Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de lecţie

Clasa: -X-a
a

Obiectul: Limba şi literatura română


Subiectul: Povestea lui Harap-Alb de Ion Creangă
Tipul lecţiei: Evaluare sumativă
Timpul: 50 de min.
Unitatea de învăţământ: Colegiul Național de Informatică „Spiru Haret” Suceava
Profesor: Magdalena Iacoban

Competenţe generale:
1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor în diferite situaţii de comunicare
2. Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor texte literare şi nonliterare
3. Argumentarea scrisă şi orală a unor opinii în diverse situaţii de comunicare

Competenţe specifice:
1.3. Folosirea adecvată a strategiilor şi a regulilor de exprimare orală în monolog şi în dialog
2.1. Analiza principalelor componente de structură, de compoziţie şi de limbaj specifice textului narativ
2.4. Folosirea unor modalităţi diverse de înţelegere şi de interpretare a textelor literare studiate
3.2. Compararea unor argumente diferite pentru formularea judecăţilor proprii
3.3. Elaborarea unei argumentări orale sau scrise pe baza textelor studiate

Obiective operaţionale:
Până la sfârşitul lecţiei, toţi elevii trebuie:
O1: să reprezinte printr-un grafic sau prin formule din domeniul matematicii evoluția personajului basmului;

O2: să precizeze particularitățile basmului;

O3: să rezume secvenţele – cheie legate de destinul personajelor din opera studiată;

O4: să descifreze conotațiile drumului parcurs de protagonist;

O5: să evidențieze trăsăturile personajului principal;

O6: să asocieze textul literar cu alte arte (arta dramatică, pictura etc.);

O7: să redacteze texte pe o anumită temă.

Strategia didactică:
A) Metode şi procedee – conversația, expunerea, jocul de rol, problematizarea, dezbaterea, explicaţia, exercițiul.
B) Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe;
C) Mijloace de învăţare: textul suport, fișe cu citate critice, secvenţe audio, flip-chart, videoproiector;
D) Resurse: - psihice: capacităţile normale de receptare şi învăţare ale elevilor de clasa a X-a;
- temporale: 50 min.;
- bibliografice:
- Chevalier, Jean şi Gheerbrant, Alain: Dicţionar de simboluri, vol. III, Editura Artemis, Bucureşti, 1994;
- Crăciun, Corneliu: Metodica predării limbii şi literaturii române în gimnaziu şi liceu, Editura Emia, Deva, 2004;
- Goia, Vistian: Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Editura Dacia, Cluj – Napoca, 2002;
- Parfene, Constantin: Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura Polirom, Iaşi, 1999;
- Material audio: Povestea lui Harap-Alb de Ion Creangă.
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele lecției/ Secvențe de conținut Activități de învățare Strategii didactice Probe de evaluare
Timp/Obiective Forme de Resurse Resurse
organizare a materiale procedurale
învăţării

Moment Consemnarea prezenței Frontal Conversația


organizatoric elevilor
1 min. Asigurarea cadrului și
atmosferei optime
desfășurării lecției

Precizarea temei Anunțarea temei, a Elevii au fost împărţiţi în Frontal Expunerea


și a obiectivelor obiectivelor lecției și a funcţie de tipul de
sarcinilor de lucru inteligenţă dominant, pe Explicaţia
2 min. baza unor chestionare,
date într-o oră anterioară,
astfel:
1.Grupa I
Inteligența matematică
2. Grupa II
Inteligența corporal-
kinestezică
3.Grupa III
Inteligența lingvistică
4.Grupa IV
Inteligența vizual-
spațială
5.Grupa V
Inteligența interpersonală

Captarea atenției Audierea unei secvențe -exerciții de identificare a Frontal Secvențe Conversația Comentați rolul
elevilor din Povestea lui Harap- unor elemente specifice audio formulei inițiale
Alb de Ion Creangă basmului specifică basmului și a
5min. reperelor spațio-
-exerciții de interpretare temporale.
O2 a coordonatelor spațiale
și temporale în structura
basmului

Evaluarea Realizarea unui dialog Grupa I


activității elevilor pornind de la textul Inteligenţa
literar studiat matematică
35 min.
Prezentarea statutului Realizaţi o schemă
social și psihologic al -exerciții de reprezentare logică cu ajutorul
Activitate pe Videoproi Expunerea căreia să ilustraţi,
O1 personajului principal grafică
grupe ector drumul parcurs de
din opera lui Creangă Conversația
Harap-Alb, folosind
simboluri matematice
sau diferite figuri
geometrice, prin
raportare la secvențele-
cheie ale operei. Luaţi
în calcul şi relaţia sa cu
alte personaje ale
basmului..

Grupa II
Inteligenţa corporal-
-exerciții de dramatizare
Dramatizarea unor Activitate pe Jocul de rol kinestezică
a unor fragmente din
O6 secvențe-cheie din textul literar studiat grupe
textul narativ studiat Recurgând la jocul de
rol, puneţi în scenă
fragmentele indicate.

Grupa III
Inteligența lingvistică
O3 Rezumarea unor -exerciții de rezumare a
secvențe-cheie din unor fragmente din opera Expunerea Rezumați secvențele-
O4 cheie ale operei
textul narativ studiat literară Activitate pe
Fișe cu Dezbaterea studiate.
Semnificația motivelor -exerciții de interpretare grupe
citate Prezentați semnificația
literare a motivelor literare Problematiza
critice motivelor literare.
-exerciții de exprimare a rea
Receptarea critică a Puneți în evidență
propriilor opinii, prin
operei raportare la diverse citate semnificațiile operei
critice prin raportare la
citatele critice
selectate.
Grupa IV
Inteligența vizual-
spațială
Ilustrați, printr-un
O6 Relevarea unor
Activitate pe Desenele Expunerea desen, scene
categorii estetice
grupe realizate reprezentative din
identificate în basm
Explicația basm, dar și portretele
celor cinci monștri
fabuloși care în
însoțesc pe Harap-Alb
în drumul spre
împăratul Roș.

Grupa V
-exerciţii de formulare a Expunerea
Activitate pe Inteligența
unor aprecieri referitoare interpersonală
O5 Analiza construcţiei Explicația
la anumite personaje din grupe
personajului prin prisma basmul studiat
Definiți relația dintre
relației cu celelalte Harap-Alb și celelalte
personaje personaje, subliniind
caracteristicile ei.

Asigurarea Redactarea unor texte -exerciţii de manifestare a Individual Exercițiul Redactați o scriere
retenției și a imaginative creativităţii şi imaginativă în care
transferului originalităţii în redactarea să recreați, în
unor compoziţii viziune
7min. contemporană,
O7 personajul
Invitație la lectură: Harap-Alb și drumul
Bican, Florin, inițiatic parcurs de
Și v-am spus acesta.
povestea așa.
Aventurile cailor
năzdrăvani
rememorate de ei
înșiși, Ed. Arthur,
București, 2014

S-ar putea să vă placă și