Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: Dionysatos Madalina


DATA:
CLASA: a X D-a filologie
OBIECTUL: Limba şi literatura română
TEMA DE STUDIAT: Simbolismul
SUBIECTUL: G. Bacovia, Plumb (prima oră)
TIPUL LECŢIEI: predare - învăţare
SCOPUL LECŢIEI: dobândire, acumulare de noi cunoştinţe
RESURSE EDUCAŢIONALE:
Competente generale:
1. utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor în diferite
situaţii de comunicare;
2.4. folosirea unor modalităţi diverse de înţelegere şi de interpretare a textelor literare studiate;
3.3. elaborarea unei argumentări orale sau scrise pe baza textelor studiate;

 Competenţe specifice:
C.R.1: Acumularea de noi informaţii referitoare la creaţia unui autor simbolist.
C.R.2.: Specificarea importanţei operei acestuia în contextul literaturii române
C.R.3. Aplicarea termenilor de teorie literară specifici creaţiei lui G. Bacovia,
argumentarea prezenţei unor concepte operaţionale specifice printr-o serie de exemple
edificatoare.
C.3.4. Identificarea şi compararea particularităţilor unei epoci culturale şi ideologii
literare în vederea caracterizării acestora.
 Metode şi procedee:
 Conversaţia euristică;
 Activitatea frontală;
 Problematizarea;
 Activitatea individuală;
 Studiul textului literar.

 Mijloace didactice:
 Manual pentru clasa a X-a, Ed. Corint, Bucureşti, 2001
 G. Călinescu, Istoria literaturii române de la origini până în prezent, Ed.
Minerva, Bucureşti, 1982
 Daniel Dimitriu, Bacovia, Ed. Junimea, Iaşi, 1981
 Mircea Scarlat, George Bacovia, Ed. Cartea Românească, Bucureşti, 1987
 G. Bacovia, Plumb, Ed. Institutului European, 1997
 Capacităţile receptive specifice elevilor de clasa a X-a
 Spaţiu de lucru: sala de clasă
 Timp de lucru: 50 de minute

 Modalităţi de evaluare:
 Evaluare frontală
 Evaluare formativă
 Evaluare prin calificative

1
2
SCENARIU DIDACTIC
NR. EVENIMENTELE OBIECTIVE
CRT. LECŢIEI OPERAŢIONALE CONŢINUTUL LECŢIEI STRATEGIA MODALITĂŢI
SPECIFICE DIDACTICĂ DE
LECŢIEI EVALUARE

I. Moment Pregătirea clasei


pregătitor pentru lecţie: -
(1 min.) notarea
absenţelor;
- pregătirea
rechizitelor
şcolare;
- tablă, burete
etc.

Simbolismul – curent Elevii sunt


literar iniţiat în Franţa antrenaţi prin
II. Actualizarea Elevii sunt prin articolul program al activitate
capabili: să lui Jean Moréas la 18 frontală şi prin
şi identifice
septembrie 1886 în conversaţie
sistematizarea trăsăturile unor
curente şi
revista Le Figaro euristică să Evaluare prin
cunoştinţelor littéraire – Le prezinte
ideologii literare calificative
acumulate studiate anterior. Symbolisme accepţiile ale verbale (de
anterior Specificarea termenului tipul bine,
(25 min) obiectivelor, a scopului poezie, foarte bine,
curentului: A sugera, elementele de aproximativ)
iată visul! compoziţie în Evaluare
Simbolismul românesc, textul poetic: formativă şi
reprezentanţi, etape. titlu, incipit, frontală
Enumerarea temelor şi secvenţe
motivelor simboliste: poetice.
- motivul citadin;
- tema naturii;
- motivul ploii şi al Accentul cade
toamnei; pe
- motivul iubirii şi problematizare.
al instrumentelor
muzicale;
- solitudinea; Elevii participă
- condiţia nefericită activ la
a creatorului; dezbatere
Trăsături:
- cultivarea
simbolurilor, a
sugestiei;
- corespondenţa
între cuvinte şi
elementele
naturii; Elevii sunt
- muzicalitatea antrenaţi prin
versurilor activitate
(refrenul, frontală şi prin
repetarea unor conversaţie
cuvinte, euristică să
3
alternanţa vocale prezinte
– consoane, accepţiile ale
cultivarea termenului
versului liber); poezie,
- cromatica; elementele de
- olfactivul; compoziţie în
textul poetic:
titlu, incipit,
Identificarea temelor secvenţe
fundamentale ale liricii poetice.
bacoviene precum si arta
poetică:
- lumea oraşului Accentul cade
de provincie, a pe
târgului sufocant, problematizare.
mahalaua (Sonet),
oraşul în ruină
(În parc, Singur, Elevii participă
Decor), oraşul – activ la
muzeu al figurilor dezbatere
de
ceară(Panoramă);
- singurătatea:
camera poetului,
dragostea şi actul
reflex al creaţiei
(Miezul nopţii,
Decembre);
- natura ca stare
de spirit
(anotimpurile,
apa – Moină,
Tablou de iarnă,
Cuptor, Nervi de
primăvară);
- iubirea (fecioară
palidă şi privită
ironic – Nevroză,
Contrast, Unei
fecioare);
- moartea
(senzaţie de
funebru,
dezagregarea
totală – Plumb)
Arta poetică: muzica
(instrumente muzicale –
Marş funebru, compoziţii
muzicale, zgomote
diverse – Nervi de
toamnă, verbe auditive –
Lacustră, muzicalitatea
interioară a versurilor -
Rar), cromatica (Amurg
violet, Decor, Note de
4
primăvară), olfactivul
(Cuptor)
Ilustrarea fiecărei teme a
creaţiei cu versuri
specifice

