Sunteți pe pagina 1din 8

„ ….să sugerezi obiectul, iată visul nostru!


Stéphane Mallarmé

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNTː Colegiul Național de Agricultură și Economie,


Tecuci
DATA: 29.03.2019
CLASA: a X – a C Agricultură
PROFESOR: Filimon Jenica- Alina
DISCIPLINA: Limba și literatura română
TIPUL LECŢIEI : Evaluare
SUBIECTUL LECŢIEI: Lacustră, de George Bacovia

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1. Utilizarea adecvată a achiziţiilor lingvistice în receptarea diverselor texte;
1. 3. Exprimarea în scris a propriilor reacţii şi opinii privind textele receptate;
2. 6. Aplicarea conceptelor de specialitate în analiza şi discutarea textelor literare;
1.5. Utilizarea corectă şi adecvată a formelor exprimării orale şi scrise în diverse
situaţii de comunicare.

COMPETENȚE DERIVATE:
La sfârșitul orei elevii vor fi capabili :

C1: să identifice curentul literar în care se încadrează textul dat;


C2: să recunoască tehnica refrenului;
C3: să precizeze tema poeziei;
C4: să identifice rolul structurii textului analizat;
C5: să recunoască mărcile subiectivității din textul dat;
C6: să precizeze semnificația figurilor de stil identificate;
C7: să alcătuiască enunțuri cu sensul denotativ și sensul conotativ al cuvântului
dat;
C8: să precizeze semnificația titlului;
C9: să identifice ideea poetică din ultima strofă, în relație cu mijloacele artistice
utilizate.

STRATEGIA DIDACTICĂ
Metode şi procedee:
 Explicația;
 Exerciţiul;
 Eseul structurat;

Mijloace didactice: fişa de evaluare


Resurse:
 Spaţiul de lucru: sala de clasă
 Timp de lucru: 50 de minute
 Capacităţile de receptare ale elevilor
Modalităţi de evaluare:
 Evaluare formativă
 Proba scrisă
Forme de organizare a activităţii: individual
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele Compe Activitatea de învățare Timp Forme de Metode Mijloace Evaluare


lecţiei tente
organizare
1. Moment Este organizat contextul 3’ Frontal Conversația
organizatoric educativ, astfel încât demersul
didactic să atingă un grad înalt
de eficienţă, se asigură liniştea
în clasă, se pregătesc
materialele necesare
desfăşurării activităţii.
2. Evaluarea C1 Profesorul le reaminteşte 40’ Frontal Conversaţia Fişa de Proba
propriu - zisă C2 elevilor faptul că în această oră Individual Explicația evaluare scrisă
C3 de curs le vor fi evaluate
C4 cunoştinţele referitoare la textul
C5 liric; profesorul le oferă
C6 lămuriri dacă întâmpină
C7 dificultăţi în înţelegerea
C8 cerinţelor.
C9
3. Analiza După rezolvarea testului se 7’ Individual Exerciţiul
rezultatelor citeşte elevilor baremul,
activităţii şi oferindu-se exemple de
elaborarea rezolvare.
concluziilor
ANALIZA REZULTATELOR EVALUĂRII
CLASA a X-a C Agricultură

În contextul acestei evaluări formative, cu rol deopotrivă diagnostic şi


prognostic, se au în vedere competenţele fundamentale vizate de această disciplină,
iar atenţia se concentrează asupra îmbinării echilibrate a proceselor de receptare şi a
proceselor de producere a mesajului, urmărindu-se competenţele specifice din
programa aferentă anului de studiu (clasa a X-a).
Elevii au primit informaţiile şi recomandările necesare din timp (scris citeţ,
ordonat, corect şi cu răspunsul adecvat cerinţei, aşezarea în pagină, răspunsuri
complete, citirea cu atenţie a subiectului etc.). Elevii şi-au format o atitudine pozitivă
faţă de evaluare, prin intermediul căreia i se certifică starea de reuşită sau nereuşită.
Emoţiile negative, care de obicei însoţesc probele evaluative (teamă, stres,
neîncredere în sine, sentimentul nereuşitei) s-au diminuat simţitor fiind înlocuite de
dorinţele autoexprimării şi autodepăşirii propriilor competenţe.
Cerinţele sunt echilibrate şi includ mai mulţi itemi de evaluare: menţionarea
unor teme sau motive, a câmpului semnatic dominant; precizarea a două caracteristici
ale limbajului poetic din textul bacovian; prezentarea semnificaţiei unor strofe,
versuri, figuri de stil,etc.

