Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecție

Școala: Școala Gimnazială ,,Horea, Cloșca și Crișan”, Turda


Profesor: Apetroae Cezara
Disciplina: Limba și literatura română;
Clasa: a VII-a C;
Subiectul lecție: Verbul. Modurile verbului: personale și nepersonale.
Tipul lecției: De recapitulare și sistematizare
Data: 08.10.2019

1. Competențe generale:

1. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;


2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte de realizare, în scopuri diverse.

2. Valori și atitudini:

1. Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul


literaturii;
2. Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate;
3. Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia
pentru
dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural.

3. Competențe specifice:

2.1 asigurarea coerenţei ideilor exprimate într-un mesaj oral;


2.3 respectarea normelor morfo-sintactice în propoziţii şi în fraze;
2.4 adaptarea vorbirii la situaţiile speciale sau neprevăzute de dialog sau monolog;
2.5 cooperarea în interacţiunile de grup;
3.3 sesizarea corectitudinii şi a valorii expresive a categoriilor gramaticale şi lexicale
învăţate, într-un text citit;
4.3 organizarea secvenţelor textuale în funcţie de o cerinţă specifică;
4.4 utilizarea corectă a flexiunii verbale în textul scris, utilizând corect semnele
ortografice şi de punctuaţie.

4. Obiective operaționale:

La sfârşitul lecţiei, elevii vor putea să:

 să dea definiţia corectă a verbului;


 să identifice în vorbire verbul şi ce arată acesta;
 să recunoască modurile personale şi nepersonale ale verbului;
 să recunoască mărcile distinctive ale modurilor nepersonale şi să le diferenţieze
de cele personale.

Obiective afective:
 manifestarea curiozităţii şi interesului în rezolvarea sarcinilor de lucru;
 asimilarea informaţiilor noi şi însuşirea lor pentru a le putea folosi ulterior;
 rezolvarea sarcinilor de lucru prezentate;

Obiective psihomotorii:

 dirijarea atenţiei către centrul de interes sugerat de propunător;


 utilizarea corectă a mijloacele auxiliare folosite şi a spaţiului tablei, respectiv al
caietului, al fişelor de lucru;
 formarea deprinderilor de a opera, în comunicarea scrisă sau orală, cu noile conţinuturi.

5. Strategia didactică:

5.1. Metode şi procedee: conversaţia euristică, învăţarea prin decoperire, problematizarea,


explicaţia, exerciţiul oral şi scris, dezbaterea, tabelul.
5.2. Forme de organizare: activitate frontală și individuală.
5.3. Resurse: cunoștințele anterioare ale elevilor, capacitățile de învățare ale elevilor.
5.4. Mijloace de invățământ: manualul, tablă, caiet, fișe de lucru.
5.5. Timp: 50 de minute.
5.5. Bibliografie:

 Limba și literatura română clasa a VIII-a, editura Humanitas, București, 2013.


 Alina Pamfil, Didactica limbii şi literaturii române, Editura Dacia, Cluj-Napoca,
2000;
 Curriculum Naţional. Programa şcolară la limba şi literatura română pentru
clasele V- VIII, aprobată prin O.M. Nr. 3393 /28.02.2017;
 Emanuela Ilie, Didactica literaturii. Metode, Editura Panfilius, Iaşi, 2006;
 Parfene, C.- Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală. Ghid
teoretico-aplicativ, Ed. Polirom, Iaşi, 1999;
 Goia, V. – Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Ed.
DACIA, Cluj-Napoca, 2002.
 Florentina,Sâmihăian, Limba si literatura română pentru clasa a VIII-a, Ed.Art,
București, 2017.
 Gramatica limbii române, Bucureşti, Ed. Academiei, capitolul despre modurile
verbului;
Scenariu didactic

Nr. Etapele Timp Unități de conținut, activitatea Strategii didactice Evaluare


crt lecției alocat profesorului și a elevilor
Metode Materiale Forme de
organizare
1. Moment 2 min. Profesorul consemnează Conversația Catalog Frontală
organizatoric absenții, iar elevii își pregătesc Tablă
materialele necesare orei. Manual Individuală
Caiete
2. Captarea 10 Profesorul verifică tema Conversația Frontală
atenției min. calitativ și corectează Evaluare
eventualele greșeli. Pentru continuă
captarea atenţiei, profesorul
face o scurtă recapitulare a
noţiunilor învăţate anterior, pe Manual
baza unor întrebări:

Ce este verbul? Dezbatere


De câte feluri poate fi? Aprecierea
Care sunt verbele auxiliare? Caiete verbală a
Care sunt verbele copulative? răspunsuri-
lor corecte
Apoi scrie pe tablă: Elevul Expunere
merg la școală. Stârnind astfel Individuală
reacții, pe baza cărora vor
Tablă
discuta despre modurile și
Problemati-
timpurile verbale. zare
3. Anunțarea 2 min. Profesorul anunță obiectivele Conversația Manual Frontală Observarea
temei lecției spunându-le elevilor că comporta-
vor studia modurile verbului, Tablă mentului
Individuală elevilor
cele personale și nepersonale
Expunerea Caiete
și scrie titlul pe tablă.

