Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE LECŢIE

DISCIPLINA: Limba şi literatura română


CLASA: a V – a
PROFESOR: Adriana Liliana Bezman
UNITATEA DE CONŢINUT: Tipuri de texte
SUBIECTUL: Noţiuni de fonetică şi vocabular aplicate pe textul literar
TIPUL LECŢIEI: Recapitulare – sistematizare a cunoştinţelor

COMPETENŢE SPECIFICE:
2.2 selectarea elementelor de lexic adecvate situaţiilor de comunicare;
3.1 identificarea ideilor principale după citirea globală a unui text;
3.3 identificarea expresiilor şi a cuvintelor noi într-un text literar sau nonliterar.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul orei, toţi elevii vor fi capabili:
O1. Să recunoască figurile de stil studiate;
O2. Să identifice imaginile artistice ale textului-suport;
O3. Să exprime un punct de vedere privind semnificaţia mesajului artistic;
O4. Să despartă corect în silabe cuvinte date;
O5. Să determine tipul sunetelor dintr-un cuvânt;
O6. Să stabilească relaţii semantice între termenii unui text;
O7. Să identifice cuvintele derivate şi structura acestora.

FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, combinată cu activitate individuală şi pe grupe.

RESURSE:- temporale: 50 minute.


-procedurale: conversaţia, lectura model, organizatorul grafic, exemplificarea,
metoda cadranelor.
-materiale: manual, volumul de poezii, fişe de lucru pentru munca în grup, fişa de
feed-back.
-
EVALUARE: Se realizează pe tot parcursul activităţii prin aprecieri verbale. Se reţin spre notare
2-3 elevi activi la oră şi cu răspunsuri adecvate cerinţelor.
BIBLIOGRAFIE:
1. Alecsandri Vasile, Poezii, ed. Cartex 2000, Bucureşti, 2002.
2. Parfene C-tin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Ed. Polirom, Iaşi,
2000.
3. Sâmihăian Florentina, Manualul clasei a V- a, Ed. Humanitas educaţional, Bucureşti,
2004.
Desfăşurarea lecţiei

Ob. Conţinutul activităţilor Strategia didactică Evaluare


Evenimentele Op.
lecţiei Activitatea Activitatea Resurse
profesorului elevilor forma
timp procedurale materiale de org.
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1.Moment Asigură liniştea şi verifică dacă Se pregătesc pentru lecţie. Dacă 1’ conversaţia catalogul frontal
organizatoric toţi elevii au toate materialele este cazul, semnalează absenţii
necesare pe bancă. sau probleme de organizare.

