Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecţie

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul Teoretic „George St. Marincu”


PROFESOR: Albisoru Lavinia - Elena
CLASA: a X – a T
COMPARTIMENT: Limbă şi comunicare
TEMA: Figuri de stil
AN ŞCOLAR: 2019 - 2020
DATA: 06.03.2020
TIMP ALOCAT: 50 de minute
CONŢINUTURI:
a. TEXTE - SUPORT: Poezii, Mihai Eminescu, Tudor, Arghezi, Vasile
Alecsandri, George Cosbuc, Lucian Blaga.

b. CONCEPTE OPERAŢIONALE: figura de stil, figuri de sunet, figuri


semantice, figuri de construcţie, figuri de gândire, figuri de adresare,
aliteraţia, asonanţa, personificarea, comparaţia, epitetul, alegoria, metafora,
inversiunea, repetiţia, enumeraţia, oximoronul, hiperbola, antiteza, invocaţia
retorică, interogaţia retorică, exclamaţia retorică;

COMPETENŢE SPECIFICE:
2.1. Utilizarea strategiilor de lectură în vederea înţelegerii adecvate a textelor
studiate;
2.2. Compararea viziunii despre lume, despre condiţia umană sau despre artă
reflectate în texte literare, nonliterare sau în alte arte;
2.3. Interpretarea textelor studiate prin prisma propriilor valori şi a propriei
experienţe de lectură;
3.1. Identificarea şi explicarea relaţiilor dintre opera literară studiată şi
contextul cultural în care a apărut aceasta;
3.2. Dezvoltarea unei viziuni de ansamblu asupra fenomenului cultural
românesc până la începutul secolului al XX-lea.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode şi procedee: analiza stilistică, conversaţia euristică, descoperirea,
problematizarea.
b) Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, alternativ cu
activitatea independentă individuală sau activitate combinată, lucrul pe grupe.
1
c) Resurse:
- Capacităţile receptive ale elevilor;
- Manualul, fişe de lucru;
- Programa şi planificarea semestrială a curriculumului la limba şi
literatura română pentru clasa a X- a.
d) Mijloace de învăţământ:
- Resurse materiale: volume de poezie, portofoliile elevilor; fişe de
studiu individual.
- Resurse procedurale: problematizarea, analiza literară complexă,
conversaţia euristică, dezbaterea;
- Metode de evaluare: valorificarea răspunsurilor elevilor în
discuţie, feed-back raportat contribuţiei elevilor, autoevaluarea, nota;

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

 Manual pentru clasa a X-a, Ed. Art, autori: Adrian Costache, Florin
Ionita, M.N. Lascar, Bucureşti;
 Mihai Eminescu – Poezii, Editura Minerva, Bucureşti 1980;
 Mariana Robănescu, Dicţionar de termeni literari şi figuri de stil, Ed.
Ametist ’92, 2006;
 Victor, Drujinin, Concepte operaţionale, dicţionar de termeni literari,
Editura Andreas, 2007;
 Corneliu Crăciun, Dicţionar de termeni literari pentru elevii de liceu,
Editura Emia, 2006.

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:
 Exerciţii de analiza stilistică a textelor;
 Identificarea corectă a procedeelor de expresivitate;
 Exerciţii de aplicare a conceptelor operaţionale la textele studiate;
 Exerciţii de recunoaştere a diferitelor registre stilistice;
 Exerciţii de aplicare a noţiunilor teoretice la textul studiat.

MODALITĂŢI DE EVALUARE:
 Evaluare frontală;
 Evaluare formativă;
 Evaluare prin calificative.

2
SCENARIU DIDACTIC

NR. EVENIMENTELE COMPETENŢE


CRT. LECŢIEI SPECIFICE ŞI CONŢINUTUL LECŢIEI STRATEGIA DIDACTICĂ MODALITĂŢI
DERIVATE DE
EVALUARE

I. Moment Pregătirea clasei pentru


pregătitor lecţie: - notarea
(1 min.) absenţelor;
- pregătirea rechizitelor
şcolare;
- tablă, burete etc.