Captarea atenţiei Se face apel la Se vor reaminti temele


III. pentru activitatea cunoştinţele simbolismului şi Texte-suport
ce urmează anterioare ale elementele specifice
(1 min.) elevilor acestui curent literar.
Vor fi enunţate succint
problemele dezbătute în
prima parte a lecţiei
pentru asigurarea
continuităţii cu
momentul următor al
acesteia.

IV. Enunţarea temei Se anunţă tema Este anunţat titlul lectiei Elevii notează
de învăţat si a acestui moment lecţiei: G. Bacovia, pe caiete noua
obiectivelor de şi obiectivele Plumb si enumerarea problemă de
urmărit (1 min.) care trebuie obiectivelor specifice dezbătut.
urmărite: C.3.,
C.4, C.5, C.6,
C.7

Ilustrarea specificului de
artă poetică,tipul de Ca metode Evaluare
lirism existent in text, didactice sunt prin
Elevii vor fi semnificaţia titlului utilizate: calificative
capabili (cuvânt care are - activitatea verbale (de
V. Desfăşurarea C.R.1, C.R.2, corespondent în natură frontală tipul bine,
lecţiei metalul – trăsături combinată cu foarte bine,
(20 min.) specifice: greutatea activitatea aproximativ)
C.R.3., C. 3.4, sugerează apăsare individuală;
sufletească, culoarea -
cenuşie sugerează problematizarea;
C.1, C.2, monotonia, angoasa, - conversaţia
maleabilitatea metalului euristică;
– labilitate psihică, - dezbaterea.
Fisa de lucru I
C.3, C.4, C.5 sonoritatea surdă a
cuvântului sugerează
închiderea definitivă a
spaţiului).
Specificarea temei Fisa de lucru II
poeziei (condiţia de Accentul cade
damnat a poetului într-o pe
societate meschină) problematizare,
făcând trimitere la ca modalitate
volumul de debut cu esenţială de
acelaşi titlu. asigurare a
Surprinderea elementelor asimilării

5
de structură şi coerente şi
compoziţie. conştiente a
Structura: două catrene informaţiilor de
în cadrul cărora se ordin teoretic şi
disting două planuri: analitic
unul exterior şi unul
interior.

Termenii care fac parte


din campul semantic al
mortii
Motivele literare
existente in text
Elemente simboliste:
cromatica, muzicalitatea,
simbolul plumb

VI. Asigurarea Se verifică Elevii vor surprinde Elevii vor Evaluare


feed-back-ului succint succint sarcinile parcurse prezenta succint prin
(1 min.) atingerea în timpul orei de predare- problemele calificative
obiectivelor învăţare. dezbătute pe scrise (note
propuse. parcursul sau puncte
desfăşurării în caietul de
lecţiei antrenaţi evaluare
prin activitate personală a
frontală şi prin profesorului)
conversaţie
euristică

VII. Asigurarea Se trasează Soluţionarea în scris a Elevii notează în


retenţiei şi a elevilor următorului item: caiete sarcinile
transferului (1 subiecte pentru Prezentaţi, într-o scurtă de soluţionat
min.) activitatea compoziţie, elementele pentru viitoarea
individuală de factură simbolistă din oră de limba şi
extraşcolară poezia Plumb literatura
română

FISA DE LUCRU I

Dormeau adânc sicriele de plumb,


6
Și flori de plumb și funerar veștmânt -
Stam singur în cavou… și era vânt…
Și scârțâiau coroanele de plumb.

Dormea întors amorul meu de plumb


Pe flori de plumb, și-am început să-l strig -
Stam singur lângă mort… și era frig…
Și-i atârnau aripïle de plumb.

1.Precizati si argumentati tipul de lirism existent in text:


.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
...........................
2.Semnificatia titlului:
Culoare
……………………………
……………………………
……………………………
…………………………..

Muzicalitate Greutate
………………………… …………………………
………………………… …………………………
…………………………
………………………… PLUMB …………………………
…………………………
……….

Maleabilitate
……………………………
……………………………
……………………………
……………………………

3.Identificati tema poeziei:


.....................................................................................................................................................................
......................................................................................

4.Precizati structura poeziei si cele doua planuri compozitionale


.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
........

FISA DE LUCRU II
7
Dormeau adânc sicriele de plumb,
Și flori de plumb și funerar veștmânt -
Stam singur în cavou… și era vânt…
Și scârțâiau coroanele de plumb.

Dormea întors amorul meu de plumb


Pe flori de plumb, și-am început să-l strig -
Stam singur lângă mort… și era frig…
Și-i atârnau aripïle de plumb.

1.Identificati termenii care fac parte din campul semantic al mortii:


.........................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
..........................

2.Gasiti motivele literare din text:


.........................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
...........................

3.Precizati trasaturile specifice Simbolismului din text:


.........................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................

S-ar putea să vă placă și