Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data:
Școala: Gimnazială Avram Iancu, Turda
Profesor: Apetroae Cezara
Clasa: a-V-a B
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învățare: Vreau să salvez lumea
Subiectul: Adjectivul. Articolul demonstrativ
Tipul lecției: Dobândire de noi cunoştinţe
Timp de lucru: 50 de minute

1. Competențe generale:
1. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte de realizare, în scopuri diverse.

2. Valori și atitudini:

1. Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul


literaturii;
2. Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate;
3. Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia
pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural.

3. Competențe specifice:

4 .1 . Utilizarea achizițiilor sintactice și morfologice de bază ale limbii române standard


pentru înțelegerea și exprimarea corectă a intențiilor comunicative ;
4 .4 . Respectarea normelor ortografice și ortoepice în utilizarea structurilor fonetice, lexicale
și sintactico-morfologice în interacțiunea verbală.

4. Obiective operaționale:

♦ cognitive: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:

 să cunoască definiția adjectivului;


 să recunoască articolele demonstrative;
 să cunoască categoriile gramaticale ale unui adjectiv;
 să analizeze un adjectiv.
♦ afective:
 să prezinte interes pentru lecție, manifestat prin participarea activă;
 să utilizeze corect noțiunile însușite.

Strategia didactică
Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, lectura expresivă,
problematizarea, analiza gramaticală.
Forme de organizare a învăţării: activitate frontală, individuală.
Resurse: capacităţile receptive ale elevilor, cunoştinţele lor anterioare, timp: 50 minute.
Mijloace de învăţământ: tabla, manual, culegere.
Material bibliografic:

 Limba și literatura română, manual pentru clasa a V-a, editura Art, București,
2019;
 Pamfil Alina, Limba și literatura română în gimnaziu. Structuri didactice, Editura
Paralela 45, 2003;
 Alina Pamfil, Didactica limbii şi literaturii române, Editura Dacia, Cluj-Napoca,
2000;
 Curriculum Naţional. Programa şcolară la limba şi literatura română pentru
clasele V- VIII, aprobată prin O.M. Nr. 3393 /28.02.2017;
 Emanuela Ilie, Didactica literaturii. Metode, Editura Panfilius, Iaşi, 2006;
 Parfene, C.- Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală. Ghid
teoretico-aplicativ, Ed. Polirom, Iaşi, 1999;
 Goia, V. – Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Ed.
DACIA, Cluj-Napoca, 2002.
 Cerghit Ioan, Metode de învăţământ, Editura Polirom, Iaşi, 2006;
Scenariu didactic

I. EVOCAREA (10’)

Notarea absenţelor, asigurarea celor necesare lecţiei şi verificarea calitativă a temei.

 Captarea atenţiei pentru activitatea didactică ce urmează:

Pentru captarea atenţiei, profesorul le propune jocul din manual, de la pagina


134, fiecare propunând un adjectiv potrivit în continuarea propoziţiei date.

 Anunţarea subiectului şi a competențelor

→ Profesorul scrie titlul lecţiei pe tablă : Adjectivul. Articolul demonstrativ

II. Dirijarea învǎţǎrii și obținerea performanțelor (35’)

→ Profesorul oferă definiția adjectivului, categoriile gramaticale ale acestuia, cât


şi definiţia articolului demonstrativ, oferind exemple concludente.

Adjectivul este partea de vorbire care exprimă însușirea unui obiect (lucru, ființă,
fenomen al naturii etc.).
Acesta determină un substantiv. Adjectivele se împart în adjective propriu-zise (curajos) și
adjective provenite din verb la participiu (desenat).
Desinența indică modificarea formei adjectivului în funcție de gen și număr (bun, bună, buni,
bune).
Adjectivele sunt: ■ variabile, cele care își modifică forma în vorbire;
                             ■ invariabile, cele care nu își modifică forma în vorbire.
Adjectivul se acordă în gen și număr cu substantivul determinat.
Locul obișnuit al adjectivului este după substantivul determinat. Adjectivul poate să
stea însă și înaintea substantivului. În această situație, preia articolul hotărât de la substantivul
determinat.
În propoziție, adjectivul este atribut.
Articolul demonstrativ leagă un adjectiv de substantivul determinat.
Formele articolului demonstrativ sunt:
masculin feminin
singular plural singular plural
cel, celui cei, celor cea, celei cele, celor
Articolul demonstrativ se acordă în gen și număr cu substantivul determinat de adjectiv.
 Asigurarea retenției și a transferului

Asigurarea retenției și a transferului se face prin intermediul exercițiilor de la pagina


134, de la explorare.

 Asigurarea feedbackului
Se face pe parcursul lecţiei, prin aprecieri verbale de tipul: „Foarte bine!”, „Corect!”,
„Da!”, „Exact!, prin răspunsurile pe care le dau elevii.

III REFLECȚIE ȘI EVALUARE (5’)


Se fac aprecieri verbale asupra modului în care s-a desfăşurat lecţia şi notarea
elevilor activi, cu cele mai multe răspunsuri corecte date.

 Tema pentru acasă


Pentru acasă, elevii vor avea de făcut exercițiile de la pagina 135, de la explorare.
Schiţa tablei

Adjectivul. Articolul demonstrativ

Adjectivul este partea de vorbire care exprimă însușirea unui obiect (lucru, ființă, fenomen al
naturii etc.).
Acesta determină un substantiv. Adjectivele se împart în adjective propriu-zise (curajos) și
adjective provenite din verb la participiu (desenat).
Desinența indică modificarea formei adjectivului în funcție de gen și număr (bun, bună, buni,
bune).
Adjectivele sunt: ■ variabile, cele care își modifică forma în vorbire;
                             ■ invariabile, cele care nu își modifică forma în vorbire.
Adjectivul se acordă în gen și număr cu substantivul determinat.
Locul obișnuit al adjectivului este după substantivul determinat. Adjectivul poate să
stea însă și înaintea substantivului. În această situație, preia articolul hotărât de la substantivul
determinat.
În propoziție, adjectivul este atribut.
Articolul demonstrativ leagă un adjectiv de substantivul determinat.
Formele articolului demonstrativ sunt:
masculin feminin
singular plural singular plural
cel, celui cei, celor cea, celei cele, celor
Articolul demonstrativ se acordă în gen și număr cu substantivul determinat de adjectiv.

S-ar putea să vă placă și