4. Dirijarea 25 Profesorul va expune, pe baza Conversația Frontală Observare


învățării min unui tabel (Schița tablei) sistematică
modurile verbului, dictând, Tablă
prima dată, definiția modului :
Expunerea
MODURILE VERBULUI SUNT
Individuală
FORMELE PE CARE LE IA
VERBUL PENTRU A SE Caiete Aprecierea
verbală a
PRECIZA CUM CONSIDERA răspunsuri-
VORBITORUL ACTIUNEA. Problemati- lor corecte
zarea
Profesorul precizează faptul că
modurile verbului sunt : Frontală
Manual
Personale- predicative
Nepersonale-nepredicative Tabelul
Individuală
Profesorul le va trece într-un Observare
tabel și va defini fiecare mod Analiza Caiete sistematică
în parte, dând câte un exemplu gramaticală
(Schița tablei).

5. Asigurarea 10 Pentru asigurarea retenției, Conversația Fișă de Frontală Aprecierea


retenției și a min. elevii vor primi o fișă cu lucru răspunsuri-
transferului exerciții legate de modurile lor elevilor
Exercițiu Tablă Individuală
verbului și tipurile acestuia.

6. Anunțarea 2 min. Ca temă vor avea de făcut Portofoliu Portofoliu Frontală Evaluare
temei pentru portofoliu, o fișă legată formativă
de modurile și timpurile
Conversația Caiete Individuală
verbului și vor avea de
Evaluare
terminat exercițiile de pe fișa Exercițiu Tablă continuă
de lucru.
Schița tablei

Verbul

Modurile personale și nepersonale

MODURILE VERBULUI SUNT FORMELE PE CARE LE IA VERBUL PENTRU A SE


PRECIZA CUM CONSIDERA VORBITORUL ACTIUNEA.

Personale- predicative
Nepersonale-nepredicative

PERSONALE NEPERSONALE

Indicativ- arată o acțiune sigură, Infinitiv-are ca marcă prepoziția a,


reală forma de dicționar.

Ex: Elevii merg la teatru. A citi este un lucru benefic.

Conjunctiv- o acțiune posibilă, Supin- indica scopul actiunii, având


realizabilă (să). ca marcă anumite prepoziții: de, la,
pentru.
Ex: Vreau să mănânc o prăjitură.
Ex: Au adus unele de pescuit.
Ei au plecat pentru vânat.

Conditional-optativ- o dorință Participiu –arată o acțiune


posibilă, condiționată de ceva anume suferită,terminate și îndeplinită de un
(aș). anumit obiect.

Ex: Aș pleca în vacanță. Ex: Cartea citită este la bibliotecă.


Este un panou scris de către elevi.

Imperativ- o acțiune posibilă, un Gerunziu – o acțiune în derulare,


îndemn, un ordin, un sfat, o fărăr referire la momentul
rugăminte. desfășurării. Sufixe modale: -ând, -
ind.
Ex: Mergeți mai repede!
Ex: Il văd lucrând non-stop.
Anexa 1.

Fișă de lucru

1. Identificaţi verbele la moduri nepersonale şi subliniați-le.

a). Văd răsărind soarele.


b). Atelierul de reparat televizoare este închis.
c). A dat lucrarea fără a verifica punctuaţia.

2. Scrieţi verbe sinonime cu următoarele locuţiuni verbale:

- a sta de veghe
- a pune la cale
- a face rost

3. Completați spațiile libere:

a). Locuţiunea verbală este...


b). Pot fi verbe copulative verbele…….

4. Puneţi verbul a citi la modul imperativ .

5. Daţi exemple de câte două verbe care arată :

acţiunea starea existenţa

6.Este iarnă. Stau în casă. Privesc pe geam. Afară sunt mulţi copii. Se joacă cu zăpadă sau se
dau cu săniile. Sar şi aleargă voioşi. Eu îi admir şi mă bucur.”

A) Subliniaţi verbele

B)Grupaţi verbele pe cele trei coloane:

acţiunea starea existenţa

7. De la verbele următoare, faceţi câte două substantive:

a citi…………….

a petrece …................

S-ar putea să vă placă și