Testul și matricea de specificații s-a realizat în conformitate cu modelul oferit de


MEN pe site-ul www.edu.ro.
Matricea de specificaţii pe care se bazează testul pentru clasa a X-a este următoarea:
Competenţe 1.1. 1.3. 2.6. 1.5.
Utilizarea exprimarea în aplicarea utilizarea corectă
adecvată a scris a propriilor conceptelor de şi
achiziţiilor reacţii şi opinii specialitate în adecvată a
lingvistice în privind textele analiza şi formelor
receptarea receptate discutarea exprimării orale şi
diverselor texte textelor scrise în diverse
Conţinuturi literare situaţii de
comunicare
Receptarea
textelor literare X X X
Temă, motiv,
viziune X X X
despre lume
Componente
structurale şi X X X
expresive
Normele limbii
române la toate
nivelurile X X X X
Tehnica
argumentării X X X
ANALIZA SWOT
PUNCTE TARI PUNCTE SLABE

- elevii cunosc bine trăsăturile - nu toţi elevii au în vedere unitatea


simbolismului compoziţională si coerenţă în discurs
- elevii ştiu să integreze în analiza - exprimarea este uneori fără nuanţe,
operei terminologia specifică sterilă
- elevii identifică teme, motive, - tendinţa de relatare în cadrul analizei
elemente ale câmpului semantic, de text
caracteristici ale limbajului poetic etc.

OPORTUNITĂŢI AMENINŢĂRI

- redactarea unei compuneri în care să - lipsa argumentelor necesare unei


aibă în vedere analiza stilistică pe analize de text
strofe - folosirea unor stereotipii în
- exprimarea unui punct de vedere exprimare
propriu, argumentat
ANALIZA REZULTATELOR ADMINISTRĂRII INSTRUMENTULUI DE EVALUARE

Testul a fost aplicat la clasa a X- a


Numărul total de elevi: 17
Numărul elevilor prezenţi: 16

S-au obţinut următoarele rezultate:

NOTA 10 - 99 - 8 8 - 7 7 - 6 6 -5 5 - 4 4 3 2 1
NUMǍR DE - - 1 3 6 4 2 - - -
ELEVI

MEDIA clasei : 6.12

PLAN DE MĂSURI

Nr. Acțiuni Obiective


crt
1 Ore suplimentare cu elevii cu randament  prevenirea eșecului școlar
scăzut la învățătură (teme suplimentare,  îmbunătățirea situației la
fişe de muncă independentă, explicaţii învățătură
suplimentare, etc.)
2 Pregatire suplimentară cu elevii din  exersarea cunoștințelor în
clasele terminale vederea promovării
examenului de bacalaureat
3 Întâlniri în cadru Clubului de teatru  încurajarea talentului artistic
 apropierea de textul
dramatic
 înțelegerea legăturii dintre
literatură și celelalte arte
4 Implicarea elevilor în redactarea unor  încurajarea talentului literar
articole pe teme diverse în cadrul revistei
școlare LUCEAFĂRUL
 cultivarea gustului pentru
frumos
5 Comemorări, expoziții, sesiuni de  conștientizarea importanței
comunicări și referate literaturii naționale și
apropierea elevilor de marile
valori ale literaturii române
6 Vizionarea de spectacole, piese de teatru  înțelegerea legăturii care se
și ecranizări realizate după capodoperele poate stabili între literatură și
literaturii române și străine celelalte arte

S-ar putea să vă placă și