Elevii sunt antrenaţi


Verificarea corectitudinii însuşirii cunoştinţelor anterioare prin activitate frontală Evaluare prin
II. (figuri de stil, exemple). şi prin conversaţie calificative
Actualizarea şi verbale (de
Elevii sunt capabili: Definirea conceptului figură de stil; euristică să prezinte
sistematizarea tipul bine,
Clasificarea figurilor de stil in: figuri de stil fonetice accepţiile ale
cunoştinţelor 2.1., 2.2., 2.3., foarte bine,
(aliteratia si asonanta), figuri de stil semantice (epitetul, termenului figură de aproximativ)
acumulate 3.1., 3.2. comparatia, personificarea, metafora, hiperbola, alegoria), stil.
anterior figuri de stil sintactice (enumeratia, repetitia, inversiunea, Evaluare
(10 min.) antiteza, interogatia retorica, exclamatia retorica, invocatia Accentul cade pe formativă şi
retorica). problematizare. frontală

Captarea atenţiei Se face apel la Se vor reaminti principalele figuri de stil şi se vor găsi
III. pentru activitatea ce cunoştinţele exemple pentru fiecare categorie semantică. Text-suport
urmează anterioare ale elevilor Vor fi enunţate succint problemele dezbătute în prima parte
(1 min.) a lecţiei pentru asigurarea continuităţii cu momentul
următor al acesteia.

3
IV. Enunţarea temei de Se anunţă tema
învăţat si a acestui moment şi Elevii notează pe caiete
obiectivelor de competenţele care Este anunţată noua etapă a lecţiei: Aprofundarea noua problemă de
urmărit (1 min.) trebuie urmărite: cunoştinţelor referitoare la figuri de stil – definire si dezbătut.
2.1., 2.2., 2.3., aplicaţii
3.1., 3.2.

Se propun spre analiză mai mute texte literare.


Elevii primesc fisa de lucru si vor identifica elementele de Ca metode didactice Evaluare
expresivitate din extrasele literare propuse: sunt utilizate: prin
Elevii vor fi capabili - activitatea frontală calificative
2.1., 2.2., 2.3., 3.1., ,, Primăvară, mama noastră, combinată cu verbale (de
V. Desfăşurarea lecţiei 3.2. Suflă bruma de pe coastă. “ ( Folclor ) activitatea individuală; tipul bine,
(30 min.) - problematizarea; foarte bine,
,, Soarele rotund şi palid se prevede printre nori - conversaţia euristică; aproximativ)
Ca un vis de tinereţe printre anii trecători. “ - dezbaterea.
( Vasile Alecsandri – Iarna )
Accentul cade pe
,, Să strecor pe un fir de aţă problematizare, ca
3.1., 3.2. Micşorata, subţirica şi nepipăita viaţă. “ modalitate esenţială de
( Tudor Arghezi – Cuvânt ) asigurare a asimilării
coerente şi conştiente a
2.1., 2.2. ,, Apele plâng clar izvorând în fântâne… “ informaţiilor de ordin
( Mihai Eminescu – Sara pe deal ) teoretic şi analitic

,, Şi-n creasta coifului înalt


Prin vulturi vântul viu vuia,
Vreun prinţ mai tânăr când trecea… “
( George Coşbuc – Nunta Zamfirei ) Ca metode didactice
,, Stăpâne, stăpâne, sunt utilizate:
Îţi cheamă ş-un câne… “ ( Mioriţa )
- activitatea frontală
combinată cu

4
activitatea individuală;

,, … se ridica departe într-un pisc prăpăstios, în vârful - problematizarea;


2.1., 2.2., 2.3. căruia săgeata spre cer un brad vechi, care vestea cel
întâi, printr-un şuiet adânc, sosirea vânturilor. “ - conversaţia euristică;
( Mihail Sadoveanu – În pădurea Pietrişorului ) - dezbaterea.

,, … or să-mi crească aripi ascuţite până la nori… “


( Lucian Blaga – Izvorul nopţii )

- problematizarea;
,, Gigantică poart-o cupolă pe frunte,
Şi vorba-i e tunet, răsufletul ger, - conversaţia euristică;
Iar barda din stânga-i ajunge la cer, - dezbaterea.
Şi vodă-i un munte. “
( George Coşbuc – Paşa Hassan )
3.1., 3.2.
,, Ea un înger ce se roagă,
El un demon ce visează;
Ea o inimă de aur –
El un suflet apostat. “ ( Mihai Eminescu )

VI. Asigurarea Se verifică atingerea Elevii vor surprinde succint sarcinile parcurse în timpul Elevii vor prezenta Evaluare prin
feed-back-ului competenţelor orei. succint problemele calificative
scrise (note sau
(5 min.) propuse. dezbătute pe parcursul puncte în
desfăşurării lecţiei caietul de
antrenaţi prin activitate evaluare
frontală şi prin personală a
conversaţie euristică profesorului)

VII. Asigurarea retenţiei şi Se trasează elevilor Se va da, ca activitate independentă, pentru acasă, un Elevii notează în caiete
a transferului (2 min.) subiecte pentru exerciţiu de creaţie: realizarea unei compoziţii descriptive sarcinile de soluţionat
activitatea în care vor fi utilizate figurile de stil studiate. pentru viitoarea oră de
individuală limba şi literatura

5
extraşcolară română

S-ar putea să vă placă și