Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Date de identificare:
 Data:
 Clasa: a XII-a, profil tehnologic
 Şcoala: COLEGIUL NAŢIONAL ECONOMIC “Andrei Bârseanu” – BRAŞOV
 Profesor: Aritina Lungoci
Construcţia:
 Aria curriculară: LIMBǍ ŞI COMUNICARE
 Disciplina de învăţământ: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNǍ
 Unitatea de învăţare: Romanul postbelic
 Tema: romanul realist: Moromeţii, de M. Preda / Ion, de L. Rebreanu – diagrama Venn
 Tipul lecţiei: recapitulare / fixarea cunoştinţelor
 Competenţe operaţionale:
I. de CUNOAŞTERE:
Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
CO1 să cunoască şi să aplice noţiunile privind curentele literare în analiza operelor literare
CO2 să folosească instrumentele de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea textului epic
CO3 să cunoască şi să aplice noţiunile privind modurile de realizare a personajelor literare
II. de ÎNŢELEGERE
Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
CO4 să înţeleagă tema şi mesajul operelor
III. de APLICARE
Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
CO5 să identifice elementele structurale specifice romanului
CO6 să utilizeze adecvat noţiuni privind genul epic
CO7 să aplice cunoştinţele referitoare la mijloacele de expresivitate din textele literare
CO8 să aplice cunoştinţele referitoare la modurile de realizare a personajelor
IV. de EVALUARE
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
CO9 să aprecieze valoarea artistică a textului literar

1
 Strategii didactice:
1. în funcţie de caracterul determinant al învăţării:
a) strategii prescrise, bazate pe dirijarea riguroasă a învăţării, prin conversaţie, problematizare, exerciţiu euristic, dezbatere;
b) strategii neprescrise, de învăţare prin efort propriu (folosirea fişelor de lucru);
2. în funcţie de logica gândirii: strategii inductive: de trecere de la particular, concret la general, abstract.
 Metode de învăţare:
a) Metodă de comunicare orală, conversativă, direcţionată spre problematizare
b) Metodă de explorare indirectă a realităţii prin dezbatere
c) Metode bazate pe acţiune practică (de formare a deprinderilor) prin exerciţiul euristic
 Mijloace de învăţământ: tablă, cretă, manual, fişe de lucru, fişe de lectură, proiect didactic
 Loc de desfăşurare: sala de clasă.
 Forma de organizare a clasei: frontală / individuală.
 Forma de evaluare: observarea sistematică a elevilor, aprecierea răspunsurilor primite, fişe de progres şcolar.
 Timp: 1h
 Bibliografie:
 manualul de Limba şi literatura română pentru clasa a XII-a, autori: A. Crişan, L. Papadima, I. Pârvulescu, F. Sâmihăian, R. Zafiu, Ed.
Humanitas Educational, Bucureşti.

Scopul Stiluri de învăţare Strategii de Resurse Evaluare


predării predare - învăţare
V A P temp.
mat. (min)
1. Moment organizatoric; crearea - expunere orală x 3
atmosferei
2. Fixarea cunoştinţelor dobândite - conversaţie euristică x x x - fise 5 - elevii vor prezenta pe scurt
anterior de trăsăturile romanului
lucru - elevii îşi vor aminti
- caiet conceptele literare folosite în
analiza textului
3. Generarea interesului faţă de - discuţie x x - caiet 5 - elevii îşi vor aminti acţiunea,
subiect; susţinerea opiniilor. scene importante din romane

2
Scopul Stiluri de învăţare Strategii de Resurse Evaluare
predării predare - învăţare
V A P temp.
mat. (min)
4. Oferirea de informaţii - conversaţie euristică x x x -fise 10 - elevii vor identifica
- pentru a dovedi că au înţeles de asemănările şi deosebirile care
conţinutul predat, elevii vor lucru există între cele două romane
rezolva exerciţiile propuse în - tabla - fişe de observaţie
fişele de lucru
5. Obtinerea performanţelor şi - conversaţie euristică x x x - fişe 15 - elevii vor utiliza informaţiile
asigurarea feed-back-ului; - pentru a dovedi că au înţeles de de care dispun pentru a-si
problematizare conţinutul predat, elevii vor lucru forma o opinie despre
rezolva exerciţiile propuse în - tabla asemănările şi deosebirile care
fişele de lucru există între cele două
- schema la tablă: trăsăturile personaje
definitorii ale personajelor - în cadrul dezbaterii, elevii îşi
principale vor argumenta opiniile în mod
- brainstorming: x x - fişe 10 coerent
1. În ce măsură afectează de - fişe de observaţie
pământul existenţa celor două lucru
personaje?
2. Exprimă-ţi în mod argumentat
opinia faţă de următoarele afirmaţii
critice:
a) “Ion nu e însă decât o brută, căreia
şiretenia îi ţine loc de deşteptăciune
[...] Lăcomia lui de zestre e centrul
lumii [...] Nu din inteligenţă a ieşit
ideea seducerii, ci din viclenie
instinctuală, caracteristică oricărei
fiinţe reduse.”1

1
G.Călinescu – Istoria literaturii ...

3
Scopul Stiluri de învăţare Strategii de Resurse Evaluare
predării predare - învăţare
V A P temp.
mat. (min)
b) “Una din iluziile acestui erou este
că lumea ar putea trăi fără bani, iar
poziţia asta e a ţăranului patriarhal
[...] Moromete este cel din urmă
ţăran, în acest roman al
deruralizării.”2
6. Evaluarea rezultatelor şi Temă: x x x caiet 2 - notarea celor mai bune
asigurarea retenţiei Care dintre cele două personaje răspunsuri
analizate vi se pare mai
interesant? Argumentaţi răspunsul
(150-200 de cuvinte).

2
N. Manolescu – Arca lui Noe

4
Nume şi prenume elev:
Clasa:

Fişă de lucru
clasa a XII-a

1. Completează următorul tabel:

Ion – Liviu Rebreanu Moromeţii – Marin Preda


la nivel compoziţional
(macrostructural)

la nivel tematic

A
S
E la nivelul construcţiei
discursului narativ
M
Ă
N
Ă la nivelul realizării
R personajelor

la nivel stilistic

D la nivel compoziţional
(macrostructural)
E
O la nivel tematic

5
S la nivelul construcţiei
discursului narativ
E la nivelul
B realizării
I personajelor
R
I

la nivel stilistic

2. În ce măsură afectează pământul existenţa celor două personaje?


.........................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................

3. Exprimă-ţi în mod argumentat opinia faţă de următoarele afirmaţii critice:


a) “Ion nu e însă decât o brută, căreia şiretenia îi ţine loc de deşteptăciune [...] Lăcomia lui de zestre e centrul lumii [...] Nu din inteligenţă a ieşit
ideea seducerii, ci din viclenie instinctuală, caracteristică oricărei fiinţe reduse.”3
b) “Una din iluziile acestui erou este că lumea ar putea trăi fără bani, iar poziţia asta e a ţăranului patriarhal [...] Moromete este cel din urmă
ţăran, în acest roman al deruralizării.”4

3
George Călinescu – Istoria literaturii române de la origini până în prezent
4
Nicolae Manolescu – Arca lui Noe

S-ar putea să vă placă și