2. Captarea Iniţiază o discuţie referitoare la Elevii numesc diferite elemente- 4’ conversaţia Volumul frontal Aprecieri
atenţiei apropierea sărbătorilor de iarnă şi simbol, indică scriitori ce lectura - de poezii verbale
solicită exemplificarea diferitor abordează tematica solicitată. model
simboluri ale acestora şi precizarea Ascultă lectura model şi îşi
unor opere sau scriitori care au exprimă sentimentele provocate
descris elementele indicate. de poezie.
Realizează lectura model a poeziei
„Bradul” de V. Alecsandri.
3. Anunţarea Anunţă tema lecţiei şi notează Notează titlul pe caiete şi ascultă 1’ conversaţia Tabla, frontal Aprecieri
temei şi a titlul lecţiei. Formulează obiectivele, solicitând lămuriri, caietele verbale
obiectivelor obiectivele pe înţelesul elevilor. dacă este cazul.
4. Evocarea Iniţiază o discuţie privind opera Participă la discuţie, definesc 15’ conversaţia Tabla, Aprecieri
cunoştinţelor O1 literară, în speţă opera lirică. opera lirică şi precizează caietele frontal verbale
anterioare Solicită indicarea trăsăturilor trăsăturile sale studiate: prezenţa organizato-
O2 rul grafic
operei lirice. figurilor de stil, a imaginilor
artistice, a versificaţiei.
Pornind de la valoarea expresivă a Elevii indică relaţiile semantice
O5 cuvântului, profesorul defineşte studiate (sinonime, antonime,
literatura ca artă a cuvântulului, omonime), mijloacele de
O6 numeşte componentele acestuia: îmbogăţire a vocabularului
forma şi conţinutul şi solicită (derivarea, împrumuturile),
informaţii referitoare la noţiunile precum şi structura fonetică a
de fonetică şi vocabular studiate. cuvintelor, realizând
corespondenţa dintre litere şi
sunete.
5. Dirijarea O1 Distribuie fişe de lucru şi solicită Citesc cu atenţie fişele de lucru şi 25` frontal Aprecieri
sistematizării - completarea fişelor cu răspunsuri completează spaţiile cu conversaţia fişa de verbale
O6 adecvate cerinţei. Propune răspunsurile adecvate în urma lucru
consultării în cadrul echipelor.
exerciţii recapitulative prin care
sunt consolidate şi sistematizate *Echipele sunt eterogene şi sunt metoda
noţiunile teoretice verificate formate în funcţie de aranjarea în bancă a elevilor în mod
cadranelor
anterior. obişnuit. Se evită formarea pe loc a echipelor datorită
pe
numărului mare de elevi şi al consumului inutil de timp
grupe
pentru rearanjarea lor în clasă.
exemplifi-
carea indivi-
Fiecare grupă alcătuieşte un dual
produs pe care un membru al
Solicită echipelor să desemneze un echipei îl susţine, iar colegii
reprezentant care să prezinte adresează întrebări dacă au
produsul grupei în faţa clasei. nelămuriri.

6. Evaluarea Se realizează pe tot parcursul activităţii prin aprecieri verbale. conversaţia catalogul frontal Arecieri
Sunt notaţi elevii cu un aport deosebit la lecţie. verbale
7. Asigurarea Distribuie fişa de feed-back şi Completează fişa de feed-back şi 4’ conversaţia fişa de indivi- Arecieri
fees-back-ului solicită completarea sa. Numeşte solicită lămuriri, dacă este cazul, feed- dual verbale
2-3 elevi pentru a solicita lămuriri în cadrul rubricii „Mai am o back
în privinţa conţinuturilor lecţiei. întrebare despre...” frontal
7. Tema pt Indică tema: ex. din culegere. Notează tema. 1’ conversaţia culegerea frontal
acasă
Grupa nr. 1

Bradul – V. Alecsandri

<Sus pe culme bradul verde


Sub zăpada albicioasă
Printre negură se pierde
Ca o fantasmă geroasă...>

I. Ilustrează o imagine reprezentativă II. Scrie structurile/ versurile care te-au condus
pentru textul dat. la această reprezentare. Ce tip de
imagini artistice ai notat?

III.Comentează semnificaţia unei compa- IV. Precizează rima şi măsura versurilor.


raţii din textul-suport.

☺ Precizează sinonime potrivite pentru cuvintele: zăpada = ___________________


negură = ___________________
fantasmă = __________________
☺ Arată cum s-a format cuvântul geroasă: _________________________________
__________________________________________________________________
☺ Realizează transcrierea fonetică a cuvintelor şi evidenţiază, dacă este cazul,
prezenţa diftongilor, a triftongilor şi/ sau a hiatului:
albicioasă:________________________________________________________
geroasă:__________________________________________________________
Grupa nr. 2

Bradul – V. Alecsandri

< Şi priveşte cu-ntristare


Cum se primblă prin răstoace
Iarna pe un urs călare,
Iarna cu şapte cojoace....>

I.Ilustrează o imagine reprezentativă II. Scrie structurile/ versurile care te-au


pentru textul dat. condus la această reprezentare. Ce tip de
imagini artistice ai notat?

III.Comentează semnificaţia unei repetiţii IV. Precizează rima şi măsura versurilor.


din textul-suport.

