Sunteți pe pagina 1din 5

Data: 25.05.

2021
Unitatea de învățământ: Liceul cu Program Sportiv „Banatul” Timişoara
Profesor: Ţundrea Cristina Roxana
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Obiectul: Limba și literatura română
Clasa: a X -a A
Subiectul lecţiei: Plumb de George Bacovia
Tipul lecţiei: formare de priceperi și deprinderi
Durata: 50 minute

PROIECT DIDACTIC

COMPETENŢE GENERALE

1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor în


diferite situaţii de comunicare;
2. Situarea în context a textelor studiate prin raportare la epocă sau la curente culturale /
literare;
3. Argumentarea orală sau în scris a unor opinii în diverse situaţii de comunicare.

COMPETENŢE SPECIFICE

1.2. Receptarea adecvată a sensurilor unui mesaj transmis prin diferite tipuri de texte orale
sau scrise;
2.3. Identificarea şi analiza elementelor de compoziţie şi de limba în textul poetic;
2.4. Folosirea unor modalităţi diverse de înţelegere şi de interpretare a textelor literare
studiate;
3.2. Compararea unor argumente diferite pentru formularea judecăţilor proprii.

VALORI ŞI ATITUDINI

Cultivarea interesului pentru lectură, a plăcerii de a citi şi a gustului estetic în domeniul


literaturii;
Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate;
Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare şi a încrederii în propriile abilităţi de
comunicare;
Abordarea flexibilă şi tolerantă a opiniilor şi a argumentelor celorlalţi.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitive:

1. să identifice tema şi metafora-simbol din text;


2. să stabilească structura poeziei;
3. să decodifice mesajul textului.

Afective:
– Să participe cu interes la actul comunicării;
– Să integreze noile cunoştinţe şi priceperi în sistemul propriu de valori;
– Să dovedească receptivitate.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
– a) Metode şi procedee: conversația, spargerea gheţii, brainstormigul, ciorchinele, învăţarea
prin descoperire;
– b) Mijloace: platforma Google Classroom, fişe de lucru, laptop; bookcreator;
– c) Resurse: capacităţile de învăţare ale elevilor, cunoştinţele lor anterioare;
– d) Forme de organizare:, activitate frontală, individuală;
– e) Forme de evaluare: observarea sistematică a elevilor.
– f ) Bibliografie:
Programa şcolară pentru clasa a X-a;
Bacovia, George, Plumb;
https://www.versuri.ro/versuri/george-bacovia-plumb-_fcp6.html#;
Ilie, Emanuela, Didactica literaturii române, Editura Polirom, 2008;

Pamfil, Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Piteşti,
Editura Paralela 45, 2003.
SCENARIU DIDACTIC

Strategia didactică

Etapele Ob. Activități de învățare Metode Mijloace Forme de Evaluare


lecției op. organizare

Moment După salut, profesorul


organizatoric notează elevii absenți și are
Conversația Frontală
loc o scurtă conversație.

Actualizarea Se verificǎ frontal, calitativ


cunoștințelor şi cantitativ, cunoştinţele
dobândite în ora precedentǎ.
Elevii sunt antrenați să
identifice trăsăturile
simbolismului. Conversația Wordwall Frontală

Atenția elevilor este captată,


printr-un exerciţiu de
Captarea Spargerea
spargere a gheţii. Elevilor li
atenției gheţii
se solicită să spună ce Bookcreator Frontală
(Evocare) impresie le lasă pictura
”Țipătul” de Edvard Munch.
conversația

Dirijarea Profesorul comunică titlul


învățării lecție Plumb de George conversația
(Realizarea Bacovia și lecturează
Platforma
sensului) obiectivele. Classroom

bookcreator
brainstorming Frontală

O1 - să să identifice tema şi
metafora-simbol din text;
Individuală Observarea
sistematică
Dirijarea - să stabilească structura
învățării O2 poeziei;

- să decodifice mesajul Conversaţia


textului.
O3 Platforma
Discutarea textului se face în Google
Învăţarea prin Classroom
trei trepte: observarea
descoperire
(Realizarea (plasată la nivelul
decodificării corecte a
sensului)
textului: cuvinte Frontală
necunoscute, forme arhaice
sau regionale, structuri
lingvistice deosebite),
explorarea (plasată la nivelul Analiza de Bookcreator Individuală
analizei de conţinut şi de text Aprecieri
structură a textului),
verbale
interpretarea textului
(reconstruirea semnificaţiilor
textului):
-alegerea între mai multe
variante posibile cuvinte /
sintagme din text care li se
Dezbaterea
pare că adună esenţa textului;
-dezbatere privind tema,
semnificaţiile operei:
- reconstruirea
semnificaţiilor textului citit
prin discuţii orale. Frontală

Individuală

Frontală
Se realizează pe tot parcursul Aprecieri
orei. scrise şi
Asigurarea Cvintet Frontlă
verbale
feedback-ului Pentru a sintetiza ideile, se
Conversația Individuală privind
va elabora un text scurt (un sarcinile
(Reflecţie)
cvintet). rezolvate

Realizarea unui eseu despre


poezia Plumb.
Asigurarea Caietul
retenției și a platforma
Conversația Individuală
transferului Google
Classroom

S-ar putea să vă placă și