Iaşi, modernităţii pe
vrea să impună moda care le imită
vremii în provincie. Chiriţa.

Menţionaţi
Se cracterizează defectele şi
personajul principal, calităţile
menţionându-se că Chiriţei.
acesta este şarjat Pornind de la
caricatural, nefiind o formulele de
apariţie respingătoare adresare
sau grotească. utilizate de
Se stabilesc relaţiile celelalte
dintre personaje. personaje faţă
de Chiriţa,
definiţi statutul
social al
personajelor şi
relaţiile dintre
acestea.
Selectaţi şi
transcrieţi pe
trei coloane
decalcurile
neînţelese de
„monsiu Şarlă”
din conversaţia
cu Chiriţa,
regionalismele
şi arhaismele
care apar
amestecate în
limbajul
acesteia.

7
Se discută comicul şi Exemplificaţi
sursele de realizare a Activitate pe comicul de
acestuia (comicul de grupe cu situaţie (grupa
limbaj, comicul de raportare Exerciţiul I), de moravuri
situaţie, comicul de frontală (grupa II), de
moravuri, comicul de caractere (grupa
caractere, comicul de III) şi de nume
nume), pornind de la (grupa IV).
definiţia acestuia şi pe
baza exemplelor din Selectaţi
text. fragmente din
Conversaţia Scena 3, Actul
Se face distincţia dintre euristică II, care conţin
comic şi comedie, cu opiniile diferite
precizarea că opera ale celor două
studiată este o comedie personaje
care satirizează reprezentând
moravurile vremii. noul şi vechiul
în societatea
Se citeşte pe roluri un românească a
alt fragment, Actul II, Activitate timpului.
Scena 3. Se discută individuală
fragmentul subliniidu-
se defectele societăţii Lectura pe
româneşti din acea roluri
vreme, parvenitismul şi Activitate
snobismul. Frontală

Se stabileşte tema Conversaţia Recitiţi integral


pentru acasă care textul comediei.
constă în Elaboraţi fişe de
documentarea, citate şi fişe de
elaborarea unor fişe de idei în vederea
citate şi a unor fişe de susţinerii
idei în vederea moţiunii.
realizării unei dezbateri Consultaţi o
cu moţiunea: În ceea ce lucrare de
priveşte introducerea informare
noutăţilor civilizaţiei Activitate despre
occidentale, Chiriţa individuală civilizaţia
are o atitudine românească a
progresistă, iar Bârzoi epocii (de ex.
are o atitudine Neagu Djuvara,
conservatoare. Între Orient şi
Occident,
Ţările române

8
la începutul
epocii
moderne ).
ORA A III-A:
Elevii sunt anunţaţi că
în această oră vor
realiza o dezbatere cu
moţiunea: În ceea ce
priveşte introducerea
noutăţilor civilizaţiei Activitate Dezbaterea
occidentale, Chiriţa Frontală
are o atitudine
progresistă, iar Bârzoi
are o atitudine
conservatoare.
Se stabileşte specificul
dezbaterii şi regulile
III. REFLECŢIA desfăşurării ei.
Se precizează că rolul
profesorului este de
moderator, el neputând
interveni nici în Activitate pe Fişe de citate
nuanţarea grupe Fişe de idei
argumentelor, nici în Lucrări de
evaluarea informare
participanţilor. precizate în
Se constituie la nivelul bibliografie
clasei echipele
afirmatoare şi echipele
negatoare, precum şi
echipa de evaluatori.
Se prezintă argumente
pro şi contra moţiunii,
pe rând, de către fiecare
dintre vorbitori, pe
baza fişelor şi a
informaţiilor pregătite Conversaţia
ca temă pentru acasă. euristică
Se comentează Activitate
confruntarea de opinii individuală
dintre Bârzoi şi Chiriţa,
având în vedere
receptivitatea ei la Dezbaterea
noutate, precum şi
reticenţa soţului la
orice tip de schimbare.

9
Argumentele pentru
susţinerea fiecărei
opinii trebuie să fie
unele pertinente, iar
exemplele să fie
semnificative.
Echipa de evaluatori Valorificaţi
evaluează conform ideile din
grilelor. dezbatere prin
redactarea unei
Valorificarea ideilor lucrări de
din dezbatere se face sinteză de
prin redactarea unei maximum o
lucrări de sinteză. pagină.

Se stabileşte tema Scrieţi un eseu


pentru acasă. argumentativ în
care să
demonstraţi,
prin referire la
comedia Chiriţa
în provinţie,
valabilitatea
afirmaţiei lui
George
Călinescu (în
Istoria
literaturii
române de la
origini până în
prezent):
„Chiriţa e o
cochetă bătrână
şi totodată o
bună mamă...”

10

S-ar putea să vă placă și