☺ Precizează sinonime potrivite pentru cuvintele: întristare = _________________


privesc = __________________

☺ Scrie forma literară a cuvântului: (se) primblă = __________________________

☺ Realizează transcrierea fonetică a cuvintelor şi evidenţiază, dacă este cazul,


prezenţa diftongilor, a triftongilor şi/ sau a hiatului:
cojoace:________________________________________________________
iarna:__________________________________________________________
Grupa nr. 3

Bradul – V. Alecsandri

< El se scutură şi zice:


"În zadar tu, vrăjitoare,
Aduci viforul pe-aice,
Aduci zile fără soare.....>

I.Ilustrează o imagine reprezentativă II. Scrie structurile/ versurile care te-au


pentru textul dat. condus la această reprezentare. Ce tip de
imagini artistice ai notat?

III.Comentează semnificaţia unei personi- IV. Precizează rima şi măsura versurilor.


ficări din textul-suport.

☺ Precizează antonime potrivite pentru cuvintele: zice = _____________________


aduci = ____________________
fără soare = _________________

☺ Scrie forma literară a cuvântului: aice = __________________________

☺ Realizează transcrierea fonetică a cuvintelor şi evidenţiază, dacă este cazul,


prezenţa diftongilor, a triftongilor şi/ sau a hiatului:
zice:________________________________________________________
vrăjitoare____________________________________________________
Grupa nr. 4
Bradul – V. Alecsandri

< În zadar îngheţi pământul,


Ucizi florile şi stupii
Şi trimiţi moartea cu vântul
Şi trimiţi foamea cu lupii. ....>

I.Ilustrează o imagine reprezentativă II. Scrie structurile/ versurile care te-au


pentru textul dat. condus la această reprezentare. Ce tip de
imagini artistice ai notat?

III.Comentează semnificaţia unei enume- IV. Precizează rima şi măsura versurilor.


raţii din textul-suport.

☺ Alcătuieşte familia lexicală a cuvântului: floare (cel puţin trei termeni)


__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

☺ Demonstrează polisemia cuvântului: vânt (cel puţin trei expresii)


__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
☺ Realizează transcrierea fonetică a cuvintelor şi evidenţiază, dacă este cazul,
prezenţa diftongilor, a triftongilor şi/ sau a hiatului:
îngheţi:________________________________________________________
ucizi: ____________________________________________________
Grupa nr. 5
Bradul – V. Alecsandri

< În zadar a ta suflare


Apa-n râuri o încheagă,
Şterge urma pe cărare
Şi de mine ţurţuri leagă.>

I.Ilustrează o imagine reprezentativă II. Scrie structurile/ versurile care te-au


pentru textul dat. condus la această reprezentare. Ce tip de
imagini artistice ai notat?

III.Comentează semnificaţia unei personi- IV. Precizează rima şi măsura versurilor.


ficări din textul-suport.

☺ Indică trei cuvinte monosemantice din textul dat:


__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

☺ Scrie antonime potrivite pentru: încheagă = _____________________


şterge = _______________________
leagă = ________________________

☺ Realizează transcrierea fonetică a cuvintelor şi evidenţiază, dacă este cazul,


prezenţa diftongilor, a triftongilor şi/ sau a hiatului:
încheagă:________________________________________________________
leagă: _________________________________________________________

Grupa nr. 6
Bradul – V. Alecsandri

< În zadar aduci cu tine


Corbul negru şi prădalnic,
Şi din codrii cu jivine
Faci să iasă urlet jalnic.>

I.Ilustrează o imagine reprezentativă II. Scrie structurile/ versurile care te-au


pentru textul dat. condus la această reprezentare. Ce tip de
imagini artistice ai notat?

III.Comentează semnificaţia unui epitet IV. Precizează rima şi măsura versurilor.


din textul-suport.

☺ Scrie sinonime potrivite pentru: codri = _____________________


jivine = _______________________
urlet = ________________________
☺ Indică modul de formare al cuvintelor:
prădalnic= ____________________________________
jalnic = _______________________________________

☺ Realizează transcrierea fonetică a cuvintelor şi evidenţiază, dacă este cazul,


prezenţa diftongilor, a triftongilor şi/ sau a hiatului:
aduci:________________________________________________________
codrii:________________________________________________________
Grupa nr. 7
Bradul – V. Alecsandri

< În zadar, urgie crudă,


Lungeşti noaptea-ntunecoasă
Şi, râzând de-a lumii trudă,
Scurtezi ziua luminoasă.>

I.Ilustrează o imagine reprezentativă II. Scrie structurile/ versurile care te-au


pentru textul dat. condus la această reprezentare. Ce tip de
imagini artistice ai notat?

III.Comentează semnificaţia unei personi- IV. Precizează rima şi măsura versurilor.


ficări din textul-suport.

☺ Extrage, din textul dat, o pereche de antonime.


___________________ ________________________

☺ Indică modul de formare al cuvintelor:


(î)ntunecoasă = ____________________________________
luminoasă = _______________________________________

☺ Realizează transcrierea fonetică a cuvintelor şi evidenţiază, dacă este cazul,


prezenţa diftongilor, a triftongilor şi/ sau a hiatului:
urgie:________________________________________________________
lungeşti:______________________________________________________

Grupa nr. 8
Bradul – V. Alecsandri

< În zadar îmi pui povară


De zăpadă şi de gheaţă.
Fie iarnă, fie vară,
Eu păstrez a mea verdeaţă!" >

I.Ilustrează o imagine reprezentativă II. Scrie structurile/ versurile care te-au


pentru textul dat. condus la această reprezentare. Ce tip de
imagini artistice ai notat?

III.Comentează semnificaţia unei enume- IV. Precizează rima şi măsura versurilor.


raţii din textul-suport.

☺ Extrage, din textul dat, o pereche de antonime.


___________________ ________________________

☺ Demonstrează omonimia cuvântului vară în două enunţuri diferite.

__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

☺ Realizează transcrierea fonetică a cuvintelor şi evidenţiază, dacă este cazul,


prezenţa diftongilor, a triftongilor şi/ sau a hiatului:
gheaţă:________________________________________________________
verdeaţă:______________________________________________________

Fişa de feed-back
Mi-a plăcut cel mai mult

Nu mi-a plăcut

Pot sǎ rǎspund la o întrebare despre

Mai am o întrebare despre

Eu îmi dau nota……....... şi sunt

Fişa de feed-back
Mi-a plăcut cel mai mult

Nu mi-a plăcut

Pot sǎ rǎspund la o întrebare despre

Mai am o întrebare despre

Eu îmi dau nota……....... şi sunt


Bradul – V. Alecsandri

I. Sus pe culme bradul verde


Sub zăpada albicioasă
Printre negură se pierde
Ca o fantasmă geroasă,

II. Şi priveşte cu-ntristare


Cum se primblă prin răstoace
Iarna pe un urs călare,
Iarna cu şapte cojoace.

III. El se scutură şi zice:


"În zadar tu, vrăjitoare,
Aduci viforul pe-aice,
Aduci zile fără soare.

IV. În zadar îngheţi pământul,


Ucizi florile şi stupii
Şi trimiţi moartea cu vântul
Şi trimiţi foamea cu lupii.

V. În zadar a ta suflare
Apa-n râuri o încheagă,
Şterge urma pe cărare
Şi de mine m-i leagă.

VI. În zadar aduci cu tine


Corbul negru şi prădalnic,
Şi din codrii cu jivine
Faci să iasă urlet jalnic.

VII. În zadar, urgie crudă,


Lungeşti noaptea-ntunecoasă
Şi, râzând de-a lumii trudă,
Scurtezi ziua luminoasă.
VIII. În zadar îmi pui povară
De zăpadă şi de gheaţă.
Fie iarnă, fie vară,
Eu păstrez a mea verdeaţă!"

S-ar putea să